eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Czy możliwy jest wybór podstawy zasiłku macierzyńskiego (umowa o pracę lub działalność gospodarcza)?


2013-11-16 08:36 autor: jszymiec

4 110 odsłon

Czy możliwy jest wybór podstawy zasiłku macierzyńskiego (umowa o pracę lub działalność gospodarcza)?

Witam serdecznie,

szukam odpowiedzi na nurtujące mnie od dłuższego czasu pytanie. Od stycznia 2014 roku chciałabym założyć swoją działalność (sklep internetowy z rękodziełem). Jednocześnie pracuję jako nauczyciel w przedszkolu. W czerwcu 2014 roku zostanę matką. Umowę w przedszkolu mam tylko do dnia 31 sierpnia 2014 r. Skoro urodzę w czerwcu, to w okresie od czerwca do sierpnia będę otrzymywała wynagrodzenie z ramienia placówki, w której jestem zatrudniona.

Czy mogę wybrać który zasiłek macierzyński chciałabym otrzymywać? Nie ukrywam, że w związku z kończącą się umową o pracę korzystniejsze byłoby dla mnie wybranie zasiłku ze składek, które będę dobrowolnie odprowadzać jako osoba prowadząca działalność.

Proszę o wyjaśnienie zagadnienia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-16 08:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jaka umowe ma Panizawarta w przedszkolu i na jakka kwote?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-16 08:53 autor odpowiedzi: jszymiec

  Jest to umowa o pracę w okresie od 1 września 2013 do 31 sierpnia 2014. Kwota jaką otrzymuję brutto wynosi 2331 zł.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-11-16 08:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  W takim razie z dzialalnosci bedzie Pani podlegala pod dobrowolne składki i nie bedzie mozliwosci wyboru. Zasilek bedzie wyliczony z umowy o prace jako glowny i obowiazkowy tytul do ubezpieczenia.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-16 09:23 autor odpowiedzi: jszymiec

  A czy w takim razie nawet po rozwiązaniu umowy o pracę, będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński (jeśli tak, to przez jaki czasokres) czy zostaną pozbawiona tego prawa?

  Odnośnie założenia działalności - czy gdybym przed rozwiązaniem zwolniła się z pracy i została tylko z działalnością gospodarcza, to wówczas przysługiwałby mi zasiłek ze składek opłacanych przeze mnie? Nie ukrywam, że interesuje mnie opłacenie najwyższej składki i tym samym wypłata najwyższego zasiłku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-16 09:42 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak, zasilek bedzie Pani przysługiwał i wyplate przejmie ZUS.

  Jezeli chodzi o załozenie dzialalnosci. Moze Pani sie zwolnic i załozyc dzialalnosc. Wystarczy wtedy zaplacic wysoki zus przez jeden miesiac i nabedzie Pani prawo do zasiłu z tytułu dzialalnosci.

  Ma Pani tez prawo isc na urlop macierzynski 6 tygodni przed planowanym porodem.

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-16 09:45 autor odpowiedzi: jszymiec

  Chciałabym się upewnić - jeśli wybiorę roczny urlop, to wówczas ZUS będzie mi wypłacał przez ten czas 80% wynagrodzenia? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi - bardzo są dla mnie pomocne.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-16 09:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak, przez rok otrzyma Pani 80%miesiecznie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-17 12:23 autor odpowiedzi: jszymiec

  W ramach moich przemyśleń... Są trzy warianty.

  Po pierwsze: Jeśli założę firmę w styczniu, następnie zwolnię się w maju i w czerwcu opłacę najwyższą składkę, to czy wówczas będzie mi się należał zasiłek z opłacanych przeze mnie składek? Wówczas nie będę już pracownikiem przedszkola.

  Po drugie: Jeśli w maju jeszcze będę pracować i jednocześnie opłacę najwyższą składkę, a zwolnię się w czerwcu tuż przed porodem, to czy moja składka będzie obowiązywać?

  Po trzecie: Jeśli mam termin na koniec czerwca, a składkę opłacę na początku czerwca i nie minie pełny miesiąc ubezpieczeniowy to czy przysługuje mi najwyższa składka?

  Będę wdzięczna za pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-17 21:31 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Najwyzsz składka będzie przysługiwała jeżeli, opłaci się co najmniej jedną składkę i minie pełny miesiąc od prowadzenia działalności. Jezeli będzie składka odprowadzana ze stosunku pracy (tak jak było napsane wcześniej), to nie można się uzbezpieczyć dobrowolnie składką chorobową. Pierwsze dwa warianty sa nie realne, trzeci do modyfikacji.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Karj2512

  Dodano 2017-07-10 18:59 przez Karj2512

  Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża

  Witam, w 2013 roku urodziłam we wrześniu dziecko, wcześniej przez 3 miesiące prowadziłam działalność gospodarczą opłacając wysoki ZUS. Przebywałam 12 miesięcy na urlopie macierzyńskim otrzymując wysokie świadczenie. Następnie przeszłam na 3 lata bezpłatnego urlopu wychowawczego.Obecnie jestem w kole...

 • ardnas

  Dodano 2014-11-19 09:52 przez ardnas

  Jestem w 3 trymestrze ciąży i chcę założyć własną działalność

  Witam,będąc w ciąży zaczęłam robić produkty hand made i zebrało mi się kilka chętnych do zakupu. Chciałam się zapytać, czy jakbym założyła teraz działalność gospodarczą (poród planowany na 5 lutego), to będzie źle? Jestem świeżo po studiach, obroniłam się w październiku i nie wiem czy mogę założyć d...

 • Gienia

  Dodano 2014-07-31 10:58 przez Gienia

  Własna działalność gospodarcza a ciąża

  Witam,
  jestem w 1. miesiącu ciąży. Prowadzę działalność gospodarczą, od 2 lat płacę składki 400 zł, od sierpnia przechodzę na ''duży ZUS" - składka ok. 1050 zł, postanowiłam pracować do 3-4 miesiąca.
  Niestety mam ciężką pracę żeby pracować dłużej, no chyba, że będę na siłach to będę pracować dalej. ...

 • katarinkabb

  Dodano 2014-06-04 21:48 przez katarinkabb

  Ciąża a działalność gospodarcza. Jakie składki opłacić po urodzeniu dziecka żeby zasiłek był wysoki?

  Witam,
  mam pewien problem: założyłam działalność gospodarczą 22 kwietnia 2014 r., opłaciłam za te kilka dni kwietnia najwyższą składkę chciałam również opłacić składkę za maj (tę najwyższą), jednak 29 maja urodziłam i zabrakło mi 2 dni do pełnego miesiąca. Planowany poród miałam na 09.06.
  Może ktoś ...

 • hondaa121

  Dodano 2014-03-26 14:26 przez hondaa121

  Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy - kiedy i jak? Ew. problemy...?

  Witam,
  prowadzę działalność od 1 stycznia 2012 roku, w tym roku za styczeń po raz pierwszy zapłaciłam pełną składkę ZUS (tą standardową), wcześniej były to składki preferencyjne dla nowych przedsiębiorców. Od początku prowadzenie DG płacę też składkę chorobową. 
  Obecnie jestem w piątym miesiącu ciąż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania