eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Wciagniecie auta prywatnego do srodkow trwalych a co gdy jest drugie auto


2010-01-03 23:43 autor: przemek4net

18 399 odsłon

Wciagniecie auta prywatnego do srodkow trwalych a co gdy jest drugie auto

Witam

samochod osobowy (diesel bez homologacji) z 2000r wartosc realna 20tys, sprowadzony 2 lata temu (wartosc realna w PL okolo 30tys 2 lata temu) i wg umowy zakupu wartosc byla 3tys euro (tanio bo akcyza od pojemnosci > 2L byla wysoka... - zreszta dzis nie dokopie sie jakis potwierdzen tych wszystkich oplat rejestracyjnych w PL czy tablic przywozowych z DE - krotko: nie mam "papierow" na zwiekszenie wartosci z tych 3 tysE)

Auto poza mna ma wspolwlasciciela zone

Moja DG jest jednoosobowa, platnik vat, ksiazka przychodow i rozchodow, liniowy, rozl kwartalne

Czy fakt posiadania wspolwlasciciela ogranicza jakos wciaganie do ST takiego auta?

Moge??? jak sadze

1) robic kilometrowke i bez wciagania na firme liczyc koszta do limitu (duzo bede robil km a to diesel wiec troche rezerwy na koszty napraw, ubezpieczenia zostaje...)

2) przejac na firme *) - jaka wartosc przyjac do ST??? i poza kosztami dodatkowo amortyzowac wartosc

a) 3 tys E * kurs euro (ale dzisiejszy czy tamtejszy)

b) normalnie 20kola bo jezeli wartosc nie jest zawyzona wzgledem rynkowej to US nie dopytuje sie o fakture zakupu (nie szuka hakow)?

W jakiej formie moge odsprzedac ten samochod pozniej (w wersji powiedzmy po 3 latach za 10 kola- czyli po pelnej amortyzacji)?

a) faktura vat ze stawka zwolniony (co wpisac w "pozostale przychody"? 10 kola?)

b) zwykla umowa kupna sprzedazy??? (ale jak to "wypisac" z firmy??? DW z podpietu umowa sprzedazy?)

c) kombinowane: najpierw z firmy auto przekazuje znowu sobie prywatnie (w jakiej formie...DW?) a nastepnie sprzedac zalozmy za 10kola? (wpisac to jako pozostale przychody??)

- wersja kombinowana ma chyba taka zalete ze kupujacy nie musi wnikac (bo nie wie) w to ze auto bylo uzywane jako firmowka???

W mojej dzialalnosci (vat nie podlega bo to uslugi wewnatrzwspolnotowe) bede aktywnie (czasem i po 5 tys km w miesiacu) wykorzystywal samochod .. czy sa przeciwskazania aby miec w ST wciagniety samochod prywatny jak i jednoczesnie kupiony juz na firme drugi? Czy moze lepiej majac na firme kupiony drugi czasem "nabic" troche km prywatnym by majac wysoka kilometrowke moc wrzucic jakies tam naprawy prywatnego itp na firme? (czy US ma prawo zakwestionowac zasadnosc uzywania auta prywatnego gdy jest auto inne na firme)

Moja firma to powiedzmy Jan Kowalski ESOFCIK (siedziba w miejscu zamieszkania).. Czy moge zbierac faktury po prostu na Jan Kowalski (z nip ale bez ESOFCIK) by moc robic koszta w samochodzie w ST? i odwrotnie: majac samochod nie w ST (czyli prywatnie z kilometrowka) jak mialbym na fakturach Jan Kowalski ESOFCIK to normalnie moge to wliczac w koszta (gdy < kilometrowki)? Co z VATem od faktur (powiedzmy jakas naprawa - nie paliwo) na ESOFCIK przy aucie prywatnym?

*) jak formanie to zrobic? napisac kartke ze przekazuje na firme, podpiac to do dokumentu wewnetrznego, przyjac na srodki trwale i amortyzowac 40% liniowo (auto mam juz 2 lata)

Pozdrawiam,

przemek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-01-05 15:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Można uznać go za środek trwały. Jak nie jest znana cena zakupu, to stosujemy wartość rynkową. Małżonka (jako wyjątek) będąca współwłaścicielem tutaj w niczym nie przeszkadza.

    Amortyzujemy od wartości początkowej będącej wartością rynkową. Wtedy wszelkie wydatki związane z użytkowaniem tego auta stanowią koszty uzyskania przychodu.

    Sporządzić tutaj protokół przekazania i wprowadzić do środków trwałych.

    Jeżeli posiada Pan dowód zakupu, to wartość początkową ustalamy na jego podstawie. Istotna jest tutaj faktyczna cena, czyli kurs historyczny po jakim Pan płacił za auto.

    Najlepiej, aby faktury były wystawione na firmę: czyli ESOFCIK Jan Kowalski. Samo Jan Kowalski nie jest błędne (wszak nazwa firmy to przede wszystkim imię i nazwisko właściciela), ale może się Pan o to niepotrzebnie ścierać w urzędzie skarbowym. Od wydatków innych niż paliwo można odliczać VAT, chyba że auto jest ciężarowe (np. tzw. auto z kratką).

    Przy sprzedaży wystawia Pan tutaj fakturę VAT. Przychód ze sprzedaży będzie przychodem z działalności gospodarczej. Kosztem natomiast niezamortyzowana część tego samochodu.

    US zawsze może próbować kwestionować wykorzystywanie prywatnego auta w celach służbowych. Kwestia prawidłowego udokumentowania zdarzeń gospodarczych (oczywiście zgodnych z rzeczywistością).

    Przekazanie firmowego auta na cele prywatne i następnie jego sprzedaż podatkowo nic nie da. I tak będzie to nadal sprzedaż z działalności gospodarczej - tutaj okres posiadania w majątku prywatnym wynosi 6 lat - wątpię aby chciał Pan tyle czekać.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-06 10:11 autor odpowiedzi: przemek4net

    Witam

    Dziekuje za odp... prosze jeszcze o podsumowanie (korekte jezeli cos zle zrozumialem w temacie auto w firmie):

    interesuje mnie jaka jest "podatkowa" i "restrykcyjna" (kryterium zasadnosci kosztu) roznica przy kupnie(przyjmijmy, chwilowo ze bez vat)/przekazaniu na firme/uzywaniu przez okres 2,5 roku uzywanego osobowego auta o wartosci 40 tys, ktore po 2.5 roku bedzie warte 20 tys

    A) Podatkowa strona

    Kupno bez VATu na firme a kupno na siebie + natychmiastowe przekazanie (dowodem wewn.) na firme/sr trwale - chyba roznicy zadnej nie ma?

    Identycznie amortyzuje i identycznie odprowadzam podatek od sprzedazy pomniejszony o niezamortyzowana wartosc? (w przypadku 2.5 roku podatek od wartosci sprzedazy bo calosc sie zamortyzowala)

    "sprzedaje sie na fakture" (domyslam sie, ze ze stawka zwolniony?) - czy aby przed tym uciec (faktem formy faktury, ktora moze odstraszyc prywatnego nabywce ktory wole zwykla umowe) moge dowodem wewn przekazac auto sobie i sprzedac na normalna umowe kupna sprzedazy (sprzedajacy po prostu Jak Kowalski bez esfocik) i dopiero w tym momencie odprowadze podatek (czy moze moment wyprowadzenia z firmy a nie sprzedazy rodzi koniecznosc naliczenia podatku: zarowno gdy bylo to prywatne-przekazane jak i kupiona na firme auto?)

    Czy przekazanie auta z firmy->sobie rodzi koniecznosc jakis "oplat/podatkow" typu podatek o czynnosci cywilnoprowanej?

    B) Restrykcyjnosc kosztow eksploatacji

    Generalnie wydatek musi miec uzasadnienie by byl kosztem (nie bo jade na grzyby ale bo jade na targi, do klienta, szkolenie itp)

    Pytam o praktyke

    -Auto prywatne- (data kosztu, data wyjazdu sluzbowego, rodzaj wydatku)

    okreslony wyjazd zluzbowy nabija mi milometry * przelicznik = limit w danym miesiacu

    delegacja np 1wszy do 4tego w danym miesiacu: czy wydatki za paliwo 30tego i z 20tego za ubezpieczenie OC na caly rok + plyn do spryskiwaczy z 29tego (jezeli sie mieszcza w limicie) moge wrzucic w koszta?

    Czy sa jakies ograniczenia co do radzuju wydatkow na samochod prywatny, ktore moga byc kosztem w mojej DG? przyklad:

    - paliwo

    - winieta w Czechach

    - parking w PL czy za granica

    - amortyzator, sprzeglo itp

    - oplata OC

    - oplata AC

    - myjnia

    - opony zimowe

    - naprawa po stluczce (zalozenie: wszystkie wydatki mieszcza sie w limicie z kilometrowki w danym miesiacu)

    -Auto w srodkach trwalych-

    Analogiczne rodzaje wydatkow (czy sa jakies wylaczenia)

    Co z kosztami za auto w ST jezeli przez np pol roku latam samolotami tydzien w tydzien...

    - amortyzacja leci normalnie mimo, ze auta nie uzywam (bo latam)?

    - naprawy, opony: chyba moge? (przeciez moze bede za miesiac musial gdzies do klienta jechac a idzie zima)

    - paliwo: jak sadze moge sie spodziewac pytania podczas kontroli "a gdzie pan wyjezdzil to paliwo" - czy odpowiedz "a pojechalem do Gdanska i pukalem od drzwi do drzwi pytajac sie czy moze pan/pani nie chce jakiegos programu, delegacji nie pisalem na to" wystarcza czy podobnie jak w uzytkowaniu auta prywatnego podklad na kilometry musi byc "silny"?

    -Teraz krotkie o Vat-

    "Vat od opon" (jestem platnikiem) czy moge odliczyc vat w vat7 z tego tytulu (zarowno dla auta prywatnego, auta w ST itp niezaleznie czy bylo kupione od osoby prywatnej od komisu na vatmarza czy z faktura 22%?)

    Korekta VAT po sprzedazy po 2.5 roku: z bolem serca musze dokonac korekty 50% odliczonego przy zakupie VATu?

    "Czarny kon" - leasing (auta uzywanego osobowego)

    Wplata 20% leasing na 3 lata, wykup za 1% i natychmiastowa sprzedaz

    Czy to nie jest sposob na ucieczke przed koniecznoscia korekty VATu? (gdybym auto kupil i sprzedal po 3 latach to mam do korekty 2/5te odliczonego VATU - jak sie sprawa w takim leasingu ma?)

    Czy mozliwosc wliczania wydatktow w koszta czy sprawa za co moge odliczyc vat rozni sie jakos w stosunku do opcji wykladam gotowke i kupuej a nie leasinguje auto?

    Troche inne pytanie poczatkujacego:

    Kto jest w dowodzie rejestr. samochodu kupionego na fakture VAT czy Vatmarza na firme: Jan Kowalski czy Jan Kowalski ESOFCIK?

    Pozdrawiam,

    Przemek

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-26 18:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dużo tych pytań ;)

    Generalnie obecnie kupując samochód na cele prowadzonej działalności gospodarczej należałoby już go kupić na firmę, a nie na siebie jako Jana Kowalskiego i potem przekazać na firmę. Kiedyś spotkałem się nawet z takim stanowiskiem w KIP.

    Przekazanie składnika majątku na cele osobiste w zasadzie nie wywołuje skutków w podatku dochodowym (oczywiście od chwili przekazania nie uwzględniamy w firmie kosztów z tytułu używania tego składnika majątku i nie naliczamy amortyzacji). Jednakże jego późniejsza sprzedaż i tak skutkuje powstaniem przychodu z firmy. Dopiero po 6 latach od przekazania na cele osobiste sprzedaż nie będzie przychodem firmy.

    Co do kosztów w ramach limitu kilometrówki, to wątpię aby US się czepiał odnośnie tego, czy paliwo zostało zatankowane w dniu wyjazdu służbowego czy też następnego. Jak ubezpieczenia mieszczą się w limicie, to także można je uwzględnić. Nie ma tutaj żadnej różnicy pomiędzy autem na firmę a prywatnym - o ile nie zostanie przekroczona kilometrówka.

    Co do amortyzacji firmowego samochodu za czas "lotów samolotem" - jak najbardziej ona biegnie. Także wszelkie wydatki ponoszone na auto stanowią koszty uzyskania przychodu. Tutaj jednak pewna uwaga - w przypadku remontu powypadkowego wymagane jest opłacenie OC, aby wydatek na naprawę do kosztów zaliczyć.

    Dowód w zakresie powiązania wydatku z prowadzoną firmą generalnie powinien być silny i przede wszystkim zgodny z rzeczywistością.

    Co do VAT-u. Zakup opon - jak najbardziej odliczyć można. Sprzedaż - tu trochę bardziej skomplikowana sytuacja, w zależności od tego, czy podatnikowi przysługiwało odliczenie VAT-u przy zakupie, w jakiej części (czy auto ciężarowe np. z kratką - pamiętajmy o wyroku ETS z grudnia 2008 r. - obecnie nie musi to być typowa ciężarówka, aby można odliczyć 100% VAT).

    Leasing - wykup i natychmiastowa sprzedaż nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego od rat leasingowych. Proszę jednak pamiętać, iż przy zakupie odliczy Pan jedynie 60% podatku naliczonego, a przy sprzedaży naliczyć trzeba będzie 100% należnego.

    Co do dowodu rejestracyjnego - Ja mam Jan Kowalski ;)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-03-07 17:22 autor odpowiedzi: xue

    Witam,

    ja również mam pytanie związane z tym tematem.

    Chciałabym prywatny samochód ( nie jestem wpisana jako współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym, jestem współwłaścicielem na podstawie wspólnoty małżeńskiej) wykorzystywać w jednoosobowej firmie i wpisać go do środków trwałych.

    Co powinnam zrobić?Czy wystarczy umowa przekazania na firmę, czy użyczenie?

    Auto jest zarejestrowane jako samochód ciężarowy, czy ma to dla mnie jakieś znaczenie przy rozliczeniach?

    Oceń odpowiedź 1 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-18 19:25 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam,

    Kilka dni temu założyłem działalność gospodarczą, jestem przedstawicielem ubezpieczeniowo-finansowym. W związku z prowadzoną działalnością otrzymałem od taty w formie darowizny 50% samochodu osobowego wartego ok 950 zł. Samochód przerejestrowałem na mnie jako pierwszego współwłaściciela a tata jest drugim współwłaścicielem.

    Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowo i prowadzę samodzielnie PKPiR.

    Pytania moje są następujące:

    1. Co mam zrobić aby samochód którego jestem współwłaścicielem stał się składnikiem majątku w mojej firmie?

    2. Chcę aby koszty paliwa, ubezpieczania OC czy napraw były kosztami uzyskania przychodu co należy zrobić w tym kierunku?

    3. Muszę prowadzić ewidencje przebiegu i eksploatacji pojazdu?

    dziękuje i pozdrawiam

    k.t.

    Oceń odpowiedź 2 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-12-20 20:17 autor odpowiedzi: Rezydent86

    Witam,

        jestem wspólnikiem spółki cywilnej, z osobą trzecią, ale od nowego roku będe prowadził te spółke jako społke rodzinną. Mam auto prywatne o wartości ok 70 tys zł, samochód jest zakupiony w kredycie, którego udzilił mi dealer i który cały czas spłacam. Czy moge to auto sprzedać po nowym roku do firmy, mimo obecnego kredytu i czy moge się starać w ramach spółki o kredyt na moje auto lub leasing?

    Bardzo prosze o fachową odpowiedź

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania