eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeBudownictwo › Czy w instalacji 24 V żyła żółto-zielona przewodu może być wykorzystana jako żyła robocza?


2014-02-20 19:58 autor: krzylob

1 734 odsłon

Czy w instalacji 24 V żyła żółto-zielona przewodu może być wykorzystana jako żyła robocza?

W piwnicy budynku instalacja 24V, ułożnona przewodem o przekroju 2,5 mm2. Czy inspektor nadzoru (reprezentujący interesy inwestora) może żądać od wykonawcy robót:

a). by instalacja była wykonana przewodem 3-żyłowym, jak twierdzi inspektor "w perspektywie czasowej mogą przejść na instalację 230 V-ową"?

b). na odcinku gdzie jest niezbędna żyła lampowa, czy muszę zastosować przewód 4-żyłowy, gdyż żyła z izolacją w kolorze żółto-zielonym nie może być wykorzystywana jako żyła robocza?

Mówimy cały czas o instalacji na napięcie bezpieczne 24 V. Proszę o wyjaśnienie zagadnienia.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jacek198

  Dodano 2012-11-28 16:23 przez jacek198

  Jaki sposób rozliczenia wybrać?

  Zapytam inaczej, jeśli w przyszłym roku będę pracował w większości na terenie Republiki Czeskiej rozliczając się ze wszystkiego w Polsce i wystawiając faktury VAT 0% za wykonane prace związane z branżą budowlaną (nadzór inspektorski nad robotami budowlanymi) osiągając roczne obroty rzędu 70 tys. € j...

 • Tomalo

  Dodano 2012-11-04 19:44 przez Tomalo

  Czy mogę nadzorować prace budowlane dla Wspólnot Mieszkaniowych?

  Czy mogę nadzorować jako inspektor nadzoru prace budowlane dla Wspólnot Mieszkaniowych, gdy jestem zatrudniony w administracji państwowej na tym samym stanowisku.
  Tomek

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-08 13:01 przez konto usunięte

  Naruszenie w użytkowaniu tarasu i okna wychodzące na taras

  Jestem właścicielem mieszkania z tarasem, z którego wejście jest tylko z mojego lokalu, ale mam tylko prawo do użytkowania tarasu. Mój blok ma numer 2, a obok powstaje przyległy budynek 2a. Mamy z nim wspólną ścianę. Tylko, że ten budynek (nie udostępniono wcześniej nam jego planów), ma ścianę wspól...

 • jacek198

  Dodano 2012-11-26 18:13 przez jacek198

  Jaki rodzaj rozliczenia wybrać?

  Witam,
  w tym roku założyłem działalność gospodarczą (firma jednoosobowa) i świadczę usługi budowlane w kraju i za granicą. Zaczerpnąłem porady księgowej jak wszystko powinno wyglądać i poradziła mi, że początkowo powinienem rozliczać się w ryczałcie na podstawie księgi wydatków. Podobno do 85 tys. z...

 • lalka27

  Dodano 2013-12-27 14:42 przez lalka27

  Wykonanie fundamentu pod dom mieszkalny a stawka VAT

  Otrzymałam od wykonawcy fakturę VAT z 23% stawką. Było to wykonanie robót ziemnych: zdjęcie humusu, wykonanie wykopu pod ławę fundamentową oraz wylanie i zbrojenie ławy fundamentowej pod budynek mieszkalny.
  Na fakturze nie jest podany PKWiU. Wykonawca odmawia zmiany stawki VAT na 8%, a przecież robo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Budownictwo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania