eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Zgłoszenie VAT-R przez nie-vatowca po zakupie usługi z Irlandii a konieczność uiszczenia opłaty


2013-06-23 22:46 autor: gulgosia

4 382 odsłon

Zgłoszenie VAT-R przez nie-vatowca po zakupie usługi z Irlandii a konieczność uiszczenia opłaty

Witam,

Prowadzę jednoosobową działalność i nie jestem vatowcem (nie przekraczam obrotów). Zakupiłam ostatnio usługi z Irlandii o łącznej wartości trochę ponad 100 zł. Moja księgowa poinformowała mnie, że muszę złożyć zgłoszenie VAT-R, bez konieczności wpłaty 170 zł. Urząd Skarbowy twierdzi, że muszę jednak zapłacić... Czy mogę prosić o wyjaśnienia w tej sprawie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-17 20:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jeżeli to tylko rejestracja na potrzeby tansakcji wewnątrzwspólnotowych, to księgowa zdaje się mieć rację. Opłata w wysokości 170 jest bowiem pobierana jedynie za potwierdzenie zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego. Nic się tutaj nie mówi o rejestracji na potrzeby tansakcji wewnątrzwspólnotowych.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Pitus1983

    Dodano 2015-09-09 20:48 przez Pitus1983

    Jak płacić VAT?

    Witam,jestem podatnikiem VAT w UE. Sprowadzam towar z Włoch i płace w euro a sprzedaję w Polsce w złotówkach. Nie wiem, jak się teraz rozliczyć.Przykładowo kupiłem towar za 600 euro,  to ok. 2500 zł a sprzedałem za 20000 zł. Jak to teraz rozliczyć?

  • marekb4

    Dodano 2013-11-02 21:08 przez marekb4

    Zakupy odzieży w Unii Europejskiej a limit 50000

    Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży odzieży, którą kupuję w Unii Europejskiej. Korzystam ze zwolnienia z VAT-u ze względu na wysokość obrotu (150000 zł) i ze zwolnienia WNT (50000 zł)
    Mam pytanie odnośnie tego limitu WNT. Czy do jego wyliczenia bierzemy z faktur kwoty netto czy ...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-05-08 10:11 przez konto usunięte

    WNT z Niemiec a konieczność rejestracji jako czynny podatnik VAT

    Prowadzę małą firmę i korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na małe obroty. Będę dokonywać transakcji WNT z Niemiec.
    Czy przez to będę musiała zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?
    Gdybym chciała zostać podatnikiem czynnym, to muszę się zgłosić na formularzu VAT-R. A do transakcji unijnych ...

  • kasia2409

    Dodano 2014-01-24 11:52 przez kasia2409

    Księgowanie faktur za towar kupiony w UE

    W najbliższym czasie planuję zakup towarów ze Słowacji. Mam już nadany NIP EU, jednak nie wiem, jak wpisać fakturę w ewidencji zakupów? Czy muszę prowadzić osobną ewidencję zakupów oraz czy zaksięgować otrzymaną fakturę jako fakturę wewnętrzną?

  • zdol

    Dodano 2013-11-13 15:21 przez zdol

    Stawki podatku VAT przy sprzedaży towarów do nabywcy w kraju UE

    Towary polskich producentów, sprzedaję  w krajach UE (LITWA; ŁOTWA; ESTONIA), głównie meble. Nie wiem jaką stawkę podatku VAT naliczać do kwoty netto. Uzyskałem informację (może błędną): jedni twierdzą, że stawka VAT wynosi 0% jak przy eksporcie, inni, że stawka VAT wynosi jak w Polsce 23% lub 8%.
    Z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • WNT w VAT gdy faktura wewnętrzna na przemieszczenie towaru

    WNT w VAT gdy faktura wewnętrzna na przemieszczenie towaru

    Mianem przemieszczenia wewnątrzzakładowego (nietransakcyjnego) na terytorium Polski określa się zdarzenie wskazane w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT. W świetle przywołanego przepisu za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem ...

  • WNT w podatku VAT: istotne przemieszczenie towaru

    WNT w podatku VAT: istotne przemieszczenie towaru

    Sam zakup towaru od kontrahenta z innego kraju UE nie jest wystarczający do potraktowania transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Musi tutaj bowiem nastąpić jeszcze przemieszczenie towaru z innego kraju UE do Polski. Jeżeli towar ...

  • Kurs waluty gdy faktura WNT w walucie i złotówkach

    Kurs waluty gdy faktura WNT w walucie i złotówkach

    Ustawa o podatku od towarów i usług określa zasady przeliczania na złote polskie faktur wyrażonych w walutach obcych. Z tymi mamy bardzo często do czynienia w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy jednak przeliczenie takie ...

  • Rozliczenie podatku VAT przy nabyciu towaru od zagranicznej firmy

    Rozliczenie podatku VAT przy nabyciu towaru od zagranicznej firmy

    Sprzedaż jest zazwyczaj opodatkowana przez dostawcę towaru, czyli świadczącego usługę. Zazwyczaj, ponieważ występują wyjątki od tej zasady - chociażby takie, jak sprzedaż złomu (w transakcjach krajowych), import usług (w transakcjach ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania