eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą u tego samego pracodawcy.


2021-04-23 16:43 autor: Kazkyy

439 odsłon

Przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą u tego samego pracodawcy.

Dzień dobry, 
Czy przysługuje mi "niski ZUS" kiedy przeszedłbym na działalność gospodarczą od nowego roku? Słyszałem opinie, że niestety się nie należy ta ulga. Musiałbym podjąć pracę w innym zakładzie żeby skorzystać z niskiego zusu.

Bardzo proszę o informację.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-04-25 15:56 autor odpowiedzi: Jowita

  ULGA NA START WARUNKI Możesz skorzystać z ulgi na start, czyli przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli:

  - podejmujesz działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego jej zawieszenia lub zakończenia,

  - nie wykonujesz dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik w tym lub w poprzednim roku kalendarzowym.

  Kazkyy skomentował/a odpowiedź 2021-04-26 11:55

  Serdeczne dzięki :)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-04-27 18:22 autor odpowiedzi: Kazkyy

  A jakie najkorzystniejsze warunki można osiągnąć zakładając własną działalność i zostać u tego samego pracodawcy? Chodzi mi o to żeby jednak przejść na działalność ale jak to obejść żeby skorzystać z tego najlepiej?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-04-29 17:06 autor odpowiedzi: Jowita

  - nie wykonujesz dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik w tym lub w poprzednim roku kalendarzowym.


  Może zmaina zakresu wykonywanych zadań/prac ?

  Kazkyy skomentował/a odpowiedź 2021-04-30 12:31

  Np zmiana stanowiska na papierze?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-05-05 19:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  nie - w ramach firmy trzeba będzie wykonywać inne obowiązki niż w ramach etatu. Nie ważne jak się stanowisko nazywa, ważne co się robi.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • szczechur1

  Dodano 2021-02-15 00:58 przez szczechur1

  Prowadzę spółkę z o.o. chcę założyć własną działalność gospodarczą

  Witam serdecznie, prowadzę spółkę z o.o., w której jestem zatrudniony jako pracownik. Chciałbym założyć własną działalność gospodarczą o tym samym profilu działalności. Czy podlegam pod niski ZUS czy też przez to, że w spółce pełniłem funkcję prezesa, nie kwalifikuje się?
  Z góry dziękuje za odpowied...

 • RomanEK

  Dodano 2016-06-02 18:56 przez RomanEK

  Ulgowy ZUS a zawieszenie działalności.

  Witam
  Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż jestem początkującym w temacie. Mam pytanie na temat ulgowych składek ZUS-owskich. Czy przy ich naliczaniu, liczy się bezwzględny czas od założenia działalności, czy faktyczny? (np. okresy, kiedy działalność jest zawieszona)
  Proszę o odpowiedź

 • iza.ddddd

  Dodano 2018-11-28 10:38 przez iza.ddddd

  Mniejszy ZUS. Jak go obliczyć?

  Witam,
  prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sklep), mój przychód (obrót w sklepie, jeśli dobrze nazwałam), wynosi średnio 12 tys. zł miesięcznie. W tym roku zakończę roczny obrót ok. 123 tys. zł.
  Opłaty wynoszą coś ok. 4 tys. zł (lokal, ZUS, opłaty), faktury ok. 6-7 tys. zł, zależy od mies...

 • Bartekk12

  Dodano 2016-09-16 09:49 przez Bartekk12

  Czy mogę płacić mały ZUS?

  Dzień Dobry,mam pytanie, mam jednoosobową działalność gospodarczą, gdzie płace tzw. mały ZUS. Chcę założyć dodatkowo spółkę jawną, gdzie jak wiadomo mały ZUS nie obowiązuje.Z teorii wynika, że jeśli opłacam składki z innego tytułu to zakładając spółkę jawną będę musiał płacić już tylko zdrowotne, al...

 • Cytrynowyreds

  Dodano 2017-02-13 11:54 przez Cytrynowyreds

  Jednoosobowa działalność. Jaki zasiłek z tytułu zajścia w ciążę?

  Dzień dobry,od listopada 2015 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, płacę mały ZUS. Czy jeżeli teraz poszłabym na zwolnienie z tytułu ciąży, dostanę jakiś zasiłek, jak tak to jaki?Ewentualnie jeżeli zapłacę w listopadzie duży ZUS i wtedy pójdę na zwolnienie, to czy coś się zmieni i ile wted...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Mały ZUS w 2017 roku w górę

  Mały ZUS w 2017 roku w górę

  Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, ustalające płacę minimalną w 2017 roku na 2 tys. zł. To dobra wiadomość dla pracowników, ale nieco gorsza dla początkujących przedsiębiorców. Ich składki ubezpieczeniowe wzrosną ...

 • W 2020 roku składki ZUS wyższe aż o 10%

  W 2020 roku składki ZUS wyższe aż o 10%

  Od czerwca br. znane są prognozy makroekonomiczne ujęte w założeniach budżetowych na następny rok kalendarzowy. Ich analiza dowodzi, że przedsiębiorcy muszą być gotowi na kolejne już podwyżki wysokości składek na ubezpieczenie ...

 • Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

  Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

  Na pierwszy rzut oka lockdown nie jest wymarzonym anturażem w chwili zakładania nowego biznesu. Czy koronawirus faktycznie przekreślił plany młodych przedsiębiorców? I tak, i nie. Tegoroczna statystyka diametralnie nie odbiega od wyników za ...

 • Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku korzystać z małego ZUS plus, mogą już składać odpowiednie dokumenty. Należy to zrobić do 1 lutego 2021 roku.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania