eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Firma w Polsce, adres zamieszkania za granicą w jakim US rozliczenia i gdzie zwrot VAT?


2016-07-09 13:30 autor: Ednax

6 661 odsłon

Firma w Polsce, adres zamieszkania za granicą w jakim US rozliczenia i gdzie zwrot VAT?

Od pewnego czasu posiadam firmę budowlaną w Polsce, jednak większość usług świadczę za granicą. Dodatkowo sprzedaję materiały budowlane też za granicą. Zastanawiam się nad przeprowadzką do innego kraju, jednak nadal chciałbym prowadzić polską firmę (poprzez pełnomocnictwo oraz sporadyczne wizyty w kraju).

Jeśli nie będę posiadał adresu zamieszkania w Polsce to w jakim Urzędzie Skarbowym powinienem się rozliczać i od jakiego Urzędu mogę się domagać zwrotu VAT za sprzedane za granicą materiały?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-09 19:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Rolicza się Pan tam, gdzie ma zarejestrowana firmę.

    Ednax skomentował/a odpowiedź 2016-07-09 20:36

    Czy dotyczy to również sytuacji, gdy firma zarejestrowana jest pod adresem tzw. e-biura? W związku z tym, że moja firma nie potrzebuje realnego biura zarejestrowałem ją w tzw. Inkubatorze Przedsiębiorczości.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-12 08:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zgodnie z § 9a ust. 1rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem VAT w przypadku, gdy podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, posiadają na tym terytorium stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, właściwość organów podatkowych ustala się według tego stałego miejsca prowadzenia działalności.

    Natomiast, zgodnie z  art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT - w przypadku podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

    Stąd jeżeli w Polsce zostało zgłoszone stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, to VAT jest rozliczany w urzędzie skarbowym właściwym dla tego miejsca.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ednax

    Dodano 2016-07-11 15:34 przez Ednax

    Zwrot podatku VAT. Jak długo można czekać i czy US może nie oddać?

    Witam,sprzedaję materiały budowlane za granicą. Do tej pory rozliczałem się rocznie. W US uzbierała się spora kwota do zwrotu: 6 cyfr. Oczywiście US zrobił kontrolę i przyczepił się, że nie mieszkam tam gdzie podałem (dom wystawiony na sprzedaż). Firmę dopiero niedawno przerejestrowałem z adresu zam...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-06-09 13:56 przez konto usunięte

    Firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i sprzedaż w Polsce

    Witam, mam firmę (jestem nie VAT-owcem) na terenie Wielkiej Brytanii i tutaj też mieszkam. Chciałabym sprzedawać towary kupione tutaj w Wielkiej Brytanii na terenie Polski (czy to przez allegro, czy też własny sklep internetowy).Proszę mi wyjaśnić, jak to jest z podatkiem VAT w Polsce i US w takiej ...

  • daro2002

    Dodano 2017-03-21 22:07 przez daro2002

    Podatek VAT w Niemczech

    Witam,mam firmę w Niemczech i muszę wystawić kilka rachunków (na osoby prywatne i na firmę). Chciałbym się dowiedzieć dla kogo mam doliczać podatek VAT, a komu bez VAT-u?

  • sza63

    Dodano 2016-04-29 05:56 przez sza63

    Życie w Niemczech i firma w Polsce. Gdzie zapłacę podatki?

    Zamierzam zamieszkać w Niemczech, ale nadal prowadzić działalność (usługi telekom) w  Polsce. Moje pytanie: gdzie będę płacić podatki PIT, VAT? Jak dokumentować sprzedaż (obecnie wystawiam fakturę VAT)?

  • daniel78-78

    Dodano 2016-04-21 13:29 przez daniel78-78

    PIT - praca w Niemczech i w Polsce w 2015

    Witam,w 2015 roku miałem otwartą działalność w Niemczech przez 7 miesięcy. Po zamknięciu działalności pracowałem w Polsce niecałe półtora miesiąca na umowę zlecenie. W rozliczeniu podatkowym nie podałem dochodów z Niemiec. Zwrot podatku mi wpłynął. Co mam teraz zrobić by uniknąć kary? Mój zarobek ni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Twój e-PIT nie dla wszystkich - przedsiębiorcy powinni uważać

    Twój e-PIT nie dla wszystkich - przedsiębiorcy powinni uważać

    Oferowana przez ministerstwo finansów usługa "Twój e-PIT" jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie ...

  • Twój e-PIT dla przedsiębiorcy: na to musisz uważać

    Twój e-PIT dla przedsiębiorcy: na to musisz uważać

    Usługa Twój e-PIT otworzyła się na biznes, ale trudno to nazwać rewolucyjną zmianą. Na pewno w składaniu zeznania za 2023 r. automatyzacja nie może uśpić czujności przedsiębiorców. Dyskusyjne jest więc to, czy w obliczu wciąż ...

  • Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

    Ruszają rozliczenia PITów za 2023 rok

    Startuje sezon rozliczania PIT-ów za 2023 r. 15 lutego ponownie uruchomiona została usługa e-PIT, która od 2 lutego przechodziła prace serwisowe.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania