eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Wyrok TK z marca br. a przeliczenie emerytury


2019-06-03 21:26 autor: ninako

708 odsłon

Wyrok TK z marca br. a przeliczenie emerytury

Jestem emerytką rocznik 1953, która pobierała od XII 2008 do III 2014 wcześniejszą emeryturę z art. 46 ustawy. W marcu 2014 złożyłam wniosek o emeryturę powszechną i otrzymałam mniejszą niż wcześniejsza.

Zadziałał art. 25 ust 1b. Po złożeniu w kwietniu 2019  skargi o wznowienie postępowania na podstawie wyroku TK, ZUS wyliczył mi emeryturę wg art. 183 a nie wg. art. 53 ustawy emerytalnej.

Wyliczone świadczenie było niższe niż emerytura wcześniejsza a według mnie powinna być większa. Z konfrontacji, z innymi znanymi mi emerytkami z tego samego rocznika wynika, że każda z nich dostała średnio ok. 500 zł więcej. Jak to możliwe?

Proszę o odpowiedź, czy mam rację?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • flaming

  Dodano 2017-12-02 09:27 przez flaming

  Emerytura powszechna po wcześniejszej emeryturze

  29 stycznia 2012 r otrzymałem wcześniejszą emeryturę ze względu pracy w szczególnych warunkach. W tym roku przeliczono mi emeryturę po osiągnięciu 65 lat, ale odjęto mi otrzymywaną emeryturę wcześniejszą.Czy mam szansę odwołać się od decyzji, ze względu na to, że ustawa weszła w życie 1.01.2013 r., ...

 • degin

  Dodano 2017-09-05 11:06 przez degin

  Przeliczenie emerytury dla nauczyciela

  Od 2007 roku jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej. W tym roku w lutym ukończyłam 60 lat i czy w związku z tym mogę starać się o normalną emeryturę? Czy o ponowne przeliczenie i czy może być wyższa?

 • waldemar.s

  Dodano 2015-06-11 17:54 przez waldemar.s

  Przeliczenie wysokości otrzymywanej wcześniejszej emerytury obliczonej wg starych zasad

  Czy mam prawo do zastosowania, przy przeliczeniu emerytury, nowej kwoty bazowej oraz do wyliczenia podstawy wymiaru emerytury od nowa, zgodnie z art. 21 ustęp 1 punkt 2 ustawy z 17.12.1998 r.?
  Jestem osobą, która w dacie zgłoszenia wniosku o wcześniejszą emeryturę (10.12.1996) miała wypłacaną rentę ...

 • Kulka nowa

  Dodano 2015-02-18 21:57 przez Kulka nowa

  Na co zwrócić uwagę przy przechodzeniu na emeryturę?

  Dzień dobry,mam pytanie z zakresu emerytury. Moja mama ma 62 lata, nabyła prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, ale ją zawiesiła, nigdy nie pobierała emerytury, bo zależało jej na pracy i nie chciała żeby pracodawca (urząd państwowy) nie zarzucił bogacenia się.Teraz nowy szef wręcz grożąc...

 • bogumila

  Dodano 2018-02-03 01:40 przez bogumila

  Wypłata zaległych świadczeń ZUS

  Witam,będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie. Od grudnia 2012 roku jestem na emeryturze wypłacanej częściowo w Polsce, a częściowo we Włoszech, gdzie mieszkam. Instytucja włoska wypłaca mi świadczenie od tej daty, ze strony polskiej świadczenie było zawieszone raz, pon...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie emerytury

  Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie emerytury

  Osoby, które po przyznaniu emerytury nadal pracują, mogą ubiegać się o przeliczenie świadczenia. Jeżeli emerytura była obliczona według starych zasad, ZUS doliczy okresy składkowe i nieskładkowe, które wystąpiły po przyznaniu ...

 • Zasady obliczania emerytury: kapitał początkowy podstawą

  Zasady obliczania emerytury: kapitał początkowy podstawą

  Przy obliczaniu wysokości emerytury według nowych zasad jako podstawę przyjmuje się kapitał początkowy. Od czego zależy się jego wartość i co się na nią składa? W jaki sposób obliczyć przewidywaną wysokość przyszłej emerytury?

 • Waloryzacja emerytur i rent już w marcu. O ile wzrosną?

  Waloryzacja emerytur i rent już w marcu. O ile wzrosną?

  Nadchodzi marzec, a więc tradycyjnie już waloryzacja emerytur i rent. W tym roku podwyżki obejmą grono około 6,2 mln emerytów i rencistów. O ile zwiększą się świadczenia? Te minimalne wzrosną o 100 zł.

 • Ceny rosną szybciej niż emerytura. Jak sobie radzić?

  Ceny rosną szybciej niż emerytura. Jak sobie radzić?

  Informacje opublikowane przez GUS wskazują, że lipcowa inflacja sięgnęła 2,9 proc. Ceny samej żywności okazały się o 7,3 proc. wyższe aniżeli rok wcześniej. Dla porównania, w poprzednim roku podwyżki w tym zakresie sięgnęły 2,7 ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania