eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Podatek VAT od sprzedaży działki budowlanej - osoba fizyczna


2019-11-02 20:14 autor: a.stepien09

1 232 odsłon

Podatek VAT od sprzedaży działki budowlanej - osoba fizyczna

Witam,

proszę o pomoc w poniższej sprawie. W 1991 roku otrzymałam w darowiźnie od rodziców działkę rolno - budowlaną (długą i bardzo wąską). W 2009 roku dokupiłam z mężem sąsiadującą działkę (również długą i wąską). W 2010 roku nastąpił podział działek w ten sposób, że:

- działkę otrzymaną w darowniźnie podzielono na 4 nowe działki

- z działki dokupionej wytyczono drogę wzdłuż długiej krawędzi oraz również podzielono na 4 nowe działki. 

Tym samym otrzymano drogę oraz tak jakby 4 działki (każda działka składa się z jednej wydzielonej części działki z darowizny i z jednej części działki dokupionej). Nigdy, żadna część działki z darowizny z działką dokupioną nie była scalone. 

W 2010 roku jedną działkę (składającą się z dwóch działek: jedna część wydzielona z działki z darowizny i jedna części z działki dokupionej)

Na podstawie indywidualnej interpretacji prawnej, po sprzedaży tych dwóch działek zapłaciliśmy podatek VAT zarówno od działki darowanej jak i tej dokupionej. (zostaliśmy uznani za dostawcę działek) 

W tej chwili chcielibyśmy pozostałe działki sprzedać lub przekazać w darowiźnie córce. 

Moje pytania i wątpliowści są następujące: 

- Czy słusznie w interpretacji indywidualnej uznano, że pomimo, iż działki darowane i dokupione nie były scalone, to podatek VAT ze sprzedaży należy zapłacić od obu działek? 

- Czy jeżeli przekażę działki w darowiźnie córce, to będę od tego musiała zapłacić podatek VAT?

- Posiadam również inne działki budowlane otrzymane w darowiźnie, w żaden sposób nie sąsiadujące z tymi działkami. Czy ich sprzedaż lub darownizna również zostaną uznane jako dostawa działek?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kasia693

  Dodano 2013-10-10 15:16 przez Kasia693

  Zwrot odliczonego podatku VAT w związku z budową budynku produkcyjnego

  Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W związku z brakiem zamówień zamierzam zakończyć działalność. 8 lat temu poniosłam wydatki inwestycyjne na budowę i wykończenie budynku zakładu, w którym prowadziłam działalność gospodarczą.
  Dokonałam odliczenia VAT-u związanego z tymi wydatk...

 • sinbad79

  Dodano 2014-01-06 20:43 przez sinbad79

  Jaki będzie podatek od darowizny albo sprzedaży działki?

  Witam serdecznie,
  mam dwa pytania:
  1) Jak będzie wyglądała sprawa podatku?a) Siostra z mężem kupili działkę budowlaną w 2010 r. W obecnej chwili musieli wyjechać za granicę i chcą mi tę działkę podarować.
  2) Jak będzie wyglądała sprawa podatku?a) Siostra z mężem kupiła działkę w 2010 (jw.) i chce mi...

 • wojtus16z

  Dodano 2019-12-28 10:00 przez wojtus16z

  Ulga mieszkaniowa - darowizna mieszkania i kupno nowego

  Witam,jest właścicielem mieszkania otrzymanego w darowiźnie od rodziców ze służebnością  zamieszkania przez nich. Obecnie sprzedałem działkę budowlaną przed upływem 5 lat. Uzyskane pieniądze chcę przeznaczyć na zakup mieszkania. Czy w obecnej sytuacji mogę korzystać z ulgi mieszkaniowej?

 • walent

  Dodano 2017-09-20 21:42 przez walent

  Sprzedaż części darowanej działki

  Witam,w 2016 roku mojej dziewczynie (obecnie żonie), mama przepisała działkę budowlaną 34 ary, na tej działce na około 20 arach postawiliśmy dom, 14 arów chcemy podzielić i sprzedać w bieżącym roku. Czy możemy sprzedać te 14 arów?

 • annnowak

  Dodano 2014-01-07 15:01 przez annnowak

  Sprzedaż działki a zakup mieszkania

  Witam:)
  W 2012 r. otrzymałam od ojca działkę budowlaną w formie darowizny. Obecnie zamierzam razem z narzeczonym kupić mieszkanie, na którego część będę musiała wziąć kredyt. Sprzedający mieszkanie idzie nam na rękę i w akcie notarialnym będziemy mieć zapis, że połowa pieniędzy za mieszkanie będzie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

  Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

  W ogólnokrajowym zrywie na rzecz pomocy dla Ukrainy uczestniczy wielu przedsiębiorców udowadniając, iż polskim firmom nie jest opcja koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, iż wydatki na cele ...

 • Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

  Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

  W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda żony syna na dokonanie przez niego darowizny części nieruchomości na rzecz jego matki jest neutralna podatkowo. Udzielając takiej zgody żona syna nie staje się bowiem stroną ...

 • Dobrowolna opłata za toaletę bez podatku VAT

  Dobrowolna opłata za toaletę bez podatku VAT

  Gdy pomiędzy spółką a osobą korzystającą z toalety nie dochodzi do zawarcia żadnej umowy (korzystanie jest bezpłatne, środki pieniężne są wpłacane dobrowolnie, środki pieniężne są wpłacane w dobrowolnej wysokości), otrzymane ...

 • Darowizna "firmowego" lokalu dla dziecka w podatku VAT

  Darowizna "firmowego" lokalu dla dziecka w podatku VAT

  Jeżeli darowizna na rzecz syna 1/2 udziału w lokalu użytkowym nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, to nie będą tu miały zastosowania również zwolnienia z VAT ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania