eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Czy mogę się starać o świadczenia przedemerytalne, jeżeli zlikwidowałam działalność?


2013-10-10 19:43 autor: konto usunięte

4 064 odsłon

Czy mogę się starać o świadczenia przedemerytalne, jeżeli zlikwidowałam działalność?

Prawie rok temu przepisałam działalność na syna ze względów zdrowotnych. Od tego czasu jestem na zasiłku. Mam 56 lat i co najmniej 20 lat pracy. Czy przysługuje mi prawo do starania się o świadczenia przedemerytalne?

Jak ogłosić upadłość małego sklepiku, którego nie stać na olbrzymie koszta sądowe, który został wyeliminowany przez konkurencję dużych, sieciowych sklepów? Jakie są procedury?

Pytanie zaktualizowano 2013-10-11 14:42

Jak ogłosić upadłość małego sklepiku,którego nie stać na olbrzymie koszta sądowe,który został wyeliminowany przez konkurencję dużych,sieciowych sklepów?Jakie są procedury?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-11 08:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Osoba prowadząca działalność ma prawo do świadzczenia jeżeli sąd wydał postanowienie o upadłości firmy.Działalność  powinna być prowadzona bez przerwy co najmniej 2 lata przed dniem ogłoszenia upadłości i za ten okres powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

  anna3444

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-10-11 14:34

  Jak ogłosić upadłość małego sklepiku,przecież koszty takiego postępowania sądowego są olbrzymie.Gdyby było mnie stać na ogłoszenie upadłości,to nie starałabym się o żadne świadczenia.To może dtyczyć wielkich przedsiębiorstw,a jak ogłosić upadłość małego sklepiku,którego "wygryza" konkurencja dużych sieciowych sklepów?

  anna3444

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-10-13 18:32

  Czy to znaczy,że jeśli przez wiele lat prowadziłam działalność i nagle musiałam ją zlikwidować/z różnych względów/,jeśli przez ponad 20 lat opłacałam rzetelnie składki ZUS-owskie,a teraz jako osoba już leciwa ,nie mogąca znależć pracy i będąca od ponad pół roku na zasiłku dla bezrobotnych-nie przysługuje mi prawo do świadczenia przedemerytalnego???!!!

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-11 17:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zgadza się, ale nie należy mylić upadłości firmy z likwidacją z powodu nierentowności. Są to rózne rzeczy, dlatego upadłość ogłasza sąd. Zgodnie z art. 10 prawa upadłościowego i naprawczego upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dzieje się tak jeżeli firma nie wykonuje swoich zobowiązań pieniężnych lub jeżeli suma jej zobowiązań przekroczy wartość jej majątku, nawet wówczas jeśli na bieżąco swoje zobowiązania wykonuje.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania