eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Rozdzielenie działalności na dwie firmy - pytanie o adres, nazwę, zasady współpracy między firmami


2018-04-02 20:57 autor: Piotr1993

1 858 odsłon

Rozdzielenie działalności na dwie firmy - pytanie o adres, nazwę, zasady współpracy między firmami

Spółka jawna ALFA wytwarza produkty X,Y,Z oraz handluje produktami A i B. Dzieci współwłaścicieli tej spółki chcą założyć swoją działalność i zająć się tym handlem produktami A i B, żeby odciążyć rodziców oraz samemu nauczyć się prowadzenia biznesu. Pytania:

 1. Jaka forma prawna będzie najlepsza dla nowej spółki?
 2. Czy nazwa nowej spółki może brzmieć podobnie? Np. ALFA-biz (jak biznes)?
 3. Czy nowa spółka może mieć siedzibę w budynku spółki ALFA? Czy może powinna wynajmować pomieszczenie i zawrzeć umowę takiego najmu?
 4. Nowa spółka poza handlem prawdopodobnie z czasem i rozwojem umiejętności założycieli, również miałaby zająć się sprzedażą któregoś z produktów spółki ALFA (np. produktu Y). Jakie są ograniczenia jeśli chodzi o sprzedaż takiego produktu między firmą ALFA a nową spółką (zakładam, że cena musi być zbliżona do rynkowej, nie może być zaniżona)? Np. sztuka produktu Y kosztuje 1000 zł w sklepie internetowym spółki ALFA - po jakiej cenie może ją sprzedać nowej spółce, tak żeby nie złamać prawa?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Chętnie zapoznam się z przepisami, które regulują kwestię opisaną w pytaniu nr 4, więc jeśli ktoś z Państwa jest w stanie mnie nakierować, będę wdzięczny.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-04-04 15:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do formy prawnej - zależy czy chcemy bawić się w CIT czy PIT. Jakie oczekiwania mają wspólnicy. Jeżeli te są "nietypowe" lepiej udać się do prawnika aby "skroił spółkę na miarę".
  Nie ma przeszkód, aby obie firmy działały pod jednym adresem (kwestia umowy najmu/dzierżawy). Nazwa też może być podobna (o ile nie jest zastrzeżona).
  Co do punkut 4, przez przypadek możecie tutaj wpaść w ceny transferowe. Stąd z tego względu pytanie czy nie zostać lepiej przy spółce osobowej (przy założeniu, że zarówno już istniejąca spółka jak i nowo powstała będą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów) co być może pozwoli uniknąć tej dokumentacji.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2018-04-04 15:14
  A co do centy - no ta powinna być rynkowa, chyba że jest jakiś uzasadniony powód, dla którego odbiega od takiej wartości (powiązania rodzinne to nie powód - wręcz przeszkoda w podatkach ;) ).

  Piotr1993 skomentował/a odpowiedź 2018-04-04 17:25

  Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Pozwolę sobie rozwinąć nieco ten wątek. Z pewnością zależy nam na płaceniu PITu oraz uproszczonej księgowości (tzn. pani księgowa twierdzi, że pełną księgowość nam poprowadzi, niemniej jednak jest to większy koszt i więcej czynności administracyjnych, które siłą rzeczy zajmują trochę czasu). Nie za bardzo zrozumiałem określenie: "powiązania rodzinne to nie powód - wręcz przeszkoda w podatkach". Czy mógłbym prosić o rozwinięcie? Wiem, że jako pracownik firmy ojca zapłaciłbym niższy podatek (na etacie) niż jako przedsiębiorca, który rozlicza się samemu. Akceptuję ten koszt, ponieważ chcę się nauczyć prowadzenia działalności gospodarczej. Będę wdzięczny za komentarz odnośnie tych więzi rodzinnych i podatków w opisanym przeze mnie przypadku. PS. Wybrałem dobre forum, wiedziałem że można na Państwa liczyć! ;)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • andzelika2

  Dodano 2018-03-19 22:44 przez andzelika2

  PKD 74.90.1 Pośrednictwo w interesach tj. organizacja produkcji odzieży

  PKD 74.90.1 Pośrednictwo w interesach tj. organizowanie zaopatrzenia materiałowego; organizacja przepływu towarów i informacji w celu zapewnienia przedsiębiorstwu materiałów używanych do produkcji odzieży...JAK OPODATKOWAĆ? Kochani, marka luksusowej odzieży chce mnie zatrudnić pod warunkiem, że zało...

 • handlarz84

  Dodano 2016-11-26 13:59 przez handlarz84

  Opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych

  Witam,zamierzam w okresie światecznym handlować ozdobami świątecznymi (są to rękodzieła). Jak to wygląda?  W US powiedzieli żeby założyć działalność gospodarzą. Powiedzieli, że sposób opodatkowania będzie na zasadach ogólnych, tzn. 18% podatku progresywnego nie płace VAT-u wtedy ani kasy fiskalnej -...

 • Pablo0196

  Dodano 2019-01-18 22:19 przez Pablo0196

  Jak otworzyć FHU?

  Chce otworzyć FHU, która głównie będzie się zajmować handlem obwoźnym (odzież oraz art. przemysłowe) oraz z racji mojego wykształcenia sprzedaż oprogramowania, naprawy komputerów czy np. wykonanie monitoringu wizyjnego.
  Na początku jeździłbym swoim samochodem następnie myślę o leasingu.
  Najlepszym r...

 • Krzysztof733

  Dodano 2018-02-05 21:30 przez Krzysztof733

  Inwentura początkowa z prywatnymi rzeczami

  Witam,moja partnerka za jakiś czas będzie otwierała działalność gospodarczą a konkretnie sklep odzieżowy. Jak to kobieta, ma sporo ubrań, których nigdy nie założyła. Sklep będzie nieduży, bo ok. 150 artykułów (spodnie, sukienki, koszulki itp.) Myślę, że ok. 50 artykułów mogłaby wyposażyć ze swojej p...

 • MORCIN001

  Dodano 2018-01-25 12:43 przez MORCIN001

  Czy wydatki za mieszkanie, w którym znajduje się dokumentacja księgowa, zaliczymy w koszty?

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą, rozliczam się PKPiR, siedzibę firmy mam zgłoszoną na adres zamieszkania, ale kupiliśmy małe mieszkanie, gdzie chcemy przenieść dokumentację i tam będę jako osoba współpracująca prowadziła księgi, ponieważ w  naszym domu już się nie mieścimy. Czy muszę zmieniać...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania