eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Używanie prywatnego auta do celów służbowych


2015-10-29 16:02 autor: obek86

3 676 odsłon

Używanie prywatnego auta do celów służbowych

Witam serdecznie,

pracuję w firmie zajmującej się eventami. Jestem zatrudniony na umowie o dzieło. Korzystam z prywatnego samochodu do celów służbowych. Pracodawca zwraca mi koszty benzyny. Zdarza się tak, że w miesiącu robię około 1500 km.

Czy powinienem dodatkowo za używanie samochodu prywatnego dostawać od pracodawcy pieniądze za przejechane kilometry?

Czy pokonując prywatnym samochodem w firmie, w której pracuje 1500 km miesięcznie należy mi się dodatkowo 1500 0,83= 1245 zł co miesiąc? Dodam, że to są jazdy po Polsce, a nie jazdy lokalne.

Prosiłbym o wyczerpującą odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-30 19:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku podróży służbowych, czyli jazd zamiejscowych, pracodawca może wyrazić zgodę na odbycie takiej podróży samochodem niebędącym jego własnością. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości kilometrówki – tj. iloczynu przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż stawka wynkajaca z pzepisów.

  Stawki za jeden kilometr przebiegu samochodu osobowego zależą od pojemności  silnika i wynoszą obecnie:

  • 0,5214 zł (pojemność skokowa silnika do 900 cm3),
  • 0,8358 zł (pojemność skokowa silnika powyżej 900 cm3).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-31 08:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Doprecyzujmy jednak, że powyższe ma zastosowanie w przypadku umów o pracę, zaś zainteresowany wskazał, że pracuje na umowę o dzieło. Stąd strony powinny między sobą ustalić w jaki sposób koszty te będą pokrywane w zawartej umowie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-31 20:18 autor odpowiedzi: obek86

  Dokładnie umowa o dzieło. Czyli dodatkowa umowa powinna być sporządzona? Jak to powinno wyglądać? Panowie Specjaliści jak radzicie bo korzystam z samochodu prywatnego do celów służbowych już rok a pracodawca nie wyszedł do tej pory sam z porpozycją "kilometrówki" i zwracania kosztów.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 10:20 autor odpowiedzi: obek86

  Czy są w stanie Państwo mi pomóc jak tą sprawę rozwiązać z pracodawcą?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 15:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jak pisałem wyżej - jest to sprawa umowna pomiędzy stronami. Jeżeli pracodawca sam nie wyszedł z propozycją, to nie zostaje nic innego, jak wystąpienie z nią do pracodawcy przez Pana. Niestety nie mamy żadnej podstawy prawnej, aby go przymusić do zwracania kosztów, w związku z czym będzie Pan renegocjował warunki umowy. Warto zacząć od trochę wyższego pułapu - tak aby pracodawca był zadowolony że coś udało mu się wynegocjować :).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 15:16 autor odpowiedzi: obek86

  W dalszym ciągu nie wiem co miałbym zaproponować pracodawcy? Umowę na wynajem samochodu chodzi o szczegóły a odpowiedzi są udzielane bardzo ogólnie.
  Proszę o przedstawienie przykładowych rozwiązań.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 16:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Raczej zmiana obecnej umowy, aby wypłacane wynagrodzenie uwzględniało eksploatację pojazdu w postaci np. przyjętej ryczałtowo wartości za przejechane kilometry. Po prostu wartość umowy uległaby zwiększeniu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-10 16:25 autor odpowiedzi: obek86

  Jak rozumiem do umowy o dzieło powinna zostać doliczona kwota za przejechane kilometry? Stawka minimalna to 0,8358 zł. Mogę zarządać np 1 zł? A jak pracodawca się z tego rozliczy? Czy mogę się ubiegać za poprzednie miesiące ? Nie tylko za obecny czy to jest możliwe?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-12 08:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  To może inaczej - w podatku dochodowym zwalnia się od tego podaku diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych przepisach, o ile nie zostały u tej osoby zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
  Te odrębne przepisy to odpowiednie rozporządzenie traktujące o należnościach za podróży służbowe, w tym za ekwiwalent z tytułu wykorzystywania własnego auta do odbycia podróży (czyli kilometrówka). Dodajmy w tym miejscu, iż rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy mówi, że stawki za 1 km przebiegu pojazdu nie powinny być wyższe, niż w nim podane.
  Niemniej rozporządzenie to ściśle stosuje się do sfery budżetowej. W pozostałych przypadkach stawki te mogą być określone wyżej, niemniej trzeba się liczyć z zapłatą z tego tytułu podatku (jeżeli wartości "ustawowe" zostaną przekroczone).

  Proszę jednak pamiętać, że jedynie w przypadku umów zawartych na podstawie Kodeksu Pracy pracodawca obowiązany jest do pokrywania należności związanych z odbywanymi przez pracownika podróżami służbowymi.
  Art. 632 § 1. Kodeksu cywilnoego mówi zaś, że jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.
  Tym samym, jeżeli strony umowy o dzieło ustaliły określoną wartość tego dzieła, tej co do zasady należy się trzymać.


  Dodajmy, że w przypadku umów zlecenie jest nieco inaczej. Tutaj dodatkowych należności można dochodzić na podstawie art. 742 Kodeksu cywilnego:  Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi; powinien również zwolnić przyjmującego zlecenie od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym.

  Przepis ten nie jest jednak tak precyzyjny, jak te w prawie pracy. Strony mogą się  bowiem umówić inaczej (zgodnie ze swobodą zawierania umów). Nadto zleceniodawca może powiedzieć, że owszem - pokryje te koszty, ale w wartości faktycznie przez zleceniobiorcę poniesionej a nie ryczałtowej itd.

  Proszę jednak pamiętać, że umowa zlecenie to nie umowa o dzieło.
  Dlatego zalecam negocjacje w tym kierunku, a nie ostre żądania.
  Wydaje się przy tym nie być przeszkód, aby o zwrot wydatków ubiegać się także wstecz.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-16 20:07 autor odpowiedzi: obek86

  Dziękuję za poprzednią obszerną wypowiedz. Mam jeszcze pytanie. Czy pracodawca prowadząc SP J. może to wliczyć w koszty? Chciałbym znać dobre argumenty bo najprawdopodniej nie ma o tym pojęcia że tak można. Prosiłbym o obszerną wypowiedź w zrozumiałym prostym jęzku :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-12 21:21 przez konto usunięte

  Firmowe koszty samochodu

  Planuję użytkowanie pojazdu prywatnego Fiat Seicento o pojemności 899 cm3 we własnej firmie i chciałbym się dowiedzieć czy w takim wypadku oprócz wypełniania kilometrówki muszę także brać na firmę wszystkie faktury za paliwo?

 • sonko

  Dodano 2014-08-13 17:15 przez sonko

  Auto prywatne w firmie i współwłasność. Co można odliczyć w kosztach?

  Mam działalność agenta ubezpieczeniowego i korzystam z samochodu, którego jestem współwłaścicielem. Pytanie: czy mogę odliczać w kosztach uzyskania przychodu rachunki za paliwo, OC i części?
  Czy w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu stawka za 1km obowiązuje mnie 0,8358 zł (przy pojeździe powyżej...

 • halcia4

  Dodano 2014-02-27 19:03 przez halcia4

  Samochód prywatny wykorzystany do działalności gospodarczej

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą PKPiR oraz VAT chciałabym część kosztów z eksploatacji samochodu prywatnego zaliczyć w koszty wiem, że muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu-kilometrówkę samochód osobowy w części wykorzystywany do celów działalności gospodarczej.
  Mojej w części do dział...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-08-23 13:33 przez konto usunięte

  Księgowanie kosztów paliwa. Czy wystarczy paragon?

  Czy do zaksięgowania kosztów paliwa na samochód prywatny (wprowadzony jako środek trwały do firmy), wystarczą paragony, czy muszą być faktury za paliwo?

 • Zauberin

  Dodano 2014-02-07 08:31 przez Zauberin

  Zmiana zakresu obowiązków i rozliczanie kosztów za samochód prywatny użyty w firmie

  Pracuję na stanowisku specjalista ds. technicznych, jednak zatrudniając się była mowa tylko i wyłącznie o pracy biurowej. Na badania lekarski również było wpisane tylko, że praca w biurze i praca przy komputerze. Po dwóch miesiącach otrzymałam samochód firmowy aby załatwiać sprawy urzędowe na tereni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wyższe stawki kilometrówki

  Wyższe stawki kilometrówki

  Od 14 listopada 2007 r. obowiązują nowe, wyższe stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Stawki te służą m.in. do rozliczania kosztów używania w jazdach lokalnych prywatnego pojazdu przez pracownika dla celów pracodawcy.

 • Samochód prywatny do celów służbowych: jazdy wolne od podatku

  Samochód prywatny do celów służbowych: jazdy wolne od podatku

  Jeżeli firma przystaje na zwrot kosztów używania przez współpracownika samochodu prywatnego na jej potrzeby, musi pamiętać o konieczności zaprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wartość otrzymanego zwrotu kosztów używania samochodu ...

 • Prywatny samochód w pracy: ryczałt czy kilometrówka?

  Prywatny samochód w pracy: ryczałt czy kilometrówka?

  Pracodawca może refundować pracownikowi koszty używania prywatnego samochodu do celów służbowych na dwa sposoby: przyznając miesięczny ryczałt pieniężny albo rozliczając się z pracownikiem według faktycznie przejechanych przez niego ...

 • Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

  Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

  W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania