eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT w rolnictwie


2009-06-14 18:19 autor: Esasinka

6 156 odsłon

VAT w rolnictwie

Witam,

od 01.06. gospodarstwo rolne mojego znajomego przeszło na VAT. Znajomy prosi mnie o pomoc w prowadzeniu rozliczenia. Mam dylemat: jakie stawki VAT-u odlicza się w rolnictwie? Rozumiem, że skoro przeszedł na VAT to wszędzie ma mieć 22%? A deklarację rozliczać jak dla "normalnej" firmy? Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc byłabym wdzięczna.Pozdrawiam:)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-06-18 19:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Sprzedaż rolnika z reguły jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 3%. Rozliczamy tak jak inną firmę.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-25 19:01 autor odpowiedzi: Esasinka

    Dziękuję Panie Krzysztofie za odpowiedź. W międzyczasie znalazłam artykuł z materiałów szkoleniowych dla rolników, gdzie prawie wszystko jest opisane. Co prawda jest on z 2007 roku, ale tylko niektóre szczegóły zmieniły się, a podstawowe zasady zostały takie same. Mam już dość jasny obraz o co chodzi. Faktycznie stawki VAT-u gdy sprzedaję są najczęściej 3%, zdarza się też 5%(np. przy bydle).Podsumowując nie jest to aż tak trudny temat jak myślałam.

    Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź Panie Krzysztofie.

    Polecam wszystkim owe forum, gdyż jest naprawdę przyjazne.

    :):):)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-29 18:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    5% stawki VAT już nie ma - obecnie zastąpiła ją stawka 6%, ale ma ona zastosowanie w przypadku rolników ryczałtowych, a nie rozliczających się z podatku VAT na zasadach ogólnych.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-08 14:20 autor odpowiedzi: Esasinka

    Ma Pan rację Panie Krzysztofie. W tej chwili stawka dla bydła przy sprzedaży wynosi 3%, gdy rolnik rozlicza się na zasadach ogólnych. Większość zakupowanych materiałów ma stawkę 22% ( w moim przypadku jedynie nawozy sś opodatkowane 7% i pasza 3%), dlatego opłacało się przejść na VAT.

    Sporo rolników ma wątpliwości co do przejścia gospodarstwa na VAT. Ja już teraz moge powiedzieć, że wszystko trzeba sobie najpierw przeliczyć i dokładnie zorientować się w temacie a dopiero wtedy się zdecydować.

    Słyszałam wiele opinii na ten temat i wiele było błędnych ( znajomy znajomego chwalił się, że wszystko można odliczać a jak doszło do skutku to połowa okazała się bujdą).

    Swoja drogą temat odliczania VAT - u od energii elektrycznej jest dla mnie wciąż zagadką. Gdy pytałam u operatora to kazał przejść mi na taryfę "przemysłową" co było nieopłacalne. Gdy pytałam w Urzędzie Skarbowym pozwolono mi na odliczanie VAT- u na podstawie zwykłej faktury bez konieczności zmieniania taryfy. W tej chwili sama nie wiem co zrobić ztym faktem. zastanawiam się, zktórej strony przyjdzie kara i narazie nie rozliczam energii. O podobnym problemie czytałam w TYg. Rolniczym i tam opisano przypadek rolnika, który dostał ogromną kwotę kary właśnie za rozliczanie VAt - u za energię.

    Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to proszę o odzew.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-08 15:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm - dostał ogromną karę - to musiał coś przeskrobać. Za sam prąd raczej nie, chyba że przesadził z odliczeniem.

    Generalnie moim zdaniem z faktury za prąd (wystawionej oczywiście na rolnika) VAT można odliczyć. Oczywiście najlepiej, aby zmienił się odbiorca na coś w rodzaju Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski, ale i samo Jan Kowalski powinno być wystarczające, o ile faktura zawiera jego NIP. "Firmą" jest bowiem przede wszystkim imię i nazwisko plus ewentualny dodatek (tutaj właśnie Gospodarstwo Rolne). NIP na fakturze dla podatnika VAT jest natomiast wymagany przepisami rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur VAT. Na marginesie to samo rozporządzenie wskazuje też, iż faktura powinna zawierać "imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy". Stąd też imię i nazwisko powinno być wystarczające (przy podanym numerze NIP).

    Należy przy tym pamiętać, iż odliczyć nie można całego VAT-u z takiej faktury. Rolnicy z reguły nie mają bowiem oddzielnego licznika na dom i oddzielnego na gospodarstwo. Wszystko jest razem. Tym samym część prądu jest zużywana na ich potrzeby osobiste, a nie gospodarstwa. Od tej części podatku odliczyć nie można.

    Co do przejścia na VAT, to przy planowanych inwestycjach jest to z reguły opłacalne. Jeżeli natomiast nie zamierzamy rozwijać gospodarstwa to odradzam.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-13 10:17 autor odpowiedzi: Esasinka

    No właśnie jeżeli byśmy chcieli zmienić nagłówek faktury na Gospodarstwo Rolne to energetyka automatycznie każe przejść na inną (czyt. droższą) taryfę. urzędowi Skarbowemu wystarczy imię i nazwisko na fakturze.(no i NIP)

    W moim przypadku jest założony podlicznik na dom, więc mozna oddzielic zużycie energii na gospodarstwo.Czyli wygląda na to, że sprawa jest prosta i nie powinno być żadnych problemów.

    pozdrawiam :-)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-02-17 21:11 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie podatku Vat w rolnictwie! Miesiąc temu stałem się posiadaczem gospodarstwa po rodzicach i chciałbym przejść na Vat, ale doczytałem w internecie że aby przejść na Vat należy w poprzednim roku podatkowym sprzedać produkty rolne za minimum 20 tys. zł. Moje pytanie jest czy ja bede musiał czekać aż rok i w obecnym sprzedać produkty za te 20 tys i dopiero w 2011 będę mógł przejść na Vat czy można to jakoś obejść! Z góry dziękuję za pomoc. pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-15 13:11 autor odpowiedzi: konto usunięte

    witam, chciałbym zadać pytanie: czy rolnik któy jest na Vat może roliczyć się z przerobienia dachu na budynku mieszkalnym oraz jego dociepleniu? jako forma inwestycyjna?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-16 20:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ostatnio jest chyba boom na ocieplenia :).

    Jeżeli chodzi o odliczenie VAT od tej inwestycji w ramach rozliczenia VAT przez rolnika - nie. Dom służy bowiem celom mieszkalnym jego mieszkańcom, a nie działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Można za to odzyskać część podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych wykorzystanych do tego celu (tzw. VZM).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-02 16:21 autor odpowiedzi: aniela

    od dziś przeszłam na vat i chciała bym sie coś dowiedziec co można odliczyć w gospodarstwie rolnym i czy ja za prace mam wystawić fakture.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-02 16:23 autor odpowiedzi: aniela

    Od dziś przeszłam na vat i mam pytanie co można odliczyć i czy ja też musze wystawiać  faktury

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-02 20:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    aniela a czego nie można? :) - pytanie zbyt ogólne żeby odpowiedzieć. Co do faktur - Podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

    Oczywiście jeżeli sprzedaż na rzecz takich podmiotów nastąpi, a jedynie faktura nie zostanie wystawiona, podatek VAT od tej sprzedaży także należy wykazać.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania