eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › FIRMA JEDNOOSOBOWA - RYCZAŁT CZY VAT ?


2012-04-07 17:08 autor: marvel

33 349 odsłon

FIRMA JEDNOOSOBOWA - RYCZAŁT CZY VAT ?

Witam, dostałem ofertę pracy w postaci takiej iż miałbym założyć własną działalność gosp. Praca miałaby wyglądać w taki sposób że byłbym podwykonawcą pod większą firmą. Zarabiałbym w taki sposób że nie ponosiłbym żadnych kosztów, nie musiałbym kupować swoich narzędzi, paliwa itp,  płacono by mi po prostu za wykonaną prace bez wkładu własnego i zastanawiam się jaki rodzaj rozliczenia byłby dla mnie najlepszy, proszę o podpowiedź ?!

Pytanie zaktualizowano 2012-04-07 17:14

dodam że jest to branża budowlana , praca przy budowie autostrad

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-04-10 17:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wydaje się że ryczałt ewidencjonowany (jak nie ma kosztów). Co do VAT-u - ten będzie neutralny - można ale nie trzeba wybrać opodatkowania, przy czym trzeba pamiętać o limicie zwolnienia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-04-21 16:45 autor odpowiedzi: marvel

  a moze ksiązka dochodów ? tyle ze chciałbym miec mozliwosc sobie np odliczenia stroju roboczego, telefonu na firme czy jakis kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe ,  jak to od tej strony wygląda?/

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-04-26 14:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - płacenie podatku od dochodu umożliwia uwzględnianie w rachunku podatkowym kosztów (np. ubrań roboczych, firmowego telefonu, kierunkowych szkoleń itp). Proszę jednak pamiętać, że autoamtycznie stawka podatku wynosi co najmniej 18% (a niekiedy nawet 32%), zaś przy podatku liniowym (także płaconym od dochodu) 19%. Na ryczałcie dla usług budowlanych jest to natomiast tylko 5,5% (ale uzyskanego przychodu).

  Oceń odpowiedź 3 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-01-16 13:24 autor odpowiedzi: jimi

  Jaką formę rozliczenia wybrać? Domowa produkcja rękodzieła, koszty produkcji na poziomie 25-30% ceny detalicznej produktu. Lepiej ryczałt czy liniowy czy zasady ogólne? I czy lepiej od razu na VAT czy poczekać na przekroczenie progu?

  Oceń odpowiedź 0 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-01-16 13:25 autor odpowiedzi: jimi

  Jaką formę rozliczenia wybrać? Domowa produkcja rękodzieła, koszty produkcji na poziomie 25-30% ceny detalicznej produktu. Lepiej ryczałt czy liniowy czy zasady ogólne? I czy lepiej od razu na VAT czy poczekać na przekroczenie progu?

  Oceń odpowiedź 0 16

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.