eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Przychody z bezumownego najmu mieszkania


2017-06-12 15:14 autor: kamhor

669 odsłon

Przychody z bezumownego najmu mieszkania

Dzień dobry,

kupiłem nieruchomość - udział w kamienicy, a właściwie to wspólnie z narzeczoną kupiliśmy po połowie udziału, z którym związane jest prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego podzielonego na mniejsze części.

W części tego lokalu mieszkają lokatorzy socjalni z wyrokami eksmisyjnymi oczekujący na lokal socjalny od gminy. Wyroki są na poprzedniego właściciela a my jesteśmy w trakcie przeniesienia klauzuli wykonalności eksmisji na siebie. Generalnie lokatorzy będą tam mieszkać jeszcze kilka lat.
 
Na moje konto (nie narzeczonej), lokatorzy wpłacają czynsz/odszkodowanie w sumie 940 zł za bezumowne korzystanie z lokalu.

1. Jaką formę opodatkowania mogę przyjąć żeby było najkorzystniej?

2. A może jest to przypadek, w którym jestem zwolniony od podatki?

3. Czy mogę amortyzować lokal (de facto udział w kamienicy i gruncie) i odpisywać  to jako koszt uzyskania dochodu? 

4. Jeśli mogę amortyzować, to jak obliczyć wartość początkową tej części lokalu zajmowanej przez lokatorów? Jaką wartość przyjąć na koszt gruntu a jaką na sam lokal? Czy muszę wartość ceny kupna udziału podzielić na 2 skoro kupiliśmy z narzeczoną po połowie, a lokatorzy wpłacają pieniądze na moje konto?

5. Czy muszę prowadzić księgę środków trwałych? Jak powinna ona wyglądać?

4. Czy muszę zgłaszać w US wybór formy opodatkowania?

Będę wdzięczny za wszelakie inne rady.

Dziękuję i pozdrawiam

Kamil

Pytanie zaktualizowano 2017-06-12 15:16

Dodam jeszcze ze w części niezajętej przez lokatorów prowadzimy generalny remont a po remoncie tę część bedziemy wynajmowac.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-06-14 07:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Przychody z tytułu odszkodowania za bezumowne korzystanie to nie przychody z najmu. Nie mamy tutaj zatem wyboru formy opodatkowania. Przychody takie zalicza się do przychodów z innych źródeł, opodatkowanych skalą podatkową. Co do zwolnienia z podatku, mamy tutaj zwolnieie w art. 21 ust. 1 pkt 3b:
    Wolne od podatku są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

    a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

    b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono;

    Organy podatekowe wskazują, że zwolnione na podstawie tego przepisu są jedynioe te odszkodowania, które mają na celu naprawienie powstałej szkody, a nie uzyskanie ewentualnych zysków.

    kamhor skomentował/a odpowiedź 2017-06-14 10:12

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy w oparciu o poniższe orzeczenie sądu mogę uznać te przychody jako przychody z najmu i opłacać 8.5% podatku zamiast 18%? http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/FF01D97137

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-14 10:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Orzeczenie nie jest prawomocne, oznacza to że wypowie się w tej sprawie NSA. Jakie zajmie stanowisko - trudno powiedzieć. Ponadto stanowisko to będzie wiązać tylko w sprawie, w której wydano orzeczenie.
    Wyroki niestety bywają różne. Dla przykładu nie tak dawno zmieniło się podejście sądów co do rozliczania odsetek naliczanych od nieterminowych wpłat czynszu za najem. Pierwotnie sądy przychylały się do tego, że odsetki takie należy zaliczać do przychodów z najmu, dzięki czemu można do nich stosować 8,5% stawkę ryczałtu.
    Ostatecznie NSA uznał jednakże, że są to inne źródła przychodu. Pisaliśmy o tym tutaj http://www.podatki.egospodarka.pl/134760,NSA-odsetki-za-nieterminowa-zaplate-to-inne-zrodla-przychodow,1,69,1.html

    Oczywiście może Pan zaliczyć takie odszkodowanie do przychodów z najmu i tak opodatkowywać. Niemniej trzeba się w takim przypadku liczyć ze sporem z organami podatkowymi.

    kamhor skomentował/a odpowiedź 2017-06-14 11:22

    Dziękuję ponownie, A może obecną sytuację można uznać za "dorozumianą umowę najmu"? ... Lokatorzy z wyrokiem eksmisji zajmują część lokalu który kupiłem. Od zarządcy kamienicy, po konsultacji ze mną, dostali informację, że zmienił się właściciel i mają wpłacać "czynsz/odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu" na moje konto. Ja toleruję tę sytuację do czasu dostarczenia przez gminę lokalu socjalnego. Wpłaty od lokatorów za zajmowanie lokalu zaczęły wpływać na moje konto i mam nadzieję że będą wpływać co miesiąc. Czy ta sytuacja nie nosi znamion "najmu" ? Czy możemy tutaj mówić o dorozumianej umowie najmu na czas do momentu dostarczenia lokalu socjalnego przez gminę? Dziekuję i pozdrawiam

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-14 13:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Interpretacja jest tutaj kwestią otwartą. Oczywiście że można próbować tak powyższy stan interpretować i wręcz może on się okazać prawidłowy. Pytanie tylko czy organy podatkowe się z nim zgodzą czy też ostatecznie sprawa trafi do sądu.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-06-14 13:08
    a tak z ciekawości Pan tę sytuację toleruje dobrowolnie czy po prostu wie, że nie może w tym zakresie nic zrobić? :)
    Umowa najmu jest umową cywilnoprawną w której jej strony godzą się na określone warunki. Pan do nich został natomiast przymuszony (ale to tylko taka odskocznia pokazująca jak przykładowo organy mogą podejść do argumentacji).

    kamhor skomentował/a odpowiedź 2017-06-14 13:23

    Z jednej strony godzę się na tę sytuację bo nie mam innego wyjścia, bo to sąd wstrzymał eksmisję do czasu zaoferowania im lokalu socjalnego. Z drugiej strony natomiast, godzę się na to bo jest mi to na rękę, że eksmisja jest wstrzymana... a to z tego względu że aby znaleźć teraz innych najemców musiałbym lokal wyremontować i częściowo przebudować (łazienka na korytarzu obecnie, brak ogrzewania) a na to nie mam obecnie funduszy. Za kilka lat jak lokatorzy się wyniosą będzie to dla mnie bardziej korzystne. Ponadto godzę się dobrowolnie na określone warunki tej "dorozumianej umowy" np. wysokość opłat jakie lokatorzy wnoszą na moje konto, używanie przez nich nieruchomości na cele mieszkaniowe, samodzielne opłacanie przez lokatorów należności za śmieci i media...

    kamhor skomentował/a odpowiedź 2017-06-14 13:25

    godzę się na to bo w innym przypadku mógłbym wynająć lub kupić jakiś inny lokal i przez komornika eksmitować ich do tego lokalu

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Matysek

    Dodano 2017-05-03 23:46 przez Matysek

    Zwolnienie z podatku - sprzedaż przez upływem 5 lat

    Witam, moje pytanie dotyczy sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Co do zasady mam świadomość tego, że środki te bez płacenia podatku mogę przeznaczyć na np. zakup innej nieruchomości lub też spłatę kredytu. I tu pojawia się pytanie. Sprzedawana nieruchomość jest współwłasnością moją i małżon...

  • zbmac

    Dodano 2017-09-04 11:17 przez zbmac

    Darowizna od zamężnej siostry dla siostry

    Siostra, która posiada nieruchomość stanowiącą wspólny majątek z mężem (w KW są wpisani oboje małżonkowie), zamierza mi tą nieruchomość podarować na podstawie art. 36 §2 i art. 37 §1 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy.Czy w tej sytuacji możliwy jest akt notarialny tej darowizny, w której stronami b...

  • Kryskakryska

    Dodano 2016-10-24 20:31 przez Kryskakryska

    Małżeństwo a podatek od sprzedanej nieruchomości

    Witam!
    Mam następujące zagadnienie:
    Moja mama aktem darowizny w dniu 11.09.2013 r. darowała mi mieszkanie własnościowe. W wyniku choroby mama zmarła w dniu 09.10.2015 r. Mieszkanie sprzedałam przed upływem pięciu lat w dniu 25.03.2016 r. Z uzyskanych środków postanowiłam spłacić wcześniej zaciągnięt...

  • k12345

    Dodano 2016-07-17 11:52 przez k12345

    Sprzedaż mieszkania ze spadku. Czy wystąpi podatek?

    Witam,od 10 lat jestem właścicielm połowy mieszkania. Obecnie mieszkanie w drodze spadku będzie całe moje. Czy przy sprzedaży zapłacę podatek dochodowy od 50% kwoty mieszkania, od całości, czy też skoro przez 10 lat byłem właścicilem połowy nie zapłacę podatku?

  • Bettka

    Dodano 2016-04-27 08:46 przez Bettka

    PIT-8C - sprzedaż części wspólnej nieruchomości

    Witam,
    otrzymałam od administracji nieruchomości PIT-8C w związku ze sprzedażą części wspólnej nieruchomości (strychu). Według mnie mogę przeznaczyć te środki na remont/wykończenie domu, ale czy muszę składać w związku z tym specjalne oświadczenie w US? Czy dobrze wyczytałam, że na wydatkowanie środ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sprzedaż mieszkania: spłata kredytu jako koszt uzyskania przychodu?

    Sprzedaż mieszkania: spłata kredytu jako koszt uzyskania przychodu?

    Przychód uzyskany ze sprzedaży udziału mieszkania nabytego wskutek podziału majątku wspólnego w zamian za przejęcie spłaty kredytu może zostać pomniejszony o wartość tego kredytu, ale tylko w części przypadającej na tak nabyty udział ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Wspólne rozliczenie małżonków i osób samotnych obniża podatek

    Wspólne rozliczenie małżonków i osób samotnych obniża podatek

    Przykładowo dwa tysiące złotych mogą otrzymać od fiskusa osoby, które skorzystają ze wspólnego rozliczenia małżonków w corocznym zeznaniu PIT. Na 25% tej kwoty mogą liczyć osoby samotnie wychowujące dzieci - przypomina Tax Care w ...

  • Wspólne rozliczenie małżonków PIT za rok 2016

    Wspólne rozliczenie małżonków PIT za rok 2016

    W określonych warunkach małżonkowie, zamiast odrębnych zeznań, mogą wypełnić jedno wspólne. Należy pamiętać, że jest to preferencja, z której oni mogą ale nie muszą skorzystać. Ponadto wspólne rozliczenie możliwe jest także ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.