eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Jakie dodatkowe argumenty podać przy odwołaniu się od decyzji lekarza orzecznika ZUS?


2013-10-23 14:30 autor: Lenny12345

25 551 odsłon

Jakie dodatkowe argumenty podać przy odwołaniu się od decyzji lekarza orzecznika ZUS?

Dzień dobry,

Proszę o podpowiedź, informację jak uzyskać lub do kogo można się zwrócić o dodatkowe informacje, argumenty przed odwołaniu się od decyzji lekarza orzecznika.

TZN. Jestem po operacji guza mózgu (usuniętego częściowo), mam przez to głuchotę jednostronną, miałem niedowład ręki w wyniku wielogodzinnej operacji. Kończy mi się zasiłek rehabilitacyjny (półroczny) i staram się o przedłużenie. Orzecznik podważył moją niezdolność do pracy, ponieważ odzyskałem sprawność ręki (mimo, że moja praca nie jest tylko fizyczna, ale i umysłowa) oraz zasadność opinii specjalisty w spr. ubiegania się o zasiłek ("ze lekarz może sobie sądzić").

W obecnej sytuacji jestem pod kontrolą neurochirurgii, nie mogę podjąć pracy - bo jestem w trakcie leczenia, lekarz neurochirurg mi nie wystawi zaświadczenia o jego zakończeniu, a pracodawca nie dopuści bez tego do pracy, ponieważ nie będzie ryzykował kryminałem jak coś mi się stanie, albo przeze mnie (jestem kierowcą, magazynierem).... a ZUS zabiera mi jedyne środki do życia:(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-23 19:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na tym etapie nie ma co szukać dodatkowych argumentów, gdyż decyzji orzecznika w ZUS nic nie zmieni. Musi pan pro forma napisać odwołanie od tej decyzji do ZUS i odwołać się  do Sądu Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W czasie sprawy, jeżeli będzie to konieczne, sąd może powołać niezależnego biegłego do oceny Pana stanu zdrowia. Jeżeli decyzja sądu będzie dla Pana niekorzystna , proszę amiętać o tym , że od tej decyzji też ma Pan prawo się odwołąć do Sądu II Instancji.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-23 20:44 autor odpowiedzi: Lenny12345

  Dziękuję za podpowiedź;

  już myślałem o dodatkowych zaświadczenia od innych neurochirurgów i lekarzu medycyny pracy, że nie wystawi mi pozytywnej oceny w spr. podjęcia pracy.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-23 21:11 autor odpowiedzi: Lenny12345

  Proszę o informację czy w w/w sytuacji po upływie obecnego zasiłku mogę liczyć na jakieś pieniądze z ZUSu (chociaż czasowo, do czasu zapadnięcia ostatecznej decyzji). Czy muszę czekać do czasu ostatecznej decyzji (zakładając pozytywny finał) na pieniądze (w tym zaległe)? Ile miesięcy może potrwać taka batalia z ZUSem?? Czy (podczas spierania się z ZUSem, po wyczerpaniu obecnego zasiłku) jest jakakolwiek możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-23 21:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na obecną chwilę nie ma potrzeby. Musi Pan działać metodycznie. W "walce " z ZUS są potrzebne mocne nerwy i dużo cierpliwości, ale znam osoby, które wygrywają i sądy okazują się nie takie, jak je malują:) Pozdrawiam.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-23 21:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ile potrwa naciąganie z ZUSem tego nikt nie wie. Nie może Pan podjąc legalnie pracy, bo to będzie się miało ni jak do Pana choroby i walki o rentę. Albo jest Pan w obecnej chwili zdolny do pracy, albo nie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-23 22:13 autor odpowiedzi: Lenny12345

  OK, wszystko rozumiem, tylko muszę w tej walce mieć na uwadze sprawę środków na życie, czy też możliwość ich zarobienia (płaszczyzna sporu ze zdolności do pracy, może się zmienić w zdolność do życia/przeżycia - to nie złośliwość, złość z mojej strony tylko smutna konstatacja). Z pana wypowiedzi wywnioskowałem, że pieniędzy nie mam do czasu załatwienia poz. sprawy, jak i możliwości ich zarobienia. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-24 08:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli może Pan coś robić, to juz dobrze. Można działać na granicy prawa. Najlepiej będzie jak do ZUSU nie trafią żadne dokumenty (składki) potwierdzające, że Pan gdzieś pracuje.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania