eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Usługi psychologiczne. Powinnam być płatnikiem VAT?


2013-03-26 20:51 autor: JBK

7 698 odsłon

Usługi psychologiczne. Powinnam być płatnikiem VAT?

Witam serdecznie,

Prowadzę firmę, dokładnie gabinet psychologiczny.

Mój główny kod pkd to 86.90 E, a dodatkowo 85.59B oraz 85.60Z.

Mój problem tkwi w tym, że chcę prowadzić badania potencjału zawodowego oraz np. konsultacje z zakresu zarządzania stresem, a nie wiem czy w tym momencie nie powinnam stać się płatnikiem VAT.

Polega to na tym, że przychodzi do mnie klient indywidualny, który chce się dowiedzieć jaki zawód lub studia odpowiadają jego zainteresowaniom, czy cechom charakteru itp. Ja wykonuję wywiad, prowadzę badania kwestionariuszowe oraz robię podsumowanie w formie raportu - doradzam co i jak.

Czy usługi typu konsultacje z zakresu zarządzania stresem również są objęte VAT? Rodzi się pytanie, czy obie usługi są zwolnione z VAT czy nie? W którym momencie powinnam stać się płatnikiem VAT?

Niedługo będę mieć również ofertę z coachingiem i w tym momencie wiem, że muszę stać się VAT-owcem. Niestety bardzo się w tym gubię.

Będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi pomocy!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-27 07:37 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Aby wykonywane czynności korzystały ze zwolnienia przedmiotowego w vat muszą być wymienione w art.43 ustawy ptu. O ile w przypadku działalności gabinetu psychologicznego warunek ten jest spełniony przez pkt 19) wyminionego artykułu, o tyle działalność szkoleniowa może korzystać ze zwolnienia jeżeli spełnia warunki określone w pkt 26)-29) art 43. W przypadku nie spełnienia kryteriów wynikających z ustawy obowiązuje stawka 23%.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania