eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › podatnik VAT zwolniony


2009-07-27 20:13 autor: konto usunięte

2 832 odsłon

podatnik VAT zwolniony

cytuję: " Będąc zwolnionym z podatku VAT / na przykład ze względu na niewielkie obroty/ lub wykonując wyłącznie czynności zwolnione z VAT, również możesz się zarejestrować dla potrzeb podatku VAT. Urząd skarbowy nada ci wtedy status podatnika VAT zwolnionego."

1.Co to znaczy że mogę sie zarejestrować dla potrzeb podatku VAT?

2., co to są " czynności zwolnione z VAT?

3. Czy mogę w takiej sytuacji odliczyć podatek VAT od zakupionego towaru?

4. Czy będę mógł wystawić fakturę?

Posty: 5

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2009-07-28 19:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. co do zasady nikt nie staje się VAT-owcem z automatu. W tym celu konieczne jest złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, czyli wypełnienia formularza VAT-R.

  2. Czynności zwolnione to czynności, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, ale mocą ustawy bądź rozporządzeń zostały z niego zwolnione. To tak jak mamy różne stawki podatku: 22, 7, 3 i 0%. Jest tutaj jeszcze zwolnienie. Przez czynności rozumie się tutaj w uproszczeniu sprzedaż towarów i usług.

  3. Wykonując jedynie czynności zwolnione z podatku VAT, podatnik nie ma prawa do odliczenia tego podatku z faktur zakupowych. Jedynie zakupy związane z czynnościami opodatkowanymi dają takie prawo. Tutaj uwidacznia nam się różnica pomiędzy np. stawką 0% a zwolnieniem. Przy stawce 0% od zakupów VAT odliczać można. Przy zwolnieniu nie.

  4. Faktury VAT mogą wystawiać jedynie podatnicy, zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (czyli rozliczający się z tego podatku).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.