eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeRolnictwo › Czy będę musiała płacić KRUS?


2012-12-17 17:41 autor: 19821

17 224 odsłon

Czy będę musiała płacić KRUS?

Witam. Wraz z mężem mamy przepisane 105 ar użytków rolnych. Ja pracuje i mam umowę do końca sierpnia 2013 r. - jestem ubezpieczona w ZUS, natomiast mąż jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy, ale w najbliższych dniach przejdzie na KRUS. Moje pytania:

1. Czy ja tez przejdę na KRUS, gdy skończy mi się umowa o pracę?

2. Czy będę mogła się zarejestrować w urzędzie pracy i czy będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych?

3. Czy gdyby mąż został na krusie, a ja pozbyłabym się 70 ar to czy płaciła bym KRUS?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-02 16:37 autor odpowiedzi: Sizilenka

  po pierwsze musisz się dowiedzieć od ilu dokładnie arów jest obowiązkowy krus, bo jeżeli ma się powyżej 1ha to krus jest obowiązkowy, jeżeli okarze się iż krus jest obowiążkowy to od dnia nabycia działki będzie trzeba uregulować składki, jeżeli jest się rolnikiem nie można być bezrobotnym, więc nie można się zarejestrować w urzędzie pracy, po zakończeniu umowy ty automatycznie jesteś ubezpieczona i składki również płacisz, jesteś wtedy rolnikiem i nie masz prawa się zarejestrować  w urzędzie pracy, mąż może zostać na krusie i ty możesz się pozbyć tych 70ar, wtedy ty nie musisz płacić krus, poniewać jest poniżej 1ha a wtedy krus jest dobrowolny, powyżej 1ha jest obowiązkowy,

  Oceń odpowiedź 4 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-17 18:29 autor odpowiedzi: karen296

  Zacznijmy od tego, że 1 ha to 100 arów. Jeśli jest się właścicielem gospodarstwa rolnego, którego powierzchnia wynosi więcej jak 1 ha przeliczeniowy jest się zobowiązanym do opłacania składek KRUS. W Urzędzie Pracy można się zarejestrować, ale jako osoba poszukująca pracy, a nie jako osoba bezrobotna(jest to różnica gdyż dla osoby zarejestrowanej jako "poszukująca" Urząd Pracy nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne). Jeśli mąż nie pracował to należy uregulować składkę KRUS od dnia kiedy jesteście Państwo właścicielami gruntów. Jeśli Pani stosunek pracy wygaśnie będzie pani zobowiązana by zgłosić się do ubezpieczenia w KRUS. Jeśli straciła Pani pracę z przyczyn ekonomicznych bądż wygasła Pani umowa zasiłek będzie się należał, jednak do dnia wydania decyzji przez Urząd Pracy musi Pani być w KRUSie (zostanie naliczona składka za ten okres, zazwyczaj jest to kilka dni). Jeśli dadzą Państwo w dzierżawę, sprzedają lub przepiszą grunty i ich powierzchnia będzie wynosiła mniej jak 1 ha przeliczeniowy to nie będą Państwo zobowiązani do opłacania składek. W takim przypadku wystarczy donieść do KRUSu umowę dzierżawy/akt notarialny.

  Oceń odpowiedź 3 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • laguna69

  Dodano 17 dni temu, 08:15 przez laguna69

  L4 w KRUS bądź zasiłek dla bezrobotnych

  Witam,11 miesięcy temu urodziłam dziecko i dostałam wypowiedzenie z dniem porodu. Z ZUS-u dostałam zasiłek macierzyński. Ubezpieczenie zdrowotne mam z tej racji iż mąż jest na KRUS-ie i jestem podpięta pod jego ubezpieczenie.Czy mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w urzędzie pracy z tytułu s...

 • polexpert

  Dodano 2012-11-29 18:30 przez polexpert

  Etat 4/5 a zasiłek dla bezrobotnych

  czy po przejściu z całego na 4/5 etatu a następnie zwolnienie mnie (po 4 miesiącach) przez pracodawcę z przyczyn trudności finansowych mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych?

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-28 20:45 przez konto usunięte

  Czy dostanę zasiłek?

  Zostałam z dnia na dzień bez pracy, bez pieniędzy i bez świadectwa pracy. Była sprawa w sądzie, ale ciągnęła się 8 miesięcy nie z mojej winy. Teraz chciałam dostać zasiłek, lecz urząd pracy odmówił dlatego, że minęło 6 miesięcy i nie należy mi się zasiłek, ale to stało się nie z mojej winy. Co robić...

 • edkrys

  Dodano 2012-11-16 19:04 przez edkrys

  UP odmawia odmawia wypłaty zasiłku osobie, która pracowała ponad 20 lat - dlaczego?

  W okresie od 01.10.1990 - 31.03.2012 cały etat
  od 01.04-31.10.2012 3/4 etatu.
  Od 04-09.2012 zarobek około 1100 zł. składka na fundusz pracy opłacona (Urząd Pracy tych miesięcy nie uznał). W 10.2012 zarobek powyżej 1500 (UP zalicza).
  UP odmawia przyznania zasiłku, ponieważ dokumenty zostały złożone 0...

 • 123buli

  Dodano 2012-11-01 17:52 przez 123buli

  Jak będzie z zasiłkiem dla bezrobotnych?

  Pracowałem kilkanaście lat w jednej firmie dostałem dyscyplinarkę, tak więc zasiłek dopiero za pól roku. Jednak jak bym przepracował teraz miesiąc i znowu zarejestrował się w Urzędzie Pracy to jak to wtedy będzie wyglądało? Czy dostanę od razu czy będzie mi się liczyło to pół roku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rolnictwo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.