eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Kiedy powinnam przejść na emeryturę?


2017-02-23 21:58 autor: melania

4 724 odsłon

Kiedy powinnam przejść na emeryturę?

Urodziłam się w lipcu 1955 r. Wiek emerytalny osiągnęłam w feralnym czerwcu 2017 r. (60 lat i 11 miesięcy). Planuję pracować do końca stycznia ewentualnie kwietnia 2019 r. Chcę wystąpić z wnioskiem o naliczenie emerytury w lipcu 2017 r. i jej zawieszenie do czasu planowanego odejścia w 2019 r. Obawiam się pomniejszenia wskaźników kwartalnych.

Czy jeżeli będę pracowała dłużej wskaźnik trwania dalszego życia też będzie wynosił 20 lat? Nadmieniam, że emeryturę planuję zawiesić, ponieważ w 2018 r. będę miała dopiero 35-lecie pracy zawodowej. Może lepiej wystąpić z wnioskiem o naliczenie emerytury w kwietniu 2019 r.

Nadmieniam również, że od lutego 2016 r. moja pensja brutto wzrośnie o 500 zł. Może powinna wystąpić o naliczenie emerytury w lipcu, ale 2018 r.?

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ wiem, że miesiąc złożenia wniosku jest bardzo ważny, ale i czy miesiąc osiągnięcia wieku również?

Pytanie zaktualizowano 2017-02-23 22:00

w czerwcu 2016r. małe sprostowanie

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-02-24 17:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Od pażdziernika 2017 roku zacznie obowiazywać nowa ustawa emerytalna. Kwestia zawieszenia emerytury czy tez mozliwości pracowania na niej i jej pobierania jest mocno dyskusyjna i jeszcz nie znana do końca. Powinna się Pani dopytac dokładnie w ZUSie , bo być może przejście na emeryturę dla osób, które już nabyły prawa od października 2017 ulegną zmianie na gorsze. Nie chce się wypowiadać jednoznacznie, ale warto to sprawdzić.

  melania skomentował/a odpowiedź 2017-02-24 20:08

  O tym że pobieranie świadczenia emerytalnego i dalsza praca zawodowa jest niemożliwe, to ja wiem.Samo naliczenie emerytury emerytury i jej nie pobieranie jest możliwe, do czasu rozwiazania unowy o pracę w 2019r. Bardzo proszę o wskazówkę kiedy wystąpić z wnioskiem o naliczenie tej emerytury , ale z tego co jest wyżej napisane mam rozumieć że powinnam wystąpić z wnioskiem w lipcu 2017r. Bardzo proszę o o wyjaśnienie kwestii nabycia praw emerytalnych czerwciec 2016r.- kiedy prawdopodobnie wzkażnik kwartalny jest zerowy. I jakie to ma znaczenie na wysokość emerytury data złożenia wniosku( lipiec-lub kwiecień) i data nabycia praw emerytalnych -feralny czerwiec dla urodzonych w lipcu 1955r. Panie Grzegorzu, dużo czytam , a potrzebuję konkretnej porady , dlatego się zalogowałam na tym portalu .W ZUS-sie wystąpić można z wnioskiem tylko raz , i w szczegóły Panie nie chcą się bawić,żeby doradzać kiedy. ja mam wniosek złożyć. Moja emerytura z uwagi na 35 letni okres zatrudnienia będzie niewiekla, dlatego ważne są inne okoliczności , które dałyby odrobinę więcej pieniędzy.Niepokoi mnie ten czerwiec . Proszę o rozszerzoną odpowiedź. u

  melania skomentował/a odpowiedź 2017-03-05 11:09

  Dlaczego wycofał się Pan z porady?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 7 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania