eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Samochód Na Kredyt


2009-06-19 22:48 autor: gos.ko

1 947 odsłon

Samochód Na Kredyt

Wiem dużo jest wszędzie różnych informacji, ale mam pytanie,

nie prowadząc działalności kupiłam samochód na kredyt, od marca jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i mam pytanie czy odsetki od tego kredytu sa moim kosztem uzyskania przychodu? czy bez wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych jest to możliwe??? dodam że prowadzę epp.

DOdam że księgowa na początku mojej działalności powiedziała ze nie jest potrzebne wprowadzanie go do ewid.śr.trwałych i mogę odsetki zaliczyc do kosztów, ale czytając wszystkie mądrości na ten temat zaczynam się gubić :( bardzo proszę o jasną odpowiedź !! z góry dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-07-06 15:35 autor odpowiedzi: stiven23

    Moim zdaniem w tym konkretnym przypadku (wnioskuję iż jest to sam.osobowy)

    1/ odsetki od kredytu nie mogą być kosztami firmy ani też nie mogą być uwzględniane przy prowadzeniu epp- nie stanowią kosztów eksploatacyjnych pojazdu.

    2/ odsetki nie mogły by być kosztami uzyskania w przypadku wprowadzenia tego sam. jako środka trwałego do firmy (nabycie środka nastąpiło przed rozpoczęciem działalności a tym, samym nie miało z nią związku) jednakże całość ich (łącznie z tymi które jeszcze są do zapłaty) zwiększyłaby wartość środka wprowadzanego do firmy.

    Nie będę tu rozpatrywał co jest korzystniejsze (wprowadzanie czy tez nie wprowadzanie sam jako ŚT do firmy) gdyż potrzebna by była znacznie większa ilość informacji aby móc podjąć w tym temacie jakąś rozsądną decyzję.

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-18 17:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Mnie ciekawi podobny temat - mieszkanie zakupione na kredyt hipoteczny przed rozpoczęciem działalności - wiem, że odsetki można odpisać (jeśli siedziba jest w tej kredytowanej nieruchomości, lokalu) gdyż jest to kosz, który ponosimy w celu (nawet pośrednio) uzyskania dochodu lub w celu jego zabezpieczenia. Tak jest jak jest własność hipoteczna - ale co z prawem do lokalu? Spółdzielcze prawo własnościowe - czy do środków trwałych można wpisać? W programie Mała Księgowość RP jest możliwość (według pomocy programu) wpisania praw i wartości niematerialnych do środków trwałych.

    A z autem to sądzę, że odsetki można wrzucać w koszta i tak samo paliwo (ale VAT 60%).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-20 13:43 autor odpowiedzi: stiven23

    Ogólnie.

    W działalności gospodarczej odsetki od kredytów zaciągniętych na zakup środka trwałego zwiększają jego wartość do momentu oddania ŚT do eksploatacji, później stanowią normalne koszty.

    Sytuacja jest troszkę inna jeśli późniejszy ŚT został oddany do eksploatacji zanim rozpoczęto działalność gospodarcza (ta jakby poza działalnością). W takim przypadku ŚT powinien być traktowany jako aport rzeczowy a tym samym koszty odsetek mogą jedynie zwiększać jego wartość nabycia. Można próbować przy osobie fizycznej interpretować celowością kredytu/-ów w celu zaliczenia odsetek jako kosztów (prywatny czy na działalność gospodarczą) lecz tylko jeśli między uzyskaniem kredytu a rozpoczęciem działalności minął bardzo krótki okres czasu oraz potrafi się uzasadnić i obronić tę zwłokę/różnicę. Przynajmniej ja tak uważam.

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-02 16:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Cytuję, co napisał/a stiven23

    Ogólnie.

    Można próbować przy osobie fizycznej interpretować celowością kredytu/-ów w celu zaliczenia odsetek jako kosztów (prywatny czy na działalność gospodarczą) lecz tylko jeśli między uzyskaniem kredytu a rozpoczęciem działalności minął bardzo krótki okres czasu oraz potrafi się uzasadnić i obronić tę zwłokę/różnicę.

    Z tym wykazywaniem to może różnie bywać bo to co dla nas jest oczywistym kosztem dla US może być np. zwiększeniem początkowej wartości ŚT. Urząd może nam zarzucić, że wybraliśmy tak tylko ze względu na własną korzyść - czyli mniejszy podatek. Jeśli wyczuwamy, że granica interpretacji jest cienka a ewentualna korzyść niewielka czasem lepiej wybrać mniej korzystną formę dla siebie (i bardziej korzystną dla US).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania