eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › wykup auta z leasingu, a amortyzacja


2011-10-28 11:27 autor: e_b_w_i_a

4 859 odsłon

wykup auta z leasingu, a amortyzacja

Witam!

Proszę o informację, czy jest możliwość po wykupieniu auta z leasingu operacyj. na osobę fizyczną, po 6 miesiącach, wprowadzić to auto do 1-os. działalności gospodarczej tej właśnie samej osoby, aby amortyzować je jako środek trwały?

Czy można wówczas przyjąć cenę rynkową tego auta, czy jednak musi być to cena nabycia?

Dodam, że oczywiście wcześniejszymi kosztami były raty leasingu. Leasingobiorcą była 1-os. działalność gosp., wykup nastąpił na osobę fizyczną, która tę działalność prowadzi.

Gdzieś kiedyś czytałam, że jest taka prawna możliwość, i że można to zrobić po cenie rynkowej. Może ktoś z Państwa zna dokładne paragrafy updof i może to potwierdzić?

Dziękuję z góry za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-10-30 21:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Lekko zagmatwany ten opis. O ile dobrze zrozumiałem, auto w leasing wziął przedsiębiorca w celu wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z czym raty leasingowe szły w koszty firmy. Następuje wykup i tutaj nie rozumiem, dlaczego czekamy 6 miesięcy? Osobiście od razu uznałbym ten samochód za środek trwały i wykorzystywał dalej w firmie, a co za tym idzie, do kosztów zaliczał zarówno odpisy amortyzacyjne jak też wydatki eksploatacyjne.

    Co do wartości rynkowej jako wartości początkowej - w tym przypadku nie ma takiej możliwości. Znana jest cena zakupu (czyli cena wykupu pojazdu) i to ona będzie de facto (w uproszczeniu mówiąc) wartością początkową, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Nie widzę tutaj prawnej możliwości wywindowania sobie wartości początkowej do ceny rynkowej samochodu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-11-02 10:42 autor odpowiedzi: e_b_w_i_a

    Bardzo dziękuję Krzysztof_S za odpowiedź. Co do tych 6 miesięcy, to gdzieś słyszałam, że jeśli wykupi się z leasingu auto na osobę prywatną po cenie wykupu, to właśnie po tych 6 miesiącach, istnieje możliwość wprowadzenia tego samochodu do firmy po cenie rynkowej. Chodzi mi o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak można. Jest to pewnego rodzaju luka prawna, na którą potrzebowałabym odpowiedniego paragrafu, jeśli taki jest.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-11-03 07:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nic mi o takiej luce prawnej nie wiadomo. Być może wystąpiło tutaj lekkie zamieszanie - otóż po sześciu miesiącach można sprzedać samochód bez płacenia podatku dochodowego, o ile nie występuje to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-11-14 13:17 autor odpowiedzi: e_b_w_i_a

    Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-07-04 23:01 autor odpowiedzi: Lucy12

    Witam! A jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie księgować faktury "wykupowej" (która jest bardzo niska)? Tzn. przez okres trwania umowy leasingowej - faktury z ratami w koszty, po jej zakończeniu wprowadzenie samochodu (ciężarowego) do ewidencji śr. trw. Jak ustalić wartość poczatkową i czy od niej można pojazd amortyzować?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-07-09 09:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wartość początkowa to w tym przypadku wartość podana na fakturze (czyli cena wykupu) minus podatek VAT, który odliczamy. Proszę nie kombinować tutaj z próbą ustalenia wartości początkowej na podstawie wartości rynkowej. Pozostają bowiem ślady o faktycznej cenie wykupu (sprzedawca musi posiadać fakturę sprzedaży przez pięć lat - można do niego wystąpić o wydanie duplikatu, cena wykupu była podana na umowie leasingu, rejestrując pojazd w wydziale komunikacji o ile dobrze pamiętam ten robi sobie kopię dowodu zakupu - tutaj faktury).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-07-09 21:36 autor odpowiedzi: Lucy12

    Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

    1) Proszę mi jeszcze potwierdzić - obecnie z faktury "wykupowej" mogę odliczyć tylko 60% z VAT i nie więcej niż 6000 zł (auto osobowe z kratką, holologacja ciężarowa) ?

    2) Czy wpisując wykupione auto do ew. śr. trw. (cena wykupu - około 600 zł, jenorazowy odpis w koszty) mogę po pewnym czasie (jakim?) wypisać je z ewidencji bez żadnych konsekwencji ? Auto nie zostanie sprzedane.

    W przypadku podatku dochodowego wydaje mi się, że jest to czynność neutralna, a jak jest w przypadku VAT ?

    Oceń odpowiedź 3 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania