eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT a kody PKD


2012-11-17 15:10 autor: konto usunięte

8 933 odsłon

VAT a kody PKD

Witam, Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, pod która mam rożne kody PKD (jedne związane z eventami, drugie z produkcja filmą, a trzecie ze szkoleniami, ale nie mam uprawnień szkoły).

Jeden z kodów to 85.59.Z (Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane) czy ta działalność jest zwolniona z VAT-u? czy VAT jest 0%?

Współpracuję ze szkołami policealnymi, które mają uprawnienia z kuratorium. To czy jak wystawiam im fakturę to jest ona ZW czy jest opodatkowana?

Dyrekcja szkoły zdziwiła się, ze wstawiłam fakturę z 23%, bo twierdzą, że ta działalność jest zwolniona z VAT-u, ale ja ciągle nad tym dumam, gdyż prowadzę także działalność w innych branżach i nie wiem, czy do każdego kodu PKD mam podchodzić indywidualnie, i np.  że w produkcji mam VAT 23% a w szkolnictwie już jestem zwolniona z VAT-u?

Bardzo proszę o pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-28 18:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ważne jest to, co jest przedmiotem usługi. Dla części usług edukacyjnych ustawodawca przewidział zwolnienie, jednakże nie dla wszystkich. Zwolnione z podatku zostały (art. 43 ust. 1 ustawy o VAT):

     26)  usługi świadczone przez:

    a)  jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

    b)  uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;
      27)  usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli;
      28)  usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29;
      29)  usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

    a)  prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

    b)  świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

    c)  finansowane w całości ze środków publicznych
    - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane;

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Victoria23710

    Dodano 2012-07-31 11:58 przez Victoria23710

    Zwolnienie z VAT przy kodzie PKD 85.59

    Witam,
    Mam pytanie. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą pod która mam rożne kody PKD.
    Jeden z kodów to 85.59.b (Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane) czy ta działalnośc jest zwolniona z VATU? czy VAT jest 0%?
    czy mam normalny VAT 23%, bo mam też zarejestrow...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-13 05:31 przez konto usunięte

    Czy mogę zastosować VAT 0% na FA za szkolenia i wykłady?

    Jestem praktykującym lekarzem weterynarii i udzielam szkoleń teoretycznych i praktycznych dla innych lekarzy weterynarii i zainteresowanych osób czy firm w tematyce weterynaryjnej. Czy mogę zastosować VAT 0% wystawiając FA VAT za takowe szkolenia i wykłady?

  • Nutka

    Dodano 2012-06-21 13:25 przez Nutka

    Wartość podatku VAT dla kontrahenta z UE za organizację konferencji w Polsce

    Mam wystawić fakturę VAT kontrahentowi z Belgii (płatnik VAT) za organizację konferencji w Polsce (wynajem sali, miejsc hotelowych, org. imprezy, koktajl itp) .
    1) Czy mam wystawić fakturę z 23 % VAT czy też mogę wystawić fakturę np z 0% VAT? Jakie są aktualne przepisy?
    2) Czy mogę wystawić ją w e...

  • bluebutterfly

    Dodano 2013-03-22 15:21 przez bluebutterfly

    Faktura z VAT-em 0% za usługę transportową międzynarodową

    Prowadzę działalność gospodarczą w UK, tu też płacę VAT. Sprowadzam towar z Polski. Nowy usługodawca transportowy odmówił mi jednak wystawienia faktury za transport z VAT 0% argumentując, że z ich serwisu korzystać mogą tylko firmy "rozliczające się na polskich zasadach podatkowych ze stawką VAT 23%...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-14 08:58 przez konto usunięte

    Sprzedaż do firmy angielskiej

    Dokonuję sprzedaży towarów dla spółki angielskiej, która ma NIP-UE. Wprawdzie dostawa jest na terenie Polski, ale czy w związku z tym, że to firma z Wielkiej Brytanii, to mogę wystawić fakturę ze stawką 0%?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienie z VAT: najem nieruchomości bez faktury?

    Zwolnienie z VAT: najem nieruchomości bez faktury?

    Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT z uwagi na wartość sprzedaży (jak też podatnik rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych), nie jest zobowiązany do wystawienia faktury na rzecz najemcy (tzw. osoby prywatnej) dokumentującej ...

  • Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, na wystawianych fakturach nie ma obowiązku podawać podstawy prawnej tego zwolnienia - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

  • Od zadań własnych gmina podatku VAT nie odliczy

    Od zadań własnych gmina podatku VAT nie odliczy

    Gmina przy wykonywaniu zadań własnych, nie występuje jako podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą. Co za tym idzie, dokonując zakupów nie działa w charakterze podatnika. W efekcie VAT od takich zakupów nie podlega odliczeniu ani ...

  • Drogi wewnętrzne przesądzają o rozliczeniu VAT od sprzedaży działek?

    Drogi wewnętrzne przesądzają o rozliczeniu VAT od sprzedaży działek?

    Podatnik, który podzielił posiadane działki na mniejsze w celu ich sprzedaży, wystąpił o wydanie warunków zabudowy jak i wydzielił drogi wewnętrzne - zachowuje się jak podmiot profesjonalny dokonujący obrotu nieruchomościami. W efekcie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.