eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Zakładanie działalności gospodarczej do obrotu kryptowalutami


2015-11-30 11:23 autor: Janusz198000

3 490 odsłon

Zakładanie działalności gospodarczej do obrotu kryptowalutami

Witam,

jako osoba fizyczna kupiłem pewną ilość bitcoinów. Zastanawiam się obecnie nad handlem walutami wirtualnymi za pośrednictwem tzw. giełd walut wirtualnych w internecie w sposób ciągły. Wedle mej wiedzy powinienem zatem założyć działalność gospodarczą. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy działalność gospodarcza jest niezbędna, czy też ode mnie zależy decyzja?

2. Jeśli założę działalność gospodarczą, to w jaki sposób wykazać waluty wirtualne na stanie tej firmy? Czytałem coś o "remanencie otwarcia". Czy faktycznie w ten sposób?

Dziękuję!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-02 06:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Najpierw trochę lektury ;)
  http://www.podatki.egospodarka.pl/125510,Bitcoin-crowdfunding-Uber-wirtualna-dzialalnosc-i-realne-podatki,1,68,1.html
  http://www.podatki.egospodarka.pl/117079,Podatek-dochodowy-Bitcoin-to-prawa-majatkowe,1,70,1.html
  To tyle - jeżeli idzie o rozliczenie poza firmą.
  W przypadku działalności gospodarczej tak - jest coś takiego jak spis natury na dzień rozpoczęcia działalności, w którym należałoby wykazać wirtualną walutę, którą zamierzamy następnie handlować. Jeżeli handel ma przyjąć zorganizowany i ciągły charakter, otwarcie firmy wydaje się być niezbędne.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-12-04 10:24 autor odpowiedzi: Janusz198000

  Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Czy można gdzieś poczytać więcej o spisie z natury?

  Interesuje mnie w szczególności czy w momencie tworzenia spisu z natury powstaje obowiązek podatkowy? Czy też dopiero w momencie obrotu bitcoinami?

  pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-12-09 08:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie - sam spis z natury początkowy nie rodzi powstania przychodu, który by podlegał opodatkowaniu.
  Sprzedaż w trakcie roku bitcoinów powoduje powstanie takiego przychodu, natomiast spis z natury odpowiednio "skoryguje" nam koszty do towarów, które zostały sprzedane.
  Tak bardziej łopatologicznie. Jeżeli spis z natury na koniec roku będzie większy od początkowego, to koszty uzyskania przychodu brane do rozliczenia rocznego zostaną o powstałą różnicę zmniejszone. Jeżeli spis z natury początkowy będzie większy od końcowego, to powstała różnica zwiększy nam koszty uzyskania przychodu. Na bieżąco oczywiście w kosztach księgujemy dokonywane zakupy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-12-15 11:39 autor odpowiedzi: Janusz198000

  Chciałbym dopytać łopatologicznie - zakładam działalność 21 grudnia. Przeprowadzam spis z natury w którym znajdują się bitcoiny warte około 20 tys zł. Następnie nie zdążam ich sprzedać w 2015 roku. Na koniec roku przeprowadzam spis końcowy. Czy pojawia się obowiązek podatkowy jeśli ich wartość wzrosła do 25 tys. zł? A co jeśli spadła do 15 tys?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-12-22 07:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  czyli łopatologicznie, jeżeli wartość spisu z natury początkowego wyniesie 20 tys. zł, zaś wartość spisu końcowego 25 tys. zł, to wykazane w rocznym PIT koszty będą mniejsze o 5 tys. zł od tych, które znajdą się w księdze przychodów i rozchodów.
  Jeżeli natomiast wartość spisu początkowego wyniesie 20 tys. zł, zaś wartość spisu końcowego 15 tys., to koszty wzrosną o 5 tys. zł.
  Spis z natury ma bowiem tak korygować koszty zakupu towarów handlowych, aby w danym roku ujęte były jedynie te towary, które się sprzedały.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • handlarz84

  Dodano 2016-11-26 12:44 przez handlarz84

  Handel ozdobami świątecznymi a działalność

  Witam,zamierzam przez święta podjąć działalność - handel ozdobami świątecznymi (wianki recznie robione ze świerka). Proszę o poradę fachowca:1. Jestem osobą fizyczną Czy muszę zarejestrować się gospodarczo? 2. Czy mogę sprzedawać jako osoba fizyczna informując o tym Urzad Skarbowy płacąc właściwy po...

 • bart_esz

  Dodano 2015-02-27 13:57 przez bart_esz

  Wzrosty walut cyfrowych - czy warto inwestować?

  Dzisiaj gwałtownie poszedł do góry kurs waluty Bitcoin na giełdzie BitBay.net. Inwestowaliście do tej pory w BTC?Pytanie zadaje nie tylko z uwagi na wzrost kursu, ale też ze względu na doniesienia o kolejnych firmach akceptujących płatności w BTC (ostatnio T Mobile, cdp.pl). Jaką przyszłość wróżycie...

 • Michal3332

  Dodano 2019-06-05 10:11 przez Michal3332

  Bitcoin

  Jak ktoś ma kontrakt z firmą, która przez kilka miesięcy w ramach tego kontraktu wydobywa dla klienta bitcoin i klient wydobyty bitcoin przelewa na swój portfel bitcoin, i wymienia potem bitcoiny na złotówki w kantorze bitcoin, to jak to jest z tymi podatkami?Czytałem, że to podlega pod PIT-36. Jak ...

 • Triss

  Dodano 2015-11-17 20:33 przez Triss

  Dopisanie działalności gospodarczej do gospodarstwa rolnego. Czy można, co można, jak zrobić?

  Witam!Mam 17 lat i wiele pomysłów na biznes. Już od lat 13 efektywnie kombinowałam, jak tu pozyskać srebrniki rządzące tym światem. Podejmowałam się prac z różnych dziedzin - nie obca mi informatyka, elektronika, budownictwo, rolnictwo, mechanika, stolarstwo, rękodzieło. Najczęściej siedziałam w Int...

 • sendi

  Dodano 2015-10-27 13:09 przez sendi

  Działalność gospodarcza i praca za granicą. Jak teraz się rozliczyć?

  Moja dziewczyna przepracowała 2 miesiące w Niemczech jako opiekunka osoby starszej. Umowę miała podpisaną z agencją i rodziną, ale musiała założyć własną działalność tam w Niemczech.Jak i gdzie może się rozliczyć. Co do tego będzie potrzebować?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania