eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Reverse charge


2015-09-18 10:16 autor: konto usunięte

3 863 odsłon

Reverse charge

Dzień dobry,

współpracuję z firmą z zagranicy, która nie posiada siedziby w Polsce. Faktura, którą otrzymuje ma na dole zapis: "Rozliczenie podatku zgodnie z zasadą reverse charge" - czyli obowiązek płacenia podatku VAT po stronie nabywcy.

Ja do tej pory nie odprowadzam podatku VAT od tej faktury do skarbu państwa ponieważ nie jestem płatnikiem VAT-u. Niemniej jednak ostatnio otrzymałem informację, że w przypadku takiej faktury "reverse charge" pomimo tego, że nie jestem płatnikiem VAT powinienem go odprowadzać.

Proszę o pomoc, czy rzeczywiście powinienem dopłacać VAT do tej usługi jako nabywca czy nie ma konieczności płacenia VAT-u skoro nie jestem jego płatnikiem?

Pozdrawiam,
Adam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-18 11:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No właśnie - to częste zaskoczenie dla osób, które do tej pory nie rozliczały VAT-u z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Doprecyzujmy przy tym, że przedsiebiorcy, którzy nie rozliczają podatku VAT, są jego podatnikami (z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej) z tym że korzystającymi ze zwolnienia. Oznacza to, że przepisy ustawy o VAT mają do nich zastosowanie.
  Taką niemiłą niespodzianką dla podatników korzystających ze zwolnienia jest właśnie obowiązek rozliczenia tego podatku od tzw. importu usług, czyli usług nabytych od podatników z innych krajów, którzy w Polsce VAT-u nie rozliczają, niemniej miejscem ich opodatkowania jest właśnie terytorium RP. W takim przypadku obowiązek rozliczenia podatku przechodzi na nabywcę, w tym także korzystającego ze zwolnienia z VAT.
  Na czym takie rozliczenie polega? - w przypadku podatników zwolnionych z VAT na złożeniu deklaracji, która jest oznaczona symbolem VAT-9M i - niestety, wpłaceniu podatku od takiej usługi do urzędu skarbowego. Podatku tego nie można odliczyć, jako że usługa służy działalności zwolnionej z VAT, a taka nie daje prawa do odliczenia.
  W przypadku czynnych podatników VAT (czyli rozliczających ten podatek) rozliczenie importu usług ogranicza się zazwyczaj do wykazania go zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego w składanej deklaracji (tutaj przeważnie jest on neutralny). Niestety w przypadku podatników zwolnionych z VAT podatek obliczony od wartości takiej usługi trzeba wpłacić do urzędu skarbowego.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-11-22 15:42 przez konto usunięte

  Czy muszę rejestrować się na VAT-UE?

  Jestem przedsiębiorcą korzystającym ze zwolnienia z powodu nie przekorzenia limitu wejścia na VAT. I trafił mi się kontrahent z Norwegii, który chciał abym stworzył mu stronę internetową. Czy muszę się rejestrować na VAT-UE i czy muszę to na jakieś deklaracji wykazywać?

 • skretka

  Dodano 2014-08-17 14:45 przez skretka

  Sprzedaż stali do UE, a odwrotne obciążenie

  Jaką zastosować stawkę VAT przy sprzedaży stali do krajów UE? Stal objęta jest załącznikiem nr 11 ustawy o VAT, gdzie zastosowanie ma odwrotne obciążenie.
  Czy dla firm z krajów UE np. Rumunia, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mogę również zastosować "reverse charge"? Czy musi to być stawka 0%?

 • Robert_001

  Dodano 2017-05-30 10:31 przez Robert_001

  VAT w Unii Europejskiej

  Chciałbym dowiedzieć się czy świadcząc usługi fotograficzne (74.20.z) na terenie kraju dla klienta z UE (firma lub osoba prywatna), jestem zobowiązany posiadać NIP PL? Usługę wykonuje w Polsce, usługa wysyłana jest za granicę (e-mail lub pocztą), nabywca (firma) na rachunku (fakturze) będzie z kraj...

 • arcci

  Dodano 2014-12-09 21:13 przez arcci

  Kwestia podatkowa przy przejęciu spółki jawnej w całości

  Witam,proszę o informację odnośnie podatków przy transakcji przejęcie spółki jawnej w całości. Ja jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozważam przejęcie spółki jawnej (3 wspólników).Dla uproszczenia wartość tej spółki to 1 milion zł z czego 500 tys. zł nieruchomość, 450 tys. zł to...

 • dosia33

  Dodano 2014-09-17 19:56 przez dosia33

  Czy nie muszę zakładać firmy?

  Witam,
  wykonuję u siebie w domu kompozycje kwiatowe z kwiatów sztucznych. Wszystko do tych kompozycji (doniczki, kwiaty sztuczne, itp.) kupuję w sklepach/hurtowniach itd. Jest to moje dodatkowe zajęcie, bo pracuje na cały etat w firmie i mam wyższą wypłatę niż minimalna krajowa.
  Założenie: 3 odbiorc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania