eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › zakup sam na fakturę VAT


2008-04-23 15:23 autor: jolantam

2 467 odsłon

zakup sam na fakturę VAT

W dniu 28-03-08 kupiłam sam PolonezTRUCK 1,6 rocznik 1995 do przewozu materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonywania pokryć dach.Kupiłam jako osoba fizyczna od osoby fizycznej. W dniu dzisiejszym listem poleconym otrzymałam fakturę VAT od spółki jawnej dotyczącą tej sprzedaży.Jak najkorzystniej rozliczać ten sam.,nie chciałam go wprowadzać w środki trwałe bo to stary gruchot,który używany jest dziennie na 10 km.Wartość sam 2100 zł.I co zrobić z faktem ,że mam teraz 2 różne dokumenty na kupno sam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-04-24 11:37 autor odpowiedzi: stiven23

  Odeślij fakturę bez akceptacji z pismem przewodnim listem poleconym. Zarządaj w piśmie przedstawienia dokumentów stwierdzających iż spółka była właścicielem auta jak również dlaczego zostało one sprzedane przez osobę fizyczną. W przypadku braku jednoznacznej jak i zgodnej ze stanem faktycznym zdarzeń odpowiedzi w określonym przez Ciebie w piśmie rozsądnym termie zgłoś to na policję.

  Ja wprowadziłbym samochód jako ŚT z odpisem jednorazowym (lub amortyzował liniowo zależy co jest w danym okresie bardziej korzystne dla Ciebie) na firmę. Z powodu jego wieku oprócz bieżącej eksploatacji mogą pojawić się koszty związane z jego naprawą i rozpisywanie ich wtedy "kilometrówką" (gdy nie stanowi majątku trwałego firmy) może okazać się uciążliwe.

  Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-24 16:52 autor odpowiedzi: jolantam

  Dziękuję bardzo.Nie wiedziałam jak do tego podejść ,tym bardziej,że w dowodzie rejestracyjnym jest adnotacja"na pojeździe ustanowiony jest zastaw bankowy",a umowę spisałam z & ,że sprzedający oświadcza ,że pojazd będący przedmiotem umowy stanowi jego własność,jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich,iż nie toczy się żadne postępowanie,którego przedmiotem jest dany pojazd,że nie stanowi on rownież przedmiotu zabezpieczenia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-24 20:27 autor odpowiedzi: jolantam

  Proszę jeszcze o radę ,sytuacja sie zmieniła,zarząd spółki chce się dogadać,jaką umowę zgodnie z prawem i najkorzystniej dla mojej firmy podpisać

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-25 08:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  ja bym się trzymał pierwotnej umowy (jeżeli jest ona prawidłowa). Prawdopodobnie umowa już została opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, także po co robić sobie bałagan w papierach.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-25 14:16 autor odpowiedzi: stiven23

  Zakup musi być dokonany od prawnego właściciela pojazdu. Ustanowiony zastaw powinien być anulowany przed sprzedażą jeśli już nie istnieje.

  Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-26 15:59 autor odpowiedzi: jolantam

  Jeszcze pytanie w związku z tym nieszczęsnym zakupem,samochód był środkiem trwałym spółki ,dowód rejestracyjny na osobę fizyczną która mi sprzedała,jest on jednocześnie współwłaścicielem społki,podatku od czynności cywilnoprawnych jeszcze nie płaciłam.Ponieważ istnieje możliwość zmiany dokumentów zakupu,to czy może to być zakup na umowę-kupna,czy na fakturę VAT i czy wtedy nie powinnam kupić na firmę?Jestem w tej sprawie umówiona na poniedziałek,mają mi dostarczyć dokumenty anulujące zastaw.Dziękuję za dotychczasową pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-27 12:02 autor odpowiedzi: jolantam

  Właściwie z powyższych pytań zostało mi jedno,czy spółka jawna może mi sprzedać sam. na tych zasadach jakich kupiłam,bo myślę ,,ze ja na firmę nie mogę kupić ,ponieważ jest jednoosobowa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-28 12:27 autor odpowiedzi: stiven23

  Z tego co piszesz samochód był własnością firmy ale nie został przerejestrowany na nią- brak wpisu o współwłasności samochodu w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli dokona sprzedaży spółka możesz mieć kłopoty z jego rejestracją (nie dokonuje sprzedaży właściciel). Umowa w tym stanie jaki jest powinna być sporządzona przez o.fizyczna jako sprzedającego a w spółce niech się martwią jak ująć to w księgach.

  Jako osoba fizyczna możesz na firmę kupować dowolne rzeczy w tym i auto.

  Pozdrawiam :).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-28 21:46 autor odpowiedzi: jolantam

  Dziękuje ,bardzo mi pomogliście,chociaż to jeszcze nie koniec, bo właściciele spółki domagają się akceptacji faktury VAT ja upieram sie przy umowie kupna , a umowę trzeba zmienić,bo anulowanie zastawu wpisali mi w dowodzie dopiero dziś to jest m-c po zakupie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-04-24 12:02 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Trzeba zacząć od tego, że zastaw na auto powinien być zdjęty przed zakupem samochodu. Moim zdaniem trzeba obstawać przy pierwotnej umowie kupna, sprzedaż - os. fizyczna i kupno -os. fizyczna . Zdjęcie zastawu bankowego w miesiąc po zakupie nie ma konsekwencji prawnych dla kupującego tylko raczej dla sprzedającego ... Jeżeli właścicielem auta była spółka to samochód powinien być zarejestrowany na spółkę ???/ I odwrotnie gdy na os. fizyczną to na osoba fizyczna . Nawet,gdy samochód prywatny był oddzielną umową udostępniony spółce do używania w celach służbowych i jego częściowe koszty związane z eksploatacją były uznawane za koszty firmy to osobą sprzedającą jest właściciel auta a nie jego użytkownik .

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania