eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Forma opodatkowania dla własnej działalności


2014-08-20 16:53 autor: becool8812

4 002 odsłon

Forma opodatkowania dla własnej działalności

Witam,

mam pytanie w związku z formą opodatkowania dla własnej działalności. Od września zaczynam pracę na umowę o pracę (doradca klienta w jednej z instytucji doradztwa finansowego), a dodatkowo musze założyć własną działalność do rozliczania prowizji. Według PKD będzie to "Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych".

Chciałbym dowiedzieć się, czy mogę być na ryczałcie ewidencjonowanym i jaka byłaby jego stawka. Jeżeli muszę wybrać inną formę opodatkowania, to będę wdzięczny za wskazanie właściwej dla tego profilu działalności.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-21 18:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  PKWiU sekcja K: Usługi finansowe i ubezpieczeniowe - jest wyłączona z możliwości opodatkowania ryczałtem. Proszę napisać, czy owe usługi będą świadczone dla pracodawcy?

  becool8812 skomentował/a odpowiedź 2014-08-21 21:47

  Tak, ułlugi będą świadczone dla pracodawcy, który będzie zatrudniał mnie na umowę o pracę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-26 08:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No to i z podatkiem liniowym może być problem. Ustawa bowiem mówi: Jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik   wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej.

  Może zatem pozostać opodatkowanie jedynie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-26 12:04 autor odpowiedzi: becool8812

  ok, dziękuje za pomoc:) czyli podatek na zasadch ogólnych i będę musiał prowadzić PKPiR tak? To jeszcze troche pytanie z innej beczki - raczej nie będę ponosił żadnych innych kosztó z prowadzenia działalności prócz składki na ubezpieczenie zdrowotne i ewentualnie koszt dojazdu do miejsca pracy. Czy dojeżdzając samochodem prywatnym będę mógł sobie jakoś koszty paliwa odliczac od dochodu? Jak to jest z kosztami np. rachunków za telefon, którego będę uzywał jako służbowego? Też można to odliczyc?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-27 13:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - zaprowadzenie księgi będzie konieczne. Co do kosztów samochodu, trzeba będzie robić tzw. kilometrówkę - proszę poszukać w zasobach naszego serwisu (dotyczących użytkowania w dziaalności niefirmowych aut). Co do telefonu - zawsze w takich przypadkach zalecam zmianę abonamentu na "dla firm". Prywatny też można tutaj rozliczać, niemniej z założenia nie służy on tylko potrzebom działalności ale i prywatnym, w związku z tym powstaje uzasadnione pytanie o rozsądny podział takich kosztów pomiędzy te dwie "sfery".

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-27 15:37 autor odpowiedzi: becool8812

  Był Pan bardzo pomocny, dziękuje za wszystkie odpowiedzi:)
  becool8812 zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-02 09:32
  Jeszcze inne pytanie odnośnie KPiR. orientowałem sie troche czy dam radę sam to poprowadzić zwłaszcza, że nie bedzie to skomplikowana działalność. Będę świadczył jednynie usługi, tak więc zakupy towarów nie wchodzą w grę. Jak w takim przypadku jest np. ze spisem z natury, jeżeli nie bede kupował żadnych materiałów(zapewnia pracodawca), czy musi on być robiony skoro nie mam niczego na "magazynie". I drugie pytanie czy oprócz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy(ZUS z umowy o prace) każdego miesiąca będe miał jakie kolwiek  inne obowiazki składania deklaracji np. tupu Vat 7 itp?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • fredzio2

  Dodano 2013-01-28 15:49 przez fredzio2

  Czy można zmienić podatek na działalności gospodarczej?

  Czy zakładając działalność gospodarczą można zmienić podatek na zasadach ogólnych na ryczałt? I w jakim czasie można zrobić korektę?

 • LukaszZ1234

  Dodano 2020-06-24 16:45 przez LukaszZ1234

  Ryczałt czy podatek liniowy z VAT

  Witam Pracuje z żoną na umowie o pracę ale również inne realizuje zlecenia (dotychczas umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich - tworzenie oprogramowania - automatyka przemysłowa). Mój dochód z umowy o pracę to 120 tys. natomiast żony 60 tys. (jesteśmy wspólnie na granicy drugiego progu podatk...

 • czarny4105

  Dodano 2013-01-10 22:51 przez czarny4105

  Ryczałt a zasady ogólne

  Jestem na ryczałcie. Prowadzę zakład murarski, usługi. Obrót roczny około 350 tyś. Czy warto zmieniać mi opodatkowanie na zasady ogólne?

 • laweta1946

  Dodano 2022-04-27 15:33 przez laweta1946

  Handel Samochodami - jaka najbardziej korzystna forma prowadzenia działalności?

  Witam  Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest najkorzystniejsza forma działalności oraz forma opodatkowania dla drobnego handlu Samochodami tj. 4-5 sztuk miesięcznie. Będą to niedrogie auta do 6-7 tysięcy kupowane zazwyczaj na umowę kupna sprzedaży w Polsce. Ja osobiście jestem zatrudniony na umowę o p...

 • bocianzabe

  Dodano 2013-04-02 03:24 przez bocianzabe

  Handel, duża marża - ryczałt?

  Witam,
  Prowadzę 1-osobową działalność gospodarczą handlową, opodatkowaną na zasadach ogólnych i dzisiaj dostałem olśnienia, że jednak chyba złą formę wybrałem :) Prosiłbym o potwierdzenie bądź obalenie moich rozważań. Otóż, mam stosunkowo niewielki przychód (5-8 tysięcy miesięcznie) ale pracuję na m...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania