eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Ciąża a działalność gospodarcza


2014-03-12 10:02 autor: paula.1228

2 244 odsłon

Ciąża a działalność gospodarcza

Witam,

już od jakiegoś czasu chciałam założyć działalność gospodarczą w swoim fachu czyli fryzjerstwo - usługi na dojazd. Tydzień temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży obecnie 5 tydzień. Termin mam na 12 listopada. Znajoma powiedziała, że mogę skorzystać z tzw. wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Wiem, że przepisy się zmieniły na ten rok 2014.

Moje pytania:

- Kiedy najlepiej będzie założyć tą działalność? (nie jest to fikcyjne tak jak wiele osób pisze, bo zamierzam normalnie pracować zarówno w ciąży jak i po, ale skoro mogę skorzystać z większego zasiłku więc czemu nie?! )

- Czy mogę zacząć od najniższych składek, a miesiąc przed porodem opłacić ta najwyższą? Dodam, że obecnie posiadam już działalność gospodarczą z marca 2013, którą mąż się zajmował - usługi budowlane, ale zawiesiliśmy, bo nie opłacało się, więc obecnie jest zawieszona.

- Czy lepiej by było przekształcić starą firmę w usługi fryzjerskie i czy w ogóle tak się da zrobić i czy to by było w moim przypadku lepsze?

- I jak mam założyć tę firmę? Muszę być na VAT, czy mogę na ryczałcie, jeżeli chcę otrzymac wysoki zasiłek?

Z góry dziękuję za poradę.

Pytanie zaktualizowano 2014-03-12 10:04

I Jak mam załozyć tą Firmę muszę być na vat czy mogę na ryczałcie jeżeli chcę otrzymac wysoki zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-13 21:36 autor odpowiedzi: xxxt

  Witam,

  Działalnośc istnieje - z opisu wynika, że działalność gospodarcza jest tylko zawieszona, nie będzie zate na nowo zakładana a jedynie odwieszana. Do tego służy aktualizacja wniosku CEIDG-1 - ceidg.gov.pl. Na aktualizacji odwieszającej można również od razu podać nowe główne PKD (branżę gospodarki w której nowoodwieszona działalność będzie funkcjonowała - czyli branża fryzjerska).

  Ponadto w ciągu 7 dni od odwieszenia należy zgłosić się do ZUSu na druku ZUS ZUA (jak rozumiem, DG jest jedynym przyszłym źródłem dochodów, aktualnie nie ma innego źródła).

  Jeśli marzec 2013 był początkiem działalności, został jeszcze rok prawa do opłacania preferencyjnych składek. Termin w którym jest prawo do preferencji czyli 24miesięcy liczony jest od momentu rozpoczęcia działalności, niezależnie czy jest ona zawieszona czy prowadzona. 24miesiące kalendarzowe - rozpoczęcie działalności w jakimkolwiek innym dniu niż 1 marca 2013 powodowałoby przełużenie prawa do 25 miesięcy.

  Można zacząć od najniższych składek - ale bez zgłoszenia i opłacania ubezpieczenia chorobowego. Po zgłoszeniu do ubezpieczenia chorobowego, ZUS standardowo liczy podstawę do zasiłku jako średnią z 12 ostatnich miesięcy tego ubezpieczenia (za paroma wyjątkami). W takim wypadku przedwczesnego zgłoszenia do chorobowego spowodowałoby wyliczenie zasiłku jako średnią z kilku miesiecy z minimalną podstawą i jednego miesiaca z wysoką.

  Podatek - ryczałt od przychodów (rodzaj podatku dochodowego) czy podatek vat(rodzaj podatku obrotowego) nie mają żadnego wpływu na składki. To są niezależne kwestie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.