eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › roczne rozliczenie VAT


2009-02-18 12:02 autor: zarycta

3 312 odsłon

roczne rozliczenie VAT

czyli comiesięczne deklaracje nie wymagają zlożenia rocznego podsumowania w Urzędzie Skarbowym?

Kolejne pytanie to, czy mogę odliczyć sobie VAT od Internetu, jeśli na fakturze nie znalazla się pelna nazwa mojego gospodarstwa?

Kolejne pytanie, to czy świadcząc uslugę rolnikowi ryczatowemu jestem zobowiązany do wystawienia mu faktury Vat, jesli tak to na jaka stawkę i obowiązuje mnie ujęcie tego w comiesięczej deklaracji podatkowej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-02-18 20:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Tak - w VAT nie ma deklaracji za cały rok.

    2. A czy ten Internet jest wykorzystywany do prowadzenia tej działalności rolniczej? Co do zasady faktura powinna podawać dokładne dane nabywcy.

    3. Faktura dla rolnika ryczałtowego za wykonane na jego rzecz usługi. Dobre pytanie :). Moim zdaniem nie. Co prawda ustawa o VAT nie wskazuje tego bezpośrednio, ale wniosek taki można wysnuć z analizy jej przepisów jak i rozporządzeń wykonawczych (przykładowo w zakresie stosowania kas fiskalnych, czy w rozporządzeniu w sprawie faktur VAT - rolnik ryczałtowy został zrównany z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, a dla nich faktur wystawiać nie trzeba. Nie oznacza to jednak, że takiego obrotu nie należy opodatkować. Co do stawki podatku - zależy jaka to usługa.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-19 12:31 autor odpowiedzi: zarycta

    po pierwsze to usługa związana z użyciem sprzetu i maszyn rolniczych w sezonie wiosenno-letnim?

    po drugie to usługa związana juz nie z rolnikiem VATowcem, ale osoba fizyczna udzielajaca pomocy doradczej rolnikom, czy i do jakiej kwoty zysku z tego typu uslugi nalezy zarejestrowac dzialalnosc w Urzedzie Skarbowym?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-19 13:40 autor odpowiedzi: zarycta

    Wracajac do pierwszej odpowiedzi, czyli rolnik VATowiec moze swiadczyc uslugi z wykorzystaniem maszyn rolniczych rolnikowi ryczaltowemu i pobierac za to oplate, bez koniecznosci rejestracji tego typu dzialalnosci skoro prowadzi on ksiege sprzedazy wpisuje ja odpowiednio wg. stawki VAT?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-20 13:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt - PKWiU ex 01.4 - stawka podatku VAT - 7%.

    Należy także pamiętać, iż świadczenie takich usług nie jest działalnością rolniczą, a co za tym idzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Świadcząc takie usługi rolnik powinien zatem zapłacić od tego podatek dochodowy (jest to działalność gospodarcza).

    Nie kojarzę, aby był jakiś limit, do którego doradztwo nie jest działalnością gospodarczą. Należy tutaj raczej stosować ogólne zasady działalności gospodarczej, wynikające z ustawy o podatku dochodowym.

    W podatku VAT natomiast doradztwo poza doradztwem finansowym i w zakresie ubezpieczeń jest opodatkowane 22% stawką VAT.

    W przypadku braku faktury (gdy nie ma obowiązku jej wystawiania), należy sprzedaż udokumentować dziennym zestawieniem sprzedaży i na tej podstawie dokonać zapisów w ewidencjach. Proszę także pamiętać, iż w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych trzeba ewidencjonować ją przy użyciu kasy fiskalnej, chyba że korzysta się tutaj ze zwolnienia (patrz rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych - tutaj mamy takie zwolnienie:

    Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, z wyłączeniem: 1) usług wypożyczania sprzętu rolniczego i ogrodniczego bez obsługi; 2) usług ślusarskich i kowalskich - poz. 1 załącznika do rozporzączenia)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania