eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Handel internetowy, zakup towaru w UE, sprzedaż w Polsce


2014-06-17 13:20 autor: karsen

8 105 odsłon

Handel internetowy, zakup towaru w UE, sprzedaż w Polsce

Witajcie,

na dniach chciałbym otworzyć działalność gospodarczą i tym samym otworzyć jednoosobową firmę, będę sprzedawał nową odzież, kupowaną w sklepie wysyłkowym z siedzibą na terenie UE. Chcę wybrać 3% ryczałt jako metodę opodatkowania. I teraz mam następujące pytanie:

Według tego co przeczytałem podczas wewnątrzwspólnotowego nabycia powinienem być podatnikiem VAT-EU. Jak to ma się do faktu, że póki co chciałbym zrezygnować z bycia podatnikiem VAT (oczywiście do momentu, w którym przekroczę próg zwolnienia)? Sklep w którym będę się zaopatrywał wystawia paragony/faktury w formie kartki z drukarki A4, na której jest wyszczególniony towar, cena oraz kwota wysyłki, nie ma wartości netto/brutto, wszystkie ceny zawierają podatek VAT dla kraju sprzedaży (20%), sklep nie wystawia faktur unijnych objętych VAT-em 0% i obowiązkiem rozliczenia w Polsce. Kwota zakupów podczas roku nie przekroczy kwoty 50 tysięcy złotych.

Już od kilku miesięcy zbieram towar w domu, przed rozpoczęciem zamierzam zrobić spis z natury, włączając ten towar, który mam w domu do majątku firmy, co dalej? Koniecznie rejestrować się jako podatnik VAT-UE? Jak wtedy się rozliczać? 

Chętnie wysłucham wszystkich rad jak i zasięgnę do odpowiedniej lektury, proszę tylko o ewentualne tytuły książek lub konkretnych ustaw, gdyż moja wiedza, póki co w tym temacie nie jest szczegółowa.

Dziękuję za wszelką pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-01 12:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Stosowna ustawa to oczywiście ustawa o podatku od towarów i usług. Jeżeli zamierza Pan korzystać ze zwolnienia z VAT, to do pewnego limitu (wskazanych 50 tys. zł) nie trzeba (z pewnymi wyjątkami) rozliczać WNT. Wtedy to sprzedawca wystawia fakturę z podatkiem od wartości dodanej ze swojego kraju (a więc tak jak to zostało przedstawione).

  Proszę napisać, czy odbiorcami będą osoby z Polski czy innych państw członkowskich. Rozumiem, że chodzi tutaj o sprzedaż na rzecz osób prywatnych a nie firm.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-01 12:53 autor odpowiedzi: karsen

  Odbiorcami będą osoby z Polski, w większości (99%) osoby prywatne, czasem zdarzy się, że ktoś chcę kupić na firmę, jednak są to pojedyńcze przypadki, jednak jako, że póki co nie jestem czynnym podatnikiem vat, nie wystawiam faktur vat, jedynie rachunki sprzedaży.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-07 06:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W takim przypadku nie ma póki co potrzeby rejestrowania sie do czynności wewnątrzwspólnotowych (jak podatnik VAT-UE). Rejestracja ta nastąpi dopiero, gdy postanowi Pan zrezygnować, ablo będzie musiał rozliczać VAT od zakupów z UE (z tytułu zakupu w ramach WNT). Proszę pamiętać, że WNT trzeba rozliczać bezwzględnie, jeżeli postanowi Pan stać się czynnym podatnikiem VAT (a więc rozliczać ten podatek na zasadach ogólnych).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-07 10:19 autor odpowiedzi: karsen

  Dziękuję za odpowiedź, czy to oznacza, że w momencie gdy stanę się czynnym podatnikiem VAT mogę zapłacony poza granicami Polski podatek VAT (20%) zaliczyć jako vat naliczony?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-07 10:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie - wtedy to dostawca z UE będzie wystawiał faktury bez VAT. Ten będzie Pan rozliczał w Polsce wg krajowej stawki.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-07 10:49 autor odpowiedzi: karsen

  I właśnie tutaj jest problem, bo tak jak pisałem w pierwszym poście, sklep nie wystawia faktur z zerową stawką podatku VAT, i niestety nic z tym nie zrobię, czy w takim wypadku w momencie rozpoczęcia sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT będę musiał go płacić de facto dwa razy? Pierwsze 20% w Anglii i drugie 23% w Polsce? Przy niezbyt dużej marży zmniejszy to dochód o połowę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-08 20:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Trochę dziwny ten sklep - czy aby sprzedaje on także przedsiębiorcom czy tylko osobom prywtnym?

  Wracając do rozliczenia WNT - to co do zasady będzie neutralne podatkowo, po polega ono z jednej strony na obowiązku wykazania podatku należnego od takich zakupów, z drugiej zaś na prawie do odliczenia podatku naliczonego i nam się to niejako zeruje w deklaracji (gdy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT). Niemniej przy sprzedaży trzeba będzie naliczyć podatek krajowy (skoro będziemy już VAT rozliczać).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-08 20:11 autor odpowiedzi: karsen

  Dobre pytanie, bardzo możliwe że ma Pan rację, co w takim przypadku? Co do WNT wszystko wiem, jednak nie przekrocze 50 tyś więc to nie problem, bardziej martwi mnie wejście w VAT, jeśli nie da się kupić nic z zerową stawka, a bede musiał jeszcze raz zapłacić 23% w Polsce, wtedy trochę mija się to z celem i przy osiągnięciu granicznego przychodu lepiej będzie zamknąć działalność.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Iza1238

  Dodano 2021-09-17 07:48 przez Iza1238

  Czy ma być wnt?

  Dzień dobry,
  Został zakupiony towar w Czechach z polskiej firmy, natomiast nie był przywiezionym do Polski lecz sprzedany na Niemcy. Czy w tej sytuacji ma być WNT do faktury czeskiej?

 • sylwia2206

  Dodano 2019-07-22 12:34 przez sylwia2206

  Sprzedaż używanej maszyny z Polski do UE

  Witam,chciałam się zapytać jaka powinna być stawka podatku VAT w momencie, kiedy Polska firma sprzedaje używaną maszynę za 250 tys. zł firmie, która znajduję się w UE?

 • Benia

  Dodano 2014-12-30 12:35 przez Benia

  Zakup towaru z UE, a rozliczenie WNT

  Witam,czy firma - nievatowiec (zwolnienie podmiotowe z podatku VAT, ze względu na limit sprzedaży oraz nierejestrującą się do WNT i nie posiadająca NIP UE) dokonująca zakupów towaru od firmy z Unii Europejskiej, która również jest nievatowcem, będzie musiała naliczyć podatek VAT od zakupionego towar...

 • nowyuzytkownik

  Dodano 2017-09-06 16:15 przez nowyuzytkownik

  Ryczałt a sprzedaż towarów w UE firmom

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie 5,5%. Klient z Czech chce kupić mój produkt. Czech jest VAT-owcem.Jak ma wyglądać faktura? Czy tak samo, jak dla klientów z Polski? Czy faktura musi mieć jakiś specjalny system oznakowania? Czy dla celów sprzedaży na terenie UE...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-06 21:07 przez konto usunięte

  VAT w UE

  Mam działalność gospodarczą i zamierzam zakupić z Angli pendrivy, które będę dalej sprzedawała. Co z VAT? Firma, od której kupuje dała mi taką informację:
   
  "Proszę pamiętać, że nasza firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, stąd wystawiamy faktury z 0% VAT. Jedynym warunkiem jest rejestracja firmy w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania