eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Umowa zlecenia z czeską firmą a podatek w Polsce


2017-10-27 22:01 autor: HRG

1 570 odsłon

Umowa zlecenia z czeską firmą a podatek w Polsce

Dzień dobry!

Mam następujące pytanie. Na co dzień pracuję na pełen etat, mam podpisaną umowę o pracę w Polsce i tutaj płacę podatki. Otrzymałam propozycję wykonania tłumaczenia strony internetowej dla firmy czeskiej na umowę zlecenia. Zleceniodawca odprowadzi od niej 15% zgodnie z prawem czeskim do czeskiej skarbówki.

Jak wygląda sprawa mojego rozliczenia z urzędem skarbowym polskim? W internecie doczytałam, że powinnam zapłacić podatek dochodowy. W tym wypadku moja umowa zostanie opodatkowana podwójnie i sumując jakieś 30% tej kwoty zeżrą mi podatki.

W jaki sposób uniknąć podwójnego opodatkowania? I jak to w ogóle rozliczyć? Nie prowadzę niestety swojej działalności.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-10-29 21:43 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Po zakończeniu roku będzie Pani zobowiązana, do złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego (na formularzu PIT-36) wykazując w nim wszystkie dochody osiągniete w Polsce jak i za granicą.

    Zgodnie z postanowieniami polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te są wprawdzie zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale powinny one zostać uwzględnione w zeznaniu podatkowym w celu obliczenia  indywidualnej stawki, która będzie miała zastosowanie też  do innych dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce (np. do dochodów z pracy. Nie wydaje mi się że będzie to aż 30%

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-31 14:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm - a czy do tych dochodów nie powinien mieć zastosowanie art. 14 polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?


    Artykuł 14

    Wolne zawody


    1. Dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

    2. Określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz dentystów i księgowych.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • rette

    Dodano 2017-09-03 14:53 przez rette

    Podatek dochodowy od sprzedaży obrazu

    Dzień dobry, jak należy się rozliczyć z podatków w takiej sytuacji: osoba fizyczna, pracująca na pełny etat, poza godzinami pracy i nie w jej ramach sprzedaje obraz olejny swojego autorstwa klientowi z zagranicy (z kraju Unii Europejskiej)? Jak wyglądają formalności wobec urzędu w takim przypadku? C...

  • mateusyxy123

    Dodano 2016-10-24 17:40 przez mateusyxy123

    Umowa zlecenie. Jakie podatki?

    Witam,podpisałem umowę o dzieło z osobą, która prowadzi działalność, a ja jestem osobą fizyczną. Za wykonanie dzieła otrzymałem 2000 zł. Jest to wynagrodzenie ryczałtowe, kosztorysowe.Moje pytanie to: kto jest zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego? Jestem podwykonawcą i takie umowy będę p...

  • Menc

    Dodano 2018-06-08 22:25 przez Menc

    Praca zagranicą, brak umowy dwustronnej

    Witam,przez najbliższe kilka lat będę pracował w kraju, z którym Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatki będę płacił w  tym kraju. Polsce nie będę miał żadnych innych dochodów. Czy jestem zobowiązany do płacenia podatku dochodowego w Polsce?Dziękuje za informacje.

  • Marcin123

    Dodano 2017-08-23 00:16 przez Marcin123

    Działalność gospodarcza w Czechach a podatki

    Witam,mam zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach, usługi informatyczne dla klientów głównie z UE (ale nie z Czech). Na co dzień mieszkam w Polsce, pracuję zdalnie, w Czechach mam wynajęte biuro wirtualne. Podatki rozliczam jedynie w Czechach, tak jak i ZUS płacę w Czechach. N...

  • amelia95

    Dodano 2017-03-10 12:10 przez amelia95

    Rozliczenie podatkowe Czechy/Polska

    Witam!Mam pytanie, gdzie powinnam się rozliczyć - mieszkam na stałe w Polsce, przy granicy z Czechami, większość zarobków mam z Czech, jednak jako muzyk nie są to umowy o pracę, a bardziej zlecenia, umowy o dzieło... Na wszystkich umowach czeskich mam mój polski adres. Otrzymałam właśnie PIT-y z Cze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

    Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

    W przypadku uzyskania dochodów ze źródeł położonych na terytorium RP podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej oraz z działalności prowadzonej na terytorium Niemiec, wnioskodawczyni jest obowiązana do złożenia zeznania PIT-36, w ...

  • Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

    Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

    Umiesz grać na gitarze, malować portrety albo pisać reportaże? Tworzysz albo wykonujesz jakieś dzieła? Zanim wygrasz talent show albo zaprojektujesz pierwszy plakat i zaczniesz zarabiać na działalności artystycznej lub swoich dziełach ...

  • Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

    Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

    Artysta- malarz, który sprzedaje własne obrazy, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Może tutaj skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli nabywcą jest firma, powinna się ona wywiązać z obowiązków płatnika. Jeżeli ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.