eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Chce wystartować z działalnością od 1 maja - czy dam radę?


2014-04-28 12:18 autor: konto usunięte

2 653 odsłon

Chce wystartować z działalnością od 1 maja - czy dam radę?

Witam,

od jutra mogę rozpocząć działania w kierunku rejestracji własnej firmy. Moje pytanie tyczy się tego, co muszę zrobić i czy jest możliwe, abym załatwił wszystkie formalności w 2 dni? (29-30 kwietnia) 

Z tego co wyczytałem, pierwsze co muszę zrobić to wypełnić wniosek w CEIDG (mogę go wydrukować i z nim udaje się do urzędu miasta, tam go podpisuję).

Co dalej? Działalność będzie jednoosobowa, więc jak rozumiem skoro chcę mieć odrębne konto, dla firmy muszę się udać jeszcze do US - żeby podać numer konta, czy muszę zgłaszać skoro będę działał na zasadach ogólnych (KPiR)? Ostatni element - muszę udać się do ZUS w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia?

Teraz co ze składkami? Przez pierwsze dwa lata będę na preferencyjnej składce ZUS, więc pytanie: jakie deklaracje i w jakim terminie muszę składać?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-29 19:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Da się to założyć przed majem ;). Co do zgłoszeń - urząd skarbowy można sobie na początku darować. Zgłoszenie formy opodatkowania następuje na CEIDG-1, tak samo konto bankowe, no chyba że od samego początku chce Pan być VAT-owcem - wtedy do urzędu trzeba się pofatygować aby złożyć VAT-R (trzeba też uiścić odpowiednią opłatę skarbową za tę rejestrację).

  Do ZUS tak - informacja w terminie 7 dni. Co do deklaracji, o ile mnie pamięć nie myli składa się ZUS DRA. Termin złożenia (jak i zapłaty składek) - gdy nie ma pracowników - 10 miesiąca następującego po tym, za który składka jest należna (czyli przykładowo za maj do 10 czerwca).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-29 19:46 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Oki dziękuje za odpowiedź.
  CEIDG już załatwiony teraz pytanie jak z tym ZUS ?

  Bo jestem w sumie w trakcie wypisywania ZUS ZUA? Bo gdzieś to wyczytałem, a tu podana informacje o DRA więc proszę o doprecyzowanie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-29 21:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  ZUS ZUA to zgłoszenie do składek, zaś ZUS DRA to deklaracja rozliczeniowa.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-04-29 21:29
  Tak technicznie - mój ZUS generuje tę deklarację po zarejestrowaniu firmy (ściągają dane z CEIDG). Jak już Pana firma pokaże się w rejestrze przedsiębiorców (z pełnymi danymi, tj. także z REGON-em, co zwykle trwa 1-2 dni od złożenia CEIDG-1, proszę udać się do swojego oddziału ZUS - również ZUS ZUA powinni Panu wygenerować.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-29 21:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Następnie założenie konta firmowego, jeżeli ma być odrębne( po pojawieniu się w rejestrze przedsiębiorców i weryfikacji przez bank oraz wyrobieniu pieczątek), a po założeniu konta firmowego ponowna zmiana danych w CEiDG oraz podpisanie w urzędzie. Moim zdaniem nie ma szans na załatwienie wszystkich formalności w 3 dni, ale życzę powodzenia:)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Paproszek_81

  Dodano 2013-10-12 21:36 przez Paproszek_81

  Firma zarejestrowana. Co z podatkiem?

  Witam,
  czuję się, jak dziecko we mgle... działalność zarejestrowałam w CEIDG, odwiedziłam ZUS - ponieważ mam umowę o pracę, będę płaciła tylko składkę zdrowotną, ale co z US? Wybrałam rozliczenie na zasadach ogólnych (KPiR), ale szczerze mówiąc nie przewiduję dużych dochodów do końca roku. Czy powin...

 • szczechur1

  Dodano 2021-02-15 00:58 przez szczechur1

  Prowadzę spółkę z o.o. chcę założyć własną działalność gospodarczą

  Witam serdecznie, prowadzę spółkę z o.o., w której jestem zatrudniony jako pracownik. Chciałbym założyć własną działalność gospodarczą o tym samym profilu działalności. Czy podlegam pod niski ZUS czy też przez to, że w spółce pełniłem funkcję prezesa, nie kwalifikuje się?
  Z góry dziękuje za odpowied...

 • Tomektr

  Dodano 2014-01-08 23:39 przez Tomektr

  Rozliczenie z ZUS i US za 2013

  Witam,
  od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, KPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem.
  Pytania są następujące:
  - Co muszę złożyć do ZUS w związku z nowym rokiem?
  - Czy z nowym rokiem 2014 muszę złożyć do ZUS-u f...

 • adam666

  Dodano 2013-12-20 12:54 przez adam666

  Firma jednoosobowa a wybór formy umowy i wymiaru etatu

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, jak z rozliczeniem z ZUS-em, gdy posiadam firmę jednoosobową (ryczałt 5,5%), najniższy ZUS (w pierwszych 2 latach prowadzenia) i chciałbym pracować na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło?
  Wiem, że posiadając umowę o pracę przy zarobkach większych niż minimalna krajo...

 • Sharon

  Dodano 2013-11-13 21:04 przez Sharon

  Ile wyniesie ZUS dla mnie, a ile dla pracownika?

  Witam,
  od grudnia będę prowadziła własną działalność, firmę świadczącą usługi kompletowania towarów. Oprócz mnie będzie pracowała jeszcze jedna osoba (na umowę zlecenie, gdzie wynagrodzenie dla niej osiągnie 200 zł miesięcznie). W ZUS-ie poinformowano mnie, że przez dwa lata będę mogła skorzystać ze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania