eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Zakup od firmy zagranicznej. Jaki NIP, VAT UE?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2018-02-19 19:40 autor: aptos

2 671 odsłon

Zakup od firmy zagranicznej. Jaki NIP, VAT UE?

Witam:) 

problem jest następujący: 

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zakupiłem surowiec potrzebny mi do pracy (drewno) na kwotę około 1000 zł z jednego z krajów UE. Sprzedający poprosił mnie o dane, ale nie wiedziałem, że od razu wystawi fakturę, czyli wystawił fakturę dla mnie jako dla osoby prywatnej. Na fakturze jest VAT 0%. Chciałbym tę fakturę zmienić, dodać nazwę mojej firmy przy imieniu i nazwisku oraz dodać nr NIP. 

Z tego co zdążyłem się rozeznać, to do faktury takiej należy podać Nr VAT EU który obowiązek rejestracji mają czynni podatnicy VAT. Ja jestem zwolniony (ryczałt) a zatem jak to dalej rozegrać? 

Wiem, że osoby, które nie przekroczą w danym roku podatkowym kwoty 50 000 zł (wartość nabywanych towarów), nie muszą rejestrować się (ale mogą uczynić to  dobrowolnie) do VAT EU. Jak jest w moim przypadku? 

Kwota 50 000 zł nie została osiągnięta, VAT EU ani nie rejestrowałem, ani obowiązku rejestrować nie mam, więc jakie dane podać do faktury? Zwyczajny NIP? 

Nie mogę chyba zwyczajnie przed nr NIP dopisać sobie samowolnie prefiksu PL, ponieważ o to nie wnioskowałem i nie jestem do tego (zdaje mi się) uprawniony, ponieważ nie posiadam VAT EU.

Swoją drogą, jeżeli sprzedawca wystawi fakturę z VAT 0%, to jeżeli nie przekracza się kwoty 50 000 zł w danym roku podatkowym, to czy z takiej transakcji osoba taka jak ja, ponosi jakieś dodatkowe podatki, składa wnioski, PIT-y, deklaracje? 

Szukam wszędzie odpowiedzi i nigdzie nie mogę nic znaleźć. Wydaje się być prosta sprawa, ale tak nie jest... Potrzebny specjalista!

P.S. znalazłem dużo takich zapytań w internecie w latach poprzednich, ale zero odpowiedzi... Myślę, że przyda się dla potomnych :)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-22 12:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Skoro korzysta Pan ze zwolnienia podmiotowego, to obowiązek rejestracji do VAT UE występuje w przypadku WNT przekraczającego w danym roku wskazany limit. Wcześniejsza rejestracja jest dobrowolna (i wiąże się z rozliczaniem VAT z tytułu WNT). Zatem nie musi się Pan póki co rejestrować ani rozliczać WNT, a na fakturze należy podać NIP bez przedrostku PL (ten bowiem Panu nie przysługuje).
  Kwestią do wyjaśnienia pozostaje jednak, dlaczego sprzedawca nie doliczył do tej sprzedaży VAT-u. Sprzedaż taka nie stanowi bowiem dla niego WDT, a w efekcie nie jest uprawniony do zerówki (chyba że on też korzysta ze zwolnienia z VAT).

  aptos skomentował/a odpowiedź 2018-02-22 14:07

  Dzień dobry, bardzo profesjonalna i rzeczowa odpowiedź - dziękuję! Bardzo ciężko jest mi wyjaśnić sprzedającemu - jest Włochem, ja Polakiem a konwersujemy po angielsku... Co mu powiedziałem, to, że nie jestem właśnie czynnym podatnikiem VAT i nie posiadam VAT EU i dlatego nie jestem uprawniony do tego aby otrzymać fakturę z 0% VAT. Sprzedający kontatował się z księgowym oraz z doradcą podatkowym (włoskim) który stwierdził, że wystawiona faktura jest ok - ??? To dziwne ponieważ WDT i WNT dotyczy wszystkich w Unii raczej tak samo? Sprzedający jest czynnym podatnikiem VAT oraz posiada VAT EU ( sprawdziłem w systemie VIES) Czy mam powody do zmartwień w takiej sytuacji? Chodzi mi głównie o to, czy nieprawidłowe wystawienie tej faktury przez sprzedającego może powodować jakieś konsekwencje dla mnie? Rozumiem, że zakupiony przeze mnie towar może posłużyć do wytworzenia np. galanterii drzewnej i po jej sprzedaży rozliczam tylko podatek dochodowy?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-02-27 11:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Problem ma tutaj raczej sprzedawca, chyba że u nich taka sprzedaż ma preferencyjną stawkę w kraju. Fakt nierozliczenia podatku przez sprzedawcę nie oznacza przejścia tego obowiązku na nabywcę. Tak - Pan rozlicza tylko dochodowy po wykorzystaniu drewna.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • irek

  Dodano 2015-07-23 07:30 przez irek

  Gdzie w deklaracji VAT-7k uwzględnić eksport usług wewnątrzwspólnotowych?

  Witam, posiadam jednoosobową działalność gospodarczą, mam VAT w UE oraz świadcze usługi z zakresu grafiki komputerowej oraz modelowania 3D dla firmy z UK. Wystawiam im faktury z 0% VAT.Moje pytanie brzmi - czy oraz gdzie (w którym punkcie), w deklaracji VAT-7k mam wykazać kwoty z wystawianie tych fa...

 • lima3

  Dodano 2014-02-28 10:31 przez lima3

  Jaką mamy wystawić fakturę na dostawę towaru?

  Odbiorca wymaga adres na fakturze oddziału w Szwajcari a NIP GB a towar mamy dostarczyć do oddziału w Wielkiej Brytanii. Zarówno nasza firma, jak odbiorca zarejestrowana dla transakcji UE.

 • nowyuzytkownik

  Dodano 2017-09-06 16:15 przez nowyuzytkownik

  Ryczałt a sprzedaż towarów w UE firmom

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie 5,5%. Klient z Czech chce kupić mój produkt. Czech jest VAT-owcem.Jak ma wyglądać faktura? Czy tak samo, jak dla klientów z Polski? Czy faktura musi mieć jakiś specjalny system oznakowania? Czy dla celów sprzedaży na terenie UE...

 • BOGDAN83

  Dodano 2018-01-15 19:27 przez BOGDAN83

  Kiedy mam zapłacić VAT?

  Jestem mikroprzedsiębiorcą, prowadzę jednoosobowo firmę transportową - jeden samochód ciężarowy do 12t.Dnia 04.01.2018 r. wystawiłem fakturę z data sprzedaźy 19.12.2017r i terminem płatności na 18.02.2018 r. Kiedy mam zapłacić VAT od tej faktury w styczniu czy w lutym?

 • kayaP0000

  Dodano 2018-01-08 09:46 przez kayaP0000

  Wyjazd do Niemiec na zlecenie - formalności

  Witam, prowadzę w Polsce firmę jednoosobową, chciałbym wyjechać do Niemiec z trzema pracownikami, wykonać jedno zlecenie, a mianowicie remont domu. Czy mój pobyt tam będzie legalny? Jakie dokumenty są mi tam potrzebne w razie kontroli, czy potrzebyję NIP europejski? Jak wystawić fakturę na niemiecki...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania