eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Rachunek za umowę zlecenie a VAT naliczony


2014-05-19 16:33 autor: Tadeusz

2 620 odsłon

Rachunek za umowę zlecenie a VAT naliczony

Proszę o informację, czy jako emeryt wykonując pracę na umowę zlecenie przy wystawianiu rachunku zleceniodawcy, muszę naliczyć VAT?

Z poważaniem,

Tadeusz Świerczewski

Pytanie zaktualizowano 2014-06-03 14:50

Proszę o informację, czy jako emeryt - rzeczoznawca budowlany- wykonujący pracę na umowę - zlecenie, jaki mam wystawiać rachunek zleceniodawcy.

Z poważaniem

Tadeusz Świerczewski

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-19 20:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    To zależy od sytuacji. Jeżeli mamy z tzw. przychodami z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, to co do zasady VAT-u nie będzie.

    Pozwolę sobie przytoczyć przepis z ustawy o VAT (art. 15).

    Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

    3)   z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

    W uproszczeniu mówiąc, jeżeli jest to "zwykła" umowa zlecenie zawarta między firmą a pracownikiem, VAT-u nie ma. Jeżeli nie - zawsze możemy skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (tylko nieliczne czynności są z niego wyłączone).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ds-47

    Dodano 2014-02-20 12:56 przez ds-47

    Koszty uzyskania przychodu a wypełnienie PIT

    Jestem emerytką i wykonuję usługi na umowy o dzieło i umowy zlecenia. W roku 2013 r. otrzymałam PIT-40A z ZUS-u:
    PIT-11 - z wykazanymi kosztami uzyskania przychodu 701 PIT-11 -z wykazanymi kosztami uzyskania przychodu 700,93 PIT-11 z wykazanymi kosztami uzyskania przychodu 475,65
    Czy mogę podać w...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-28 15:51 przez konto usunięte

    Praca na emeryturze: umowa niemiecka i polska a rozliczenie roczne

    Mam 44 lata. W tym roku pracowałem w Niemczech na niemieckiej umowie, tzn. pierwszy miesiąc na 6 klasie podatkowej, a pozostale dwa na 1. W następnej firmie pracowałem w listopadzie na 6 klasie podatkowej, ponadto w styczniu 2013 pracowalem przez trzy tygodnie na umowie podwójnej, tzn. polska umowa ...

  • alissee1

    Dodano 2009-01-05 21:27 przez alissee1

    Fundusz pracy a umowa zlecenie

    Witam!!! Czy od umowy zlecenia z emerytem odprowadza się składkę na fundusz pracy??? Umowa zawarta jest na kwotę brutto 514,10 złotych

  • Zuza102

    Dodano 2014-02-26 11:10 przez Zuza102

    Rachunek uproszczony bez działalności i umowy?

    Na jakich zasadach można wystawiać rachunek uproszczony oraz czy może to zrobić osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej? Chodzi o usługę przygotowania materiałów na imprezę firmową. Zleceniodawca nie chce zatrudnić mnie na umowę zlecenie i jednocześnie pyta o rachunek uproszczony.
    N...

  • nauczycielka 2

    Dodano 2014-01-28 18:28 przez nauczycielka 2

    Jak rozliczyć przychód będąc na emeryturze?

    Jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej. Pracuję na umowę o pracę i do tej pory nie przekraczałam limitu zarobków. W 2013 r. oprócz etatu dorobiłam u innego pracodawcy na umowę zlecenie, od której nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
    Czy przychody z umowy zlecenia wli...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania