eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Zwrot VAT na materiały budowlane. Jak mam się rozliczyć?


2016-01-27 22:41 autor: Marta942213

3 916 odsłon

Zwrot VAT na materiały budowlane. Jak mam się rozliczyć?

Witam,

pracowaliśmy z mężem cały 2015 i cały grudzień 2014. Chcemy się rozliczyć, dodatkowo budujemy dom i podobno jest możliwość zwrotu podatku VAT za materiały budowlane.

Jak wygląda takie rozliczenie? Czy można się rozliczyć za budowę w Polsce a rozliczenie z tych dwóch lat w Niemczech? Czy dodatkowo trzeba się rozliczyć w Polsce na zero?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-28 19:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie napisała Pani, gdzie pracowaliście - Poslka czy Niemcy?
  Obecnie występuje zwrot VAT za materiały budowlane. Wniosek składa się jeden - w roku, w którym zakończyła się budowa. Są tutaj jednak pewne obostrzenia. Przede wszystkim powierzchnia, wiek inwestorów, rok wydania pozwolenia na budowę oraz to, czy inwestorzy posiadają inne nieruchomości.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-28 22:15 autor odpowiedzi: Marta942213

  Pracowaliśmy w Niemczech. Jeśli chodzi o budowę to wszystkie te wymagania spełniamy,  tylko budowa będzie dopiero w tym roku skończona i będą dokupowane inne materiały również do rozliczenia.  Czyli rozumiem, że można się rozliczyc z materiałów budowlanych dopiero jak skończymy wszystko czy można  teraz za rok 2015? I czy można wtedy rozliczenie roczne rozliczyc w Niemczech? 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-29 05:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wniosek o zwrot wydatków osoba fizyczna składa raz, nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
  Dlatego lepiej poczekać do zakończenia i rozliczyć całość. Jeżeli pospieszycie się Państwo z wnioskiem i złożycie go już teraz, przed zakończeniem zakupów - tych, które nie zostaną w nim wykazanych, już nie rozliczycie.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-01-29 05:54
  Jeżeli dochody niemieckie są jedynymi przez Was uzyskiwanymi, w Polsce rozliczać się nie trzeba.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-29 10:06 autor odpowiedzi: Marta942213

  Czy w urzędzie skarbowym nie trzeba wykazać jakiegoś wniosku skąd mamy dochody na budowę domu? Czy jeżeli rozliczymy sie w Niemczech nikt w Polsce się nie przyczepi? W biurze rachunkowym byłam i mówili żeby lepiej złożyć taki pit,  na którym wyjdziemy na zero,  ale żeby wiedzieli. 
  Jeżeli skończymy dom przykładowo za 2 lata i nie będzie wtedy możliwości zwrotu tego podatku,  ponieważ zmienia się przepisy,  to czy uzyskamy zwrot za lata w których była taka możliwość? Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam:-)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-03 07:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie powiem Pani, jak będą wyglądać przepisy za 2 lata. Przy poprzedniej uldze budowlanej jednakże ustawodwaca dał stosunkowo długi okres na jej rozliczenie już po uchyleniu przepisów.
  Oczywiście PIT-a można złożyć, w którym wykazane zostaną dochody zagraniczne.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kamila1243

  Dodano 2013-12-02 23:02 przez kamila1243

  Zwrot podatku VAT za materiały budowlane

  Witam,
  jeżeli w tym roku jest ostatni raz odliczany VAT za materiały budowlane, a ja nigdy jeszcze nie składałam takiego wniosku w urzędzie skarbowym, to muszę złożyć taki wniosek do końca 2013 roku, czy mogę złożyć go później, czyli do 2018 roku?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-24 09:34 przez konto usunięte

  Niezgłoszona darowizna od rodziców

  Dzień dobry,
  W 2009 roku zacząłem budowę domu. Na początek dostałem pieniądze od rodziców około 200 000 zł. Chciałem teraz rozliczyć różnicę VAT za zakupione materiały budowlane. Jednak jeżeli wystąpię o zwrot VAT, to mogę się spodziewać kontroli, skąd wziąłem pieniądze na budowę domu.
  Jak mogę zgod...

 • halisia1

  Dodano 2014-12-15 11:29 przez halisia1

  Podatek VAT a materiały budowlane w 2015 roku

  Jak będzie wyglądać odliczenie VAT od materiałów do budowy na rok 2015? Czy ktoś wie!?Zaczęłam w ubiegłym roku. Zamiary były na kontynuację tego przez okres 5 lat. Czy szykują jakieś zmiany? Obecnie wiem, że nie rozlicza się już tego roku?

 • lewandbud

  Dodano 2014-01-03 20:56 przez lewandbud

  Odliczanie VAT za materiały budowlane na własne potrzeby

  Czy posiadając własną firmę budowlaną mogę odliczać VAT za zakup materiałów budowlanych do budowy własnego domu? Dodam, że zatrudniam pracowników i jestem podwykonawcą w dużej firmie, jestem płatnikiem VAT.

 • martuchaa1985

  Dodano 2013-11-19 12:24 przez martuchaa1985

  Zwrot VAT na materiały budowlane 2013/2014

  Pod koniec października br. zaczęłam budowę domu (pow. 134 m2). W tej chwili mam fundament, a resztę robót zaczniemy wiosną 2014 r. W związku z rozpoczętą budową mam kilka faktur, które mogę rozliczyć w US aby uzyskać częściowy zwrot VAT na materiały budowlane.
  Moje pytanie dotyczy możliwości rozlic...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

 • Zwrot VAT a ulga rehabilitacyjna

  Zwrot VAT a ulga rehabilitacyjna

  Co do zasady wydatki na adaptację mieszkań/domów do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą być odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej w pełnej wysokości. Jedynym limitem jest tutaj dochód takiej osoby. Co jednak w sytuacji, gdy w ramach tej ...

 • Wspólne rozliczenie małżonków 2022/2023 w Nowym Ładzie - ile można zyskać?

  Wspólne rozliczenie małżonków 2022/2023 w Nowym Ładzie - ile można zyskać?

  W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński ...

 • Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie z małżonkiem

  Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie z małżonkiem

  Czy prawo do ulgi dla klasy średniej przysługuje także wtedy, gdy jeden z małżonków przekracza limit roczny przychodów uprawniający do tej preferencji, czyli 133 692 zł? Co w sytuacji, kiedy jedno z małżonków nie zarabia w ogóle? To ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania