eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › start działalnosci, a prawo o zwalczaniu o nieuczciwej konkurencji


2011-03-09 11:23 autor: bodson

2 468 odsłon

start działalnosci, a prawo o zwalczaniu o nieuczciwej konkurencji

Witam wszystkich,

w związku z tym, że wiąże się z chęcią założenia własnego "small business" mam kilka pytań:

Mój problem polega na tym, że zostałem przez pracodawce przyparty do muru i kazano mi podpisać umowę poufności (treść wrzuciłem do załącznika).

Czy umowa o poufności zabroni mi wykorzystać własną wiedzę/doświadczenie zdobyte podczas studiów, pracy, szkoleń do założenia własnej firmy? Od razu mówię, że nie chce wynosić z firmy receptur, technologii, jakichś konkretnych informacji. Jedyne co to doświadczenie, które budowałem właściwie sam, wykonując swoją prace. Firma miałaby mieć podobny profil tj np. pracuje u mechanika samochodowego i chce mieć coś swojego i zamierzam założyć własny zakład...

Co może pracodawca w związku z ww. umową o poufności, gdy założę własną firmę?

Dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak prawo o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Czy mój przypadek klasyfikuje się do nieuczciwej konkurencji.

Ewentualnie czy mógłbym zarejestrować firmę na osobę zaufaną - np. mame, brata, a później zmienić właściciela?

Może ktoś miał podobny temat i mi rozjaśni szare komurki...

Pozdrawiam,

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-03-10 11:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pracodawca nie może Panu zabronić pracować. To czego Pan nie może robić, to wykorzystywać właśnie jakichś technologii opracowanych przez tą firmę, specjalistycznej wiedzy prawnie chronionej itp. Także nie powinien Pan działać na szkodę tej firmy poprzez przejmowanie jej klientów.

    Ale przez to, że murarz pracuje w jednej firmie, pracodawca nie może mu zabronić pracy gdzie indziej (w tym na własny rachunek).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-15 06:17 autor odpowiedzi: bodson

    Dzięki, za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie. W sumie to nie wiem czy to w tym dziale mogę kontynuować czy lepiej założyć nowy wątek... mianowicie chodzi o ulgi podatkowe dla nowo powstałej działalności gospodarczej. Firma ma być założona na osobę bezrobotną nie zarejestrowaną w urzędzie pracy. Czy mogę liczyć na ulgi w płaceniu zus i czy ich nie stracę gdy się zatrudnię na umowę o prace u innego pracodawcy? Jak by było lepiej najpierw założyć firmę potem się zatrudnić czy możne na odwrót, a może to nie ma większego znaczenia? Wiem tylko, że nie można wystawiać faktur na byłego pracodawce... ale to też podobno można obejść.. Pozdrawiam

    Bodson

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-15 15:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

    To co Pan podpisał to tylko klauzula poufności, której nawet nie trzeba podpisywać, bo to co jest w niej zapisane gwarantuje prawo. Pracodawca po prostu był na tyle łaskawy, że oficjalnie przedstawił Panu czego nie może Pan robić.

    Pewnie chodziło Panu o tzw. "lojalkę" która ogranicza możliwości zarobkowe po rozwiązaniu umowy z obecną firmą. Jeżeli jej Pan nie podpisywał, to może Pan otworzyć dowolną działalność.

    Co do ulg podatkowych. Dla pierwszej działalności zus wynosi 340 zł miesięcznie przez pierwsze 2 lata, po tym czasie 900 zł miesięcznie. W ulgowym czasie nie może Pan pracować dla byłego pracodawcy (bo wtedy ulgowy zus nie przysługuje i musiałby Pan płacić pełny zus czyli 900 zł).

    Jeżeli chce Pan obchodzić prawo to da się to w prosty sposób obejść, pod warunkiem że pracuje Pan dla większej firmy. Podpisując umowę o pracę ważne aby nip pracodawcy był inny niż nip Pana obecnego pracodawcy. A wspomniałem o większych firmach dlatego, że tam często "na górze" każdy ma swoją firmę (znowu chodzi o ulgi podatkowe) i może Pan pracować dla kolegi swojego obecnego szefa, robić dokładnie to samo co teraz, a z zewnątrz wygląda to jakby pracował Pan dla zupełnie innej firmy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-20 16:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    jeżeli obok dg zamierza Pan także pracować na umowę o pracę, i z tego tytułu będzie Pan osiągał przynajmniej minimalne wynagrodzenie, z dg obowiązkowa będzie jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania