eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Sprzedaż używanego samochodu ciężarowego


2013-12-02 22:37 autor: pager87

6 806 odsłon

Sprzedaż używanego samochodu ciężarowego

Witam serdecznie,

zastanawiam się nad sytuacją w mojej firmie. Otóż zakupiłem samochód ciężarowy w 2012 roku za kwotę rzędu 18696 zł (brutto) netto: 15200 odliczyłem pełny VAT 23% (3496 zł), jednak chciałbym go sprzedać w roku 2014 (luty).

Moje pytanie brzmi: "Co jeśli sprzedam samochód za kwotę 13000 zł (netto)?" Jak będzie wyglądała kwestia z oddaniem VAT-u fiskusowi? Co jeśli samochód będzie chciała zakupić osoba prywatna? Czy wtedy też wystawiam fakturę VAT?

I dodatkowe pytanie: co jeśli kolejne auto zakupię, jednak od osoby prywatnej (ewentualnie komis, który wystawi VAT-marża)? Jak to się ma do kosztów i ewentualnej późniejszej sprzedaży?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-03 09:02 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Jako podatnik VAT czynny, w przypadku sprzedaży samochodów ciężarowych będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT. Przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia podatku Vat, więc sprzedaż należy opodatkować stawką 23%, bez względu komu sprzedaż
  13000x 23% = 2990
   vat należny do US  2990zł

  Zakup bez odliczenia Vat  na dzień dzisiejszy przy sprzedaży mozna skorzystać ze zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o VAT. 
  Natomiast w następnych latach w zależności jakie będą przepisy , bo w
   zakresie korzystania ze zwolnienia dla towarów używanych w podatku VAT przepisy zmieniają się z początkiem przyszłego roku. 


  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-04 19:40 autor odpowiedzi: pager87

  Czyli mogę skorzystać z takowego zwolnienia w tym roku? 

  Pytam, gdyż w chwili obecnej jestem w spółce cywilnej (jednak "przechodzę" na własną działalnośc gospodarczą) dlatego też muszę auto o którym mowa powyżej zakupić od s.c (której jestem wspólnikiem) skoro byłaby możliwość zwolnienia w tym roku (to wtedy wolałbym je zdecydowania wykupić od firmy do końca grudnia 2013)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-04 20:42 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Żebyśmy się dobrze rozumieli,  odpowiadając na dodatkową część pytania( w poprzednim poscie), zakupuje Pan  samochód od osoby fizycznej lub na fakturę vat marża - skutkuje w tym roku - gdyż istnieje możliwość sprzedaży go ze stawką zwolnioną , ale trzeba spełnić warunek okres użytkowania musi wynosić co najmniej 6 miesięcy, co niemożliwe jest do spełnienia,  gdyż mamy grudzień, a w nastepnych latach  gdy zmienią się przepisy,to nie wiadomo czy będzie istnieć zwolnienie od sprzedaży towarów używanych

  Natomias jeszcze jeśli chodzi o koszt

  jeżeli jego wartość nie przekroczy 3500 zł można jednorazowo wprowadzić do kosztów   w miesiącu przyjęcia do użytkowania.

  Jeśli wartość przekroczy 3500zł, i spodziewamy, że będziemy użytkować go ponad rok, musimy amortyzować  od następnego m-ca od wprowadzenia do użytkowania

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sylwekniewiadomy

  Dodano 2020-10-29 16:54 przez sylwekniewiadomy

  Sprzedaż auta po spłacie leasingu

  Witam, został mi rok leasingu na samochód, chcę spłacić już dziś całość i go sprzedać. Auto jest od osoby prywatnej na umowę kupna-sprzedaży i bank wystawił mi na to fakturę marżę. Czy ja sprzedając ten samochód muszę wystawić fakturę vat czy mogę fakturę marżę?

 • Berdend

  Dodano 2013-10-14 12:39 przez Berdend

  Samochód z kratką zarejestrowany na zawieszoną działalność gospodarczą. Jak go sprzedać?

  Samochód w 2004 r. kupiony na firmę jako ciężarowy (z kratką) za kwotę 55 tys. w salonie. W tej chwili samochód jest po wypadku (szkoda całkowita), a działalność na którą jest zarejestrowany jest zawieszona od 16 miesięcy. Kupiec (za wrak) oferuje 7500 zł. Odnośnie tej sytuacji mam kilka pytań:
  1. C...

 • Miden

  Dodano 2015-09-06 16:43 przez Miden

  Handel autami, środek trwały, sprzedaż i zamiana auta w rozliczeniu

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą handlu pojazdami, usługi transportowe itp. Mam środek trwały - samochód ciężarowy typu VAN. Ogłaszałem go za 8000 zł brutto, nie było ofert kupna. Sprzedałbym go za 7500 zł brutto, lecz nie było chętnych. Pojawiła się propozycja zamiany na inny pojazd o podobne...

 • kasia_pk

  Dodano 2014-02-26 16:40 przez kasia_pk

  Sprzedaż samochodu ciężarowego figurującego w środkach trwałych

  Witam,
  chcę sprzedać samochód ciężarowy zakupiony w kwietniu 2013 roku na podstawie faktury VAT marża. Samochód od maja jest amortyzowany, jednak teraz chciałabym go sprzedać. Czy muszę w takim przypadku wystawiać fakturę VAT (jestem VAT-owcem)?
  Czy mam prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT p...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-25 17:46 przez konto usunięte

  Jak sprzedać firmowy samochód osobowy w 2014 r.?

  Witam,
  jestem podatnikiem VAT 23%. We wrześniu 2012 r. kupiłem używany samochód osobowy, na fakturę VAT 23% (z komisu po firmie). Odliczyłem przysługujące mi 60% podatku VAT. Teraz sprzedaję ten samochód osobie prywatnej. Czy muszę wystawić fakturę VAT 23%, czy mogę jeszcze skorzystać ze zwolnienia ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania