eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Odwołanie od decyzji ZUS po ustaleniu nowych okoliczności


2016-06-01 11:20 autor: banpioszy

1 858 odsłon

Odwołanie od decyzji ZUS po ustaleniu nowych okoliczności

Witam,
mam 58 lat, staż pracy 24 lata. Po przepracowaniu dwa i pół roku na stanowisku asystentka nauczyciela przedszkola otrzymałam wypowiedzenie umowy na czas określony (do 31.12.2015) ze względu na likwidację stanowiska pracy z art. 30 par. 1 pkt.2 KP w dniu 30.06.2015.

Od 1 lipca 2015 byłam na zasiłku dla bezrobotnych. 19. października miałam udar mózgu i po wyjściu ze szpitala, po 90-ciu dniach utraciłam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Orzecznik ZUS wydał zaświadczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Złożyłam wniosek o rentę inwalidzką – nie otrzymałam – nie wykazałam w ostatnim 10-leciu zatrudnienia 5 lat.

Złożyłam jednocześnie wniosek o świadczenie przedemerytalne – nie otrzymałam, bo nie mam 30-tu lat stażu. Jednak uważam, że nie otrzymałam świadczenia przedemerytalnego, bo dyrektor nie dopełnił należytego rozwiązania stosunku pracy. Brakło zaświadczenia o przyczynie zwolnienia. Tzn. w 2013 r. odbywałam staż z Urzędu Pracy „asystent nauczyciela przedszkola”, po którym zostałam zatrudniona w tejże placówce. Zatrudnienie kontynuowane było poprzez aneksy do umów o pracę do 31.12.2015 r. na stanowisku „asystent n-la przedszkola”. Po kontroli w czerwcu 2015 r. stwierdzono, że w wykazie stanowisk w gminie nie ma pozycji „asystent nauczyciela przedszkola” i takiego nie planuje samorząd tworzyć z przyczyn finansowych – brak środków na taki cel. Wobec tego dyrektorzy szkół musieli zlikwidować takie stanowiska pracy w placówkach podległych samorządowi z dniem 30. czerwca 2016 r. Mój dyrektor to uczynił.

Co mam zrobić teraz: odwołać się do ZUS o ponowne rozpatrzenie mojego wniosku o świadczenie przedemerytalne załączając WYJAŚNIENIE DYREKTORA O PRZYCZYNIE WYPOWIEDZENIA UMOWY? Czy poprzestać na niczym czekając na emeryturę do 60-ciu lat (być może?!)

A może mam możliwość uzyskania innych świadczeń?
Dzięki za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania