eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Faktura VAT na samego siebie


2014-09-04 08:58 autor: konto usunięte

7 751 odsłon

Faktura VAT na samego siebie

Witam,

jestem Vat-owcem, prowadzę usługową działalność gospodarczą, zajmuję się wykosem łąk, prasowaniem siana itd. sprzetęm rolniczym zakupionym na firmę. Dodatkowo imiennie na siebie mam dzierżawę gruntów w jednym z Parków Narodowych. Na gruntach tych, również wykonuje wymienione wyżej zabiegi polowe.

Moje pytanie: czy zasadne jest, czy muszę lub mogę wystawić na samego siebie fakturę VAT?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-04 12:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tzw. samoopodatkowanie wystąpi np. w sytuacji, gdy sprzęt firmowy, od którego odliczono VAT, zostanie użyty do celów prywatnych przedsiębiorcy.

  Jeżeli o takie coś Panu chodzi, to jak najbardziej powyższe należy traktować jako świadczenie usług i wykazać z tego tytułu VAT należny (swoją drogą ciekaw jestem ilu podatników to wykazuje :) ). Niemniej wątpliwości może budzić tutaj wystawienie na samego siebie faktury, nawet wewnętrznej. Obecnie z przepisów VAT-owskich zniknęły faktury wewnętrzne. Ustawodawca nie wprowadził w zamian innych regulacji dając wolną rękę podatnikom w tej materii.

  Moim zdaniem, jeżeli już chce Pan wystawić fakturę na powyższe, aby posiadać jakiś dokument wskazujący wysokość naliczenia podatku, niech to będzie faktura wewnętrzna. Proszę jednak pamiętać, aby nie odliczać z niej VAT-u. Służy ona jedynie do wykazania podatku należnego.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • EKIPA

  Dodano 2017-10-20 12:00 przez EKIPA

  Odliczenie VAT

  Witam,jestem zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Osiągam przychód z dzierżawy 1 stacji paliw i z tego tytułu wystawiam fakturę VAT i płacę podatek należny (nie jestem jednak wpisana do ewidencji działalności gospodarczej).Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych z przychodu z najmu. Kup...

 • Piotr812

  Dodano 2013-05-07 19:38 przez Piotr812

  Usługi rolnicze a wystawienie faktury

  Witam,
  Świadczę usługi rolnicze, m.in siew kukurydzy, koszenie kombajnem, wynajem sprzętu z obsługą. Usługi te opodatkowane są stawką 8%.
  Czy na fakturze, którą wystawiam rolnikom powinienem pisać "Usługi rolnicze", czy konkretnie wymieniać czego dotyczy usługa?

 • benw4259

  Dodano 2014-06-13 18:27 przez benw4259

  Kontrahent nie chce mi wystawić faktury VAT ze stawką 0 % choć spełniam wymagania!

  Witam,
  mam następujący problem: współpracuję z pewną firmą już 5 lat. Otrzymywałem od niej faktury na zakup towaru ze stawką 0%, posiadam NIP europejski, mam aktywny status podatnika VAT. Ostatnio przeprowadzałem się i aby było mi wygodniej odebrać towar podałem nowy adres dostawy, dane do faktury z...

 • romikhehe

  Dodano 2014-12-18 19:29 przez romikhehe

  Czy rolnik VAT-owiec może wystawić fakturę VAT za odśnieżanie?

  Witam,jestem rolnikiem VAT-owcem i rozliczam sie na zasadach ogólnych. Czy mogę wystawić fakturę VAT Urzędowi Gminy za usługe odśnieżania dróg gminnych? Jesli tak, to na jakiej stawce VAT-u? Jeśli nie, to czy mogę podpisać umowę zlecenie z Urzędem Gminy na odśnieżanie?

 • wgandzia

  Dodano 2014-03-27 11:31 przez wgandzia

  Sprzedaż auta będącego współwłasnością małżonka wprowadzonego do działalnosci

  Witam,
  Mąż prowadzi jednoosobową działalność, ponieważ wykorzystuje w niej nasz samochód został on w zeszłym roku wprowadzony jako środek trwały. Samochód był zakupiony 4 lata temu już podczas trwania małżeństwa. Na umowie kupna jestem ja i mój ojciec jako współwłaściciel.
  Przed wprowadzeniem auta d...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

  Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

  Minister Finansów w dniu 29.12.2017 r. wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.6.2017 w zakresie określenia właściwej stawki VAT dla sprzedaży sznurka rolniczego wykorzystywanego w celach rolniczych oraz nierolniczych.

 • Odliczenie VAT gdy faktura od nieVAT-owca

  Odliczenie VAT gdy faktura od nieVAT-owca

  W dniu 18 maja 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej "NSA") wydał wyrok w sprawie dotyczącej faktur VAT wystawianych w latach 2001 - 2002 przez podmiot niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej "podatnik ...

 • Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?

  Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?

  Faktury zaliczkowe i końcowe to najczęściej występujące podtypy faktury w obrocie gospodarczym. Z tego też powodu znajomość elementów i zasad wystawiania tych dokumentów jest esencjonalne dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na ...

 • Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

  Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?

  Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania