eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim


2017-11-19 19:49 autor: konto usunięte

1 482 odsłon

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Witam,

jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się 11.01.2018 r. Potem chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy . Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia  urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie wskazanym we wniosku?

Czy pracodawca na urlopie wypoczynkowym może wypowiedzieć mi umowę? Obecnie w firmie jest nie jest prowadzona restrukturyzacja. Czy mogę też wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem przed lub po urlopie wypoczynkowym?

Bardzo proszę o poradę i ewentualnie o podstawę prawną.

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2017-11-19 19:55

Czy po  udzielonym urlopie wypoczynkowym będę mogła wrócić na dotychczasowe stanowisko pracy, czy może zostać mi zmienione?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-11-19 22:05 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

    Witam,
    pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim [art. 163 par. 3 Kodeksu pracy "Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika–ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.".
    Pracodawca nie może zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym [art. 41. Kodeksu pracy "Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia."] - są wyjątki np. upadłość pracodawcy.

    W kwestii wykorzystania 2 dni opieki nad dzieckiem sugeruję wykorzystanie po urlopie wypoczynkowym (aby zachować bezpośredniość).

    Proszę także rozważyć opcję z urlopem rodzicielskim …

    [Art. 182prim 1a. § 1. Kodeksu pracy „Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

    1) 32 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;

    2) 34 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2–5.

    § 2. Urlop w wymiarze, o którym mowa w § 1, przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka.

    § 3. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa w § 1.

    § 4. W okresie pobierania przez jednego z rodziców dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego drugi rodzic może korzystać z urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa w § 1.”.]; ważna uwaga [Art. 182 prim.1c. § 1. Kodeksu pracy „Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

    § 2. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 186 prim.8a.”.].

    Piotr Kostrzewa zaktualizował/a odpowiedź 2017-11-20 21:13
    Art. 183 prim 2 Kodeksu pracy "Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.". Pracodawca może zmienić Pani stanowisko pracy po urlopie wypoczynkowym.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • artilud

    Dodano 2014-05-11 19:05 przez artilud

    Ile należy mi się urlopu wypoczynkowego za obecny rok? Czy mam prawo do zaległego urlopu?

    Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przez całą ciąże przebywałam na zwolnieniu lekarskim - od 01.10.2012 do 27.05.2013. Następnie przebywałam na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy mi się 25.05.2014.
    Po...

  • EdytaMc

    Dodano 2016-01-27 11:32 przez EdytaMc

    Zwolnienia grupowe a macierzyński i odprawa

    Witam,jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony i przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy się na koniec marca.W lutym zamykają 80% placówek mojego pracodawcy, w tym moją, więc cała masa ludzi do zwolnienia...i tu pytanie.Jak wiadomo do końca marca tak czy siak mam macierzyński. Firma...

  • kasienka_m

    Dodano 2017-11-16 21:37 przez kasienka_m

    Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim, przed wychowawczym a zwolnienie z pracy

    Witam,
    jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy się 31.01.2018 r. Potem chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy (34 dni) oraz urlop wypoczynkowy za 2018 (26 dni) a po nich pójść na roczny urlop wychowawczy.
    Czy pracodawca na urlopie wyp...

  • agula_113

    Dodano 2017-08-22 17:14 przez agula_113

    Jaki urlop musi być wypisany na świadectwie pracy?

    Witam,kierownictwo chce podpisać ze mną wypowiedzenie za porozumieniem stron.Od dwóch lat jestem na zwolnieniu, najpierw miałam L4, później macierzyńskie i znowu L4 i macierzyńskie. W ten sposób zebrało mi się 42 dni zaległego urlopu i 17 dni urlopu z tego roku.Na świadectwie pracy jest wpisane tylk...

  • Patrycja

    Dodano 2018-06-12 22:58 przez Patrycja

    Czy należy mi się urlop wychowawczy, jeśli pracodawca ogłosi upadłość firmy?

    Mam umowę na czas nieokreślony. 30 kwietnia br. skończył mi się macierzyński, od 2 maja poszłam na urlop wypoczynkowy za zaległy rok i za te 5 miesięcy br. Wyszło mi do 18 czerwca. W międzyczasie złożyłam wniosek o urlop wychowawczy w terminie 21 dni przed pójściem na urlop zaraz po wykorzystaniu ur...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

  • Urlop macierzyński można przerwać

    Urlop macierzyński można przerwać

    Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona lub dziecko wymagają opieki szpitalnej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • Pierwsza praca: co warto wiedzieć?

    Pierwsza praca: co warto wiedzieć?

    Poszukiwanie pierwszej “prawdziwej” pracy to z pewnością zadanie niełatwe i bardzo stresujące. Przebijając się przez gąszcz ogłoszeń, absolwenci szkół i uczelni wyższych szukają satysfakcjonujących ofert i z nadzieją czekają na ...

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania