eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Samochód ciężarowy a zaświadczenie VAT i PIT


2017-08-04 17:40 autor: patrycja12341

5 132 odsłon

Samochód ciężarowy a zaświadczenie VAT i PIT

Witam,

mam pytanie dotyczące samochodu ciężarowego. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych i jestem vatowcem. Mam samochód poniżej 3,5 tony w majątku prywatnym, którego nie wprowadziłam do działalności gospodarczej jako środek trwały, jednak używam go w działalności.

Po 1 kwietnia 2014 wykonałam badanie techniczne pojazdu i otrzymałam ze stacji diagnostycznej zaświadczenie, że pojazd spełnia warunki określone w art. 86 ust. 9 pkt. 2, następnie udałam się do wydz.komunikacji i tam otrzymałam wpis w dowodzie rejestracyjnym "VAT-2". Od tego momentu odliczam 100% VAT-u od paliwa. Czy na potrzeby vat jest to wystarczające by odliczać go 100%? Samochód nie musi być środkiem trwałym (jako taka forma zadeklarowania, że jest używany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej)?

I jeszcze jedna kwestia - podatek dochodowy od osób fizycznych. Skoro samochód nie jest środkiem trwałym, mogę odliczać koszty z nim związane na podstawie kilometrówki, chyba, że nie jest to samochód osobowy (art. 23 ust. 1 pkt. 46). Czy jeśli na stacji diagnostycznej potwierdzono, że samochód spełnia warunki art. 86 ust. 9 pkt. 2, to jest to tożsame co wyjątek opisany w art. 5a ust. 19a pkt.b? (oba przepisy brzmią identycznie).

Czy powinnam mimo wszystko wykonać jeszcze jedno badanie na potrzeby PIT, aby móc określić, że to nie jest samochód osobowy? Czy w dowodzie rejestracyjnym poza VAT-2 powinnam mieć jeszcze inne oświadczenie na potrzeby określenia samochodu na potrzeby PIT, jesli VAT-2 dotyczy przepisu brzmiącego identycznie jak ten w ustawie o podatku dochodowym? Jest to dla mnie istotna kwestia, ponieważ jeśli samochód nie jest samochodem osobowym, nie muszę prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-08-07 07:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    na potrzeby PIT to zaświadczenie VAT-owskie oraz wpis w dowodzie są wystarczające. Dlaczego jednak nie chce Pani zaliczyć auta do środków trwałych? I tak w momencie jego sprzedaży przychód trzeba będzie zaliczyć do przychodów z firmy.

    patrycja12341 skomentował/a odpowiedź 2017-08-07 09:04

    Tak, czytałam właśnie o tym, że nawet jeśli auto nie jest środkiem trwałym, a jest wykorzystywane w działalności, to będzie trzeba taką sprzedaż opodatkować jako przychód z działalności - o tym Pan mówi? A czy jeśli samochód nie jest środkiem trwałym i zdecyduję się na sprzedaż, to powinnam ją również opodatkować podatkiem VAT? Bo wydaje mi się, że w vacie to tak nie działa jak w podatku dochodowym...?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-08-11 08:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jasnej odpowiedzi na to nie ma. Pytanie jednakże gdzie kończy się majątek prywatny a zaczyna firmowy. Czy stale wykorzystując wskazany samochód w firmie i w zasadzie tylko w niej - nie należałoby go zaliczyć do majątku firmowego? A w podatku VAT nie mówi się o sprzedaży środków trwałych (no - trochę przesadziłem - w kilku miejscach to pojęcie się pojawia), a towarów. Obrona przed urzędem skarbowym innego poglądu może być "ciężka", chociaż nie wykluczam, że możliwa.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sienioo

    Dodano 2016-04-15 16:11 przez sienioo

    Zawieszona działalność gospodarcza a środek trwały i wyposażenie

    Dzień dobry,w sierpniu 2015 zawiesiłem działalność gospodarczą i do tej pory mam ją zawieszoną. Prowadziłem PKPiR oraz jestem VAT-owcem. Przed zawieszeniem sporządziłem spis z natury produktów, w którym to wykazałem 0 zł (brak produktów, wszystko zwróciłem bądź sprzedałem). W firmie miałem kasę fisk...

  • VAT a faktura za media

    Dodano 2014-04-05 17:16 przez VAT a faktura za media

    VAT za paliwo od samochodu osobowego

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodatczą, KPiR, VAT. Samochód osobowy jako środek trwały, zamortyzowany, przeznaczony na cele mieszane (prywatne i służbowe).
    Jak to teraz jest od 1 kwietnia 2014 r.? Co się dzieje z VAT-em za paliwo od osobówek? Z wydatkami eksploatacyjnymi? Wcześniej VAT od pal...

  • kulczykowy

    Dodano 2020-04-01 15:22 przez kulczykowy

    Przekazanie samochodu ciężarowego na cele prywatne

    Dzień dobry,mam jednoosbową działalność gospodarczą. Zakupiłem do niej samochód ciężarowy, bus plandeka, za kwotę 14 tys. zł netto plus VAT. Wrzuciłem go w amortyzacje 2 lata temu i w środki trwałe. VAT został odliczony. Teraz chciałem go sprzedać, ale nie mam kupca. Działalność zawiesiłem. Chciałby...

  • amiroj

    Dodano 2020-02-06 21:07 przez amiroj

    Sprzedaż środka trwałego z spółki z o.o.

    Witam,około pół roku temu kupiłem ciężarówkę do nowej spółki z o.o. Niestety ciężarówka się zepsuła i muszę ją sprzedać. Kupiłem ją jako używaną i zamortyzowałem od razu. Teraz aby ją sprzedać to muszę ją sprzedać bardzo tanio (może 20% kwoty zakupu?). Czy to będzie jakiś problem z punktu widzenia p...

  • wasal01

    Dodano 2017-04-05 18:42 przez wasal01

    Jak sprzedać auto firmowe?

    Witam,w 2013 roku założyłem jednoosobową działalność gospodarczą (praca jako przedstawiciel handlowy na umowie agencyjnej). Po jakimś czasie  wprowadziłem do działalności jako środek trwały samochód kupiony przed otwarciem działalności, czyli mój prywatny. Samochód zamortyzowałem i odliczałem 50% ko...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania