eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Fotograf a karta podatkowa


2016-02-05 23:59 autor: konto usunięte

7 155 odsłon

Fotograf a karta podatkowa

Witam,

znajomy chce założyć własną działalność gospodarczą, jako formę opodatkowania wybrał kartę podatkową.

Czy to prawidłowy wybór dla fotografa rodzinnego i ślubnego? Czy będzie mógł zamawiać obditki i albumy dla klientów? W jaki sposób klienci powinni płacić za usługę? Gotówką czy przelewem?

Pozdrawiam serdecznie.

Pytanie zaktualizowano 2016-02-10 20:06

Jeżeli ktoś szuka informacji na ten temat, to... Po konsultacjach z księgową dowiedziałam się że jak najbardziej można opodatkować się kartą podatkową. ALe nie można wtedy zamawiać odbitek u innych firm, ze zwględu na to że to się kwalifikuje pod działalność fotograficzną. Ale za to można korzystać z usług specjalistycznych firm drukarskich i zamawiać fotoalbumy i fotoksiążki, ale nie odbitki. Na ten temat jest wiele interpretacji podatkowych. Jakby ktoś szukał mogę podać. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-12-14 14:35 autor odpowiedzi: Krzysztof1970

  Dzień dobry chętenie zasięgnę inforamcji co mi wolno a czego nie wolno będąc na karcie podatkowej jako fotograf. Pani w US powiedziała że mogę przesyłać zdjęcia tylko przez internet nwet zamieszczanie ich na nośnikach cyfrowych jest korzystaniem z usług innych podmiotów.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-01-22 12:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  karta podatkowa wyklucza właśnie korzystanie z usług innych firm czy osób (poza ztrudnionymi u siebie), z wyłączeniem usług specjalistycznych. Co to jest usługa specjalistyczna? - czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi.
  W praktyce uznaje się, że usługi specjalistyczne to czynności niebędące bezpośrednio związane z wykonywaną działalnością ale niezbędne do jej wykonywania.
  Dla przykładu czynności wykonywane przez kierowcę i księgową wchodzą w inny niż zgłoszony zakres działalności, tj. nie są usługami fotograficznymi oraz są niezbędne dla całkowitego świadczenia usługi. Są więc usługami specjalistycznymi w stosunku do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług fotograficznych (Izba Skarbowa w Warszawie interpetacja IPPB1/415-879/09-2/EC).
  Nie bardzo jednak widzę związek pomiędzy samodzielnym zamieszczaniem zdjęć na nośnikach cyfrowych a zewnętrznymi usługami? Rozumiem że chodzi o zapis takich zdjęć na płytach czy pamięciach tupu flash.
  .
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2018-01-22 12:40
  gdzie tu usługa podmiotu zewnętrznego?

  Krzysztof1970 skomentował/a odpowiedź 2018-01-23 13:04

  Dziękuję za odpowiedź. Powiem szczerze, że problem jest spory bo każdy z pracowników US inaczej interpretuje zapis o usługach specjalnych. Nie wolno mi również zamawiać foto-książek i albumów. Wiec co mi wolno ? Pytam w urzędzie jak nie mogę w żaden sposób zapisać swojej pracy. W US gdzie podatki płaci mój kolega uznali drukowanie albumów jako nieodłączna część jego ofert w moim urzędzie tak jak napisałem twierdzą, że zapisywanie zdjęć na płycie nie jest usługą specjalną. Co całkowicie nie zgadza się z zapisem o usługach specjalnych. Myślę, że urzędnik kompletnie nie przeczytał zapisu ze zrozumieniem. Sumują wszystko zapytam Pana: Czy mogę drukować albumy w drukarni z moimi zdjęciami dla klienta ? Czy mogę drukować odbitki dla klienta z moimi zdjęciami ? Podkreślam z moimi zdjęciami czyli wykonuję sesję dla klienta i w ofercie jest album ze zdjęciami z sesji czy pudełeczko z odbitkami z sesji. Czy każdy US w tym kraju dowolnie interpretuje prawo ?

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • maleńkaaa

  Dodano 2015-02-15 16:12 przez maleńkaaa

  Jaki wybrać podatek?

  Witam,
  od marca chcę rozpocząć działalność gospodarczą. Jestem na zasiłku przedemerytalnym i chciała bym dorobić do zasiłku. Zgłosiłam działalność do CEDIG na ryczałt. Będzie to handel odzieżą używaną.
  Jaką najlepszą i najprostszą formę opodatkowania ryczałtowego wybrać żeby nie zatrudniać księgowej...

 • kamil161

  Dodano 2018-04-05 13:42 przez kamil161

  Jaka forma opodatkowania dla internetowego twórcy portretów?

  Dzień dobry,mam problem z moją przyszłą działalnością, ponieważ nie wiem jak ją zaklasyfikować i jaką ma mieć formę opodatkowania... Muszę także wspomnieć, że przewidziana jest dla mnie dotacja unijna z Urzędu Pracy. Moja praca miałaby polegać na malowaniu portretów na podstawie zdjęć. Malarstwo cyf...

 • megaparty

  Dodano 2016-11-24 17:48 przez megaparty

  Jakie opodatkowanie dla wypożyczalni strojów?

  Witam,chcemy założyć własną działalność gospodarczą zajmującą się wypożyczaniem strojów rozszerzoną i gadżety imprezowe. Najpierw chcę ją otworzyć on-line a z czasem sklep stacjonarny. Proszę o informację.a). Jaką formę opodatkowania powinnam wybrać zakładając tego typu działalność? Opodatkowanie na...

 • Ona36

  Dodano 2015-02-18 12:11 przez Ona36

  Działalność gospodarcza - forma opodatkowania (szycie i sprzedaż przez internet): karta czy ryczałt

  Witam,w najbliższym czasie planuję rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie szycia głównie pościeli (sporadycznie inne elementy wyposażenia domu: zasłony, narzuty, poduszki  itp.). Działalność będzie obejmowała również elementy rękodzieła związane z szyciem ww. rzeczy, np. haft ręczny, naszywane...

 • kestner23

  Dodano 2014-06-29 13:41 przez kestner23

  Rozszerzenie działalności - auto handel

  Witam,
  pracuję na umowę o pracę na pełny etat oraz prowadzę działalność (karta podatkowa). Chciałbym rozszerzyć działalność o auto handel.
  Jaka najlepsza byłaby forma opodatkowania?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania