eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › handel na aukcjach internetowych - ryczałt ??


2012-03-08 23:16 autor: ernest

20 547 odsłon

handel na aukcjach internetowych - ryczałt ??

Witam,

planuję założyć działalność gospodarczą polegającą na kupnie a później odsprzedaży przedmiotów na aukcjach internetowych z branży foto: aparaty, obiektywy, lampy itd.  Na część moich pytań znalazłem już odpowiedzi ale nie na wszystkie dlatego postanowiłem tu je zadać (trochę tego jest...).

1). Czy mogę jako sposób opodatkowania wybrać ryczałt od przchodów ewidencjonowanych. Jeśli tak to czy to będzię 3% ?

2).Nie planuję być VATowcem i nie mam zamiaru mieć kasy fiskalnej. Na czym dokładnie polega ewidencjonowanie przychodów/sprzedaży? Do każdego sprzedanego przedmiotu wystawiam rachunek uproszczpny?

3).Czy na zakupione przedmioty muszę mieć papier (paragon/f-rę), czy wystarczy mi zestawienie z serwisu aukcyjnego?

4). Jak rozliczać w tym wypadku koszty wysyłek?

Jestem zatrudniony na umowę o pracę (do drugiego progu podatkowego niedużo brakuje), do tej pory rozliczałem się wspólnie z żoną.

5). Dalej będę mógł rozliczać sie wspólnie z żoną? Czy ulga na dziecko przepada?

6). Czy dochód z działalności gospodarczej sumuję się z dochodem wynikającym z umowy o pracę? Czy rozlicza się to oddzielnie?

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2012-03-09 18:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nie jestem ekspertem ale też ostatnio studiuję ten temat więc wyjaśnię tyle co wiem :)

   

  1. Ryczałt 3% -  jak najbardziej - twoja działalność to działalność usługowa w za­kresie handlu (sprzedaż naby­tych produktów i towarów).

  Pamiętaj jednak że: Ryczałtu nie może  pła­cić osoba, która była (lub jest) zatrudniona na umowę o pracę, a chce prowadzić własną działal­ność i wykonywać w jej ramach, na rzecz byłego lub obecnego pra­codawcy takie same czynności jakie w ostatnim czasie (w roku po­datkowym lub w roku poprzedza­jącym rok podatkowy) wykonywa­ła w ramach stosunku pracy.

   

  2. Tu nie do końca jestem przekonana co do tego że nie musisz mieć kasy fiskalnej, przepisy przewidują kilka grup podatników którzy nie mogą korzystać ze zwolnień i tak od początku rozpoczęcia działalności musisz ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej, gdy dokonujesz:

  sprzedaży sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32), oraz sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego, (ex PKWiU 33.40.3);

   

  3. Zawsze lepiej jest mieć dowód zakupu niż go nie mieć więc na Twoim miejsku kompletowałabym dokumentację dotyczącą wszystkich zakupów.

   

  4. Przy ryczałcie nie masz prawa do odliczania od przychodów jakichkolwiek kosztów, jeśli chodzi Ci o koszty przesyłek które mają pokrywać kupujący to albo doliczasz je do ceny sprzedaży (zawyżając w tą wartość cenę sprzedawanego przedmiotu) albo wykazujesz jako oddzielną pozycję (np., koszt pakowania i wysyłki).

   

  5. i 6. Przychody osiągnięte z działalności gospodarczej opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego powinny zostać rozliczone na formularzu PIT-28. W związku z wyborem tej formy opodatkowania przychodów z działalności nie będzie możliwości rozliczenia się wspólnie z żoną z innych źródeł dochodu, czyli z umowy o pracę. Dochody z tytułu umowy o pracę należy wykazać na formularzu PIT-37 oddzielnie przez każdego z małżonków.

  W przypadku uzyskiwania przez ryczałtowca dodatkowych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia czy emerytury, istnieje możliwość uwzględnienia ulgi prorodzinnej.

  Mam nadzieję że choć trochę pomogłam J

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 20:30 autor odpowiedzi: ernest

  Dzięki wielkie za zainteresowanie...eksperci chyba śpią...;)

  Ad. 1. Tak wiem, nie będą to usługi dla żadnego pracodawcy, ot forma dorobienia.

  Ad. 2. Tu mnie trochę zmartwiłaś, co prawda jak na razie bardziej jestem nastawiony na szeroko pojęte akcesoria i wyposarzenie fotograficzne w postaci obiektywów i lamp błyskowych, od tego chce zacząć. Na tym się znam, potrafię też conieco naprawić, więc mam nadzieję, że na początek obejdzie się bez kasy fiskalnej.

  No ale oczywiście proszę o potwierdzenie tego co napisałem.

  Ad. 3. Jasna sprawa, że na zakupione przedmioty powinienem mieć papierki. Bardziej mnie ineteresuje to czy wyciąg z serwisu aukcujnego będzie wiarygodny dla US bo przecież gro klamotów chciałbym kupować od ludzi nie posiadających żadnej działalności gospodarczej ba od ludzi z zagranicy. W tej kwestii proszę o poradę.

  Ad. 4. No i tak to chyba będę musiał robić bo przecież nie chce odprowadzać podatku od kwoty przesyłki.

  Ad. 5 i 6.  Z tą ulgą prorodzinną chociaż plus, ale jak to jest z dochodem z działalności i z dochodem z tytułu umowy o pracę? Sumuje się? Rozliczam się z działalności na oddzielnym PIT-28 więc...pomoże ktoś?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 20:56 autor odpowiedzi: ernest

  No i znalazłem jeszcze coś takiego:

  "Kasę musisz kupic przed osiągnięciem przychodu 20000 w roku w którym rozpoczęłaś działalnośc (2011). "Przed" to znaczy że osiągając przychod 20000 kasę musisz juz miec Jeżeli nie założysz kasy w 2011 to w następnym roku (2012) limit wynosi 40000 " . Prawda to? Jeśli tak to chyba będzie to moje "Must Have" ;) przy założeniu, że przychód będzie minimum na poziomie 50000PLN/miesiąc

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 20:58 autor odpowiedzi: ernest

  Pomyłka w zapisie (trochę przecukrzyłem), przychód na poziomie 5000PLN/miesiąc! :P

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-10 10:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Odnośnie tej nieszczęsnej kasy  - jeśli rzeczywiście będą to na początku tylko części i akcesoria nie podlegające obowiązkowej ewidencji kasą to możesz zastanowić się jeszcze nad jedną opcją zwolnienia z obowiązku ewidencji nie zależnej od osiągniętego obrotu. Informacje na ten temat masz w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA FINANSÓW z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w punktach 36 i 37:

  CZYNNOŚCI ZWOLNIONE Z OBOWIĄZKU EWIDENCJONOWANIA

   36 Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła

   37 Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła

  Czyli generalnie działalność oparta na rozliczeniach bezgotówkowych - jeśli planujesz handel tylko na allegro to jest to do zrobienia przy pominięciu opcji odbioru osobistego i płatności gotówką (sama zamierzam skorzystać z tego zwolnienia) :)

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-10 10:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  I jeszcze to rozliczenie roczne - już Ci pisałam że dochód z działalności i z tytułu umowy o pracę wykazujesz oddzielnie - ryczałt na formularzu PIT28, umowa o pracę normalnie PIT37.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-10 10:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

  art 15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mówi że musisz posiadać i przechowywać dowodu zakupu

  art 4 ust 7 z kolei informuje że do udokumentowania zakupów towarów stosuje się przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a więc tu wchodzi Rozporządzenie MF w sprawie KPiR a zgodnie z nim dowodem, który udokumentuje zakup może być dokument zawierający:

  - wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  - datę wystawienia dowodu lub datę operacji gospodarczej,
  - przedmiot operacji gospodarczej, jego wartość oraz ilościowe określenie,
  - podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-10 12:56 autor odpowiedzi: ernest

  Bingo! :) U mnie ma być tylko internet a więc przelewy bankowe internetowe (bezgotówkowe), czyli zapominamy o kasie fiskalnej.

  Co do rozliczenia rocznego to właśnie nie byłem pewien czy jak rozliczam się na dwóch PIT-ach to czy dochody się nie sumują i czy przez to nie wskoczę w drugi próg podatkowy.

  Przy Rozporządzeniu MF w sprawie KPiR brakuje mi jednego słowa, że może to być dokument w formie elektronicznej, który dokumentuje zakup. To już chyba kwestia interpretacji...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-11 15:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę jednak pamiętać, że kupując niekiedy sprzęt od osób prywatnych konieczne jest zapłacenie podatku PCC (gdy wartość nabytej rzeczy przekracza 1 000 zł).

  Dowodem zakupu jest m.in. umowa kupna-sprzedaży

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-13 14:53 autor odpowiedzi: ernest

  Tak, pamiętam :(

  Rozumiem, że wszystko co wyżej napisane się zgadza?

  Gnębi mnie jeszcze to nieszczęsne rozliczanie się, czy wyciąg z serwisu aukcyjnego jest wiarygodnym dokumentem dla US? Ktoś tak robi?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-13 15:51 autor odpowiedzi: ernest

  W jednym z postów gk84 pisze "art 4 ust 7 z kolei informuje że do udokumentowania zakupów towarów stosuje się przepisy dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów".


  Czy przy ryczałcie mam obowiązek prowadzenia KPiR?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-13 17:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie ma obowiązku prowadzenia KPiR, ale część rozporządzenia stosuje się po prostu odpowiednio (w tym np. w zakresie dokumentowania zakupów). Chodzi o to, że ustawodawca nie tworzył tutaj dla ryczałtu oddzielnych definicji a skorzystał z tych, które są dla KPiR.

  To co wyżej opisane to w zasadzie się zgadza (czytałem pobieżnie). Co do tego serwisu aukcyjnego ;). Jeżeli sprzedaje przedsiębiorca - bezwzględnie rachunek od niego. W przypadku zakupów od osób prywatnych, dowodem jest wszystko to, co nie jest sprzeczne z prawem. Umowa może być zawarta także ustnie, także takie udokumentowanie transakcji w tych przypadkach, uzupełnione o dane sporządzającego dowód (zgodnie z przepisami KPiR ;) ) wydaje się być prawidłowe. Co jednak Pański urząd wykombinuje - tego już nie wiem.

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-03-13 17:55
  Chyba że nie załapałem, i chodzi Panu o dokumentowanie sprzedaży a nie zakupu (mam dziś ciężki dzień....)?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-13 22:06 autor odpowiedzi: ernest

  Chodziło mi o dokumentowanie zarówno kupna jak i sprzedaży na podstawie wyciągu z serwisu aukcyjnego. Korzystając z takich serwisów za każdym razem jak coś kupuję bądź sprzedaje zawieram z tą drugą stroną umowę kupna-sprzedaży poprzez dany serwis. Nie mam w tym (swoim) przypadku obowiązku posiadania kasy fiskalnej jak również nie muszę prowadzić KPiR więc w jaki sposób mam dokumentować transakcje? Zwłaszcza sprzedaży od której to właśnie będę odprowadzał podatek. Kupno i sprzedaż będzie się odbywać tylko poprzez serwisy aukcyjne.

  A może wystarczy mi przysłowiowy "kajet" w którym będę prowadził zapisy ze sprzedaży?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-14 17:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych (przedsiębiorców) z całą pewnością będą oni wymagali dowodu zakupu (aby mogli taki wydatek ująć w ciężar kosztów firmy), także tutaj będzie Pan wystawiał rachunki w myśli przepisów Ordynacji Podatkowej.

  Co do sprzedaży pozostałej, bezrachunkowej - co do zasady kajet powinien wystarczyć. Niemniej z uwagi na fakt, że chce Pan uniknąć kasy fiskalnej, konieczne jest spełnienie obowiązków wynikających z rozporządzenia w sprawie zwolnień. A to mówi, że przy zwolnieniu wskazanym wyżej w zakresie kas fiskalnych:

  W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. - czyli tej "kajet" musi być dosyć szczegółowy. Proszę też zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób zapłata może być uregulowana.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-15 14:32 autor odpowiedzi: ernest

  Dziękuję za odpowiedź.

  Jeśli ktoś poprosi mnie o rachunek to czy mogę mu wystawić taki stworzony (formatka) przeze mnie w Wordzie? Czy muszę używać specjalnych druków?

  Czy kajet, ze szczegółowym zestawieniem wszystkich transakcji, może być w wersji elektronicznej? Drukowany na koniec miesiąca i podpisywany (może to głupie pytanie, ale nie wiem czy pod względem papierologi/biurokracji w naszym nadwiślańskim kraju coś poszło do przodu ;) )

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • vip3684

  Dodano 2012-07-25 20:19 przez vip3684

  Usługi budowlane i E-handel ryczałt ?

  Witam mam takie pytanie
  Otóż, chciałbym założyć działalność gospodarczą jednoosobową. Usługi budowlane i handel detaliczny internetowy. Moje pytanie, czy można w takim wypadku rozliczać się na zasadach ryczałtu?
  Dodam że dochody z handlu byłyby ok 1000 zł miesięcznie. (sprzedaż przez serwis aukcyjny...

 • kenderia

  Dodano 2012-06-20 19:31 przez kenderia

  Ryczałt czy karta podatkowa - wróżka również chce płacić podatki

   Witam serdecznie, jestem zamężną, bezrobotną osobą, wróżką, numerologiem - mieszkam na wsi, swoje usługi z racji zamieszkania, chciałabym sprzedawać przez internet, poprzez aukcje - czas który przeznaczałabym na stawianie kart określam na 3 godz dziennie, 6 dni w tygodniu. Formę opodatkowania swoje...

 • Wiola

  Dodano 2012-03-08 16:33 przez Wiola

  Zakładanie działalności jaki ryczałt?

  Witam. Jestem na etapie zakładania działalności produkcja i sprzedaż kosmetyków przez internet (na początku allegro). Jako formę opodatkowania wybrałam ryczałt ewidencyjny bez vatu. Jaką stawką procentową będę się rozliczała 3%, 5,5%, 8,5%?

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-22 10:24 przez konto usunięte

  Sprzedaż na niemieckim e-bay a zwolnienie z VAT

  Zakładam działalność i chciałabym m.in. sprzedawać na niemieckich portalach aukcyjnych. Wybrałam zwolnienie z VAT. Jak mam ujmować faktury za opłaty z serwisów aukcyjnych - czy muszę zarejestrować się jako podatnik VAT tylko dla celów unijnych? Czy nie rozpoznaję VAT-u i księguję tylko koszt? Czy sp...

 • martin1000

  Dodano 2012-11-01 12:06 przez martin1000

  Handel rzeczami używanymi przez net - ryczałt bez kasy fiskalnej czy uda się?

  Planuję otworzyć działalność od 01.12 sprzedaż internetowa przedmiotów używanych kolekcjonerskich od porcelany po gramofon są to rzeczy kupowane w 90% na rynkach
  1 jakie pkd najlepsze ( sprzedaż wyłącznie internetowa )
  2 ryczałt ( rozliczenie tylko przez konto firmowe ) bez sprzedaży z reki do reki
  ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Carrefour sprzedaje na Allegro

  Carrefour sprzedaje na Allegro

  Wybrane hipermarkety Carrefour wystawiły na aukcjach na Allegro sprzęt AGD i TRV w atrakcyjnych cenach.

 • Formy opodatkowania dla dropshippingu

  Formy opodatkowania dla dropshippingu

  Dropshipping to model sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłanie ich do dostawcy, który ...

 • Dropshipping poza ryczałtem ewidencjonowanym?

  Dropshipping poza ryczałtem ewidencjonowanym?

  Usługi pośrednictwa w zakupie oparte o model dropshippingu, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 63.99 (tj. usługi w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowane), są wyłączone z możliwości ich opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym ...

 • Jak wybrać bramkę płatniczą do sklepu internetowego?

  Jak wybrać bramkę płatniczą do sklepu internetowego?

  Wybór odpowiedniej bramki płatniczej dla swojego sklepu internetowego to kluczowy krok w budowaniu udanego biznesu e-commerce. W dzisiejszym dynamicznym świecie online, w którym klienci oczekują wygody, bezpieczeństwa i zróżnicowanych opcji ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania