eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Sprzedaż środków trwałych bez opuszczenia kraju


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-12-10 13:59 autor: przemomac

2 954 odsłon

Sprzedaż środków trwałych bez opuszczenia kraju

Chiałem sprzedać włoskiej firmie (z akutalnym VAT UE) środki trwałe, jednak środki te nie opuściłby terenu Polski. W jednym przypadku pozostałby w mojej firmie a w drugim przypadku miejscem dostawy byłaby inna firma na terenie Polski.

Środki te po sprzedaży służyć będą produkcji wyrobów sprzedawanych w/w firmie włoskiej. Sprzedaż wyrobów oparta będzie na umowie, po wygaśnięciu której środki trwałe opuściłyby teren Polski i zostałyby dostarczone do firmy włoskiej (ten zapis również widnieje w umowie).

Ze względu, że miejscem dostawy środków trwałych jest terytorium Polski to obowiązującą stawką byłaby stawka 23 %. Jednak mam pytanie czy w/w warunki pozwalają zastosować stawkę 0%? (takie regulacje występują we włoskim prawie).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-12 06:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety, brak przemieszczenia towaru do miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego uniemożliwia zastosowania preferencyjnej stawki podatku.

  W polskiej ustawie o VAT bezwzględnym warunkiem koniecznym do zastosowania 0% stawki podatku przy WDT jest posiadanie przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • skretka

  Dodano 2014-08-17 14:45 przez skretka

  Sprzedaż stali do UE, a odwrotne obciążenie

  Jaką zastosować stawkę VAT przy sprzedaży stali do krajów UE? Stal objęta jest załącznikiem nr 11 ustawy o VAT, gdzie zastosowanie ma odwrotne obciążenie.
  Czy dla firm z krajów UE np. Rumunia, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mogę również zastosować "reverse charge"? Czy musi to być stawka 0%?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-06 21:07 przez konto usunięte

  VAT w UE

  Mam działalność gospodarczą i zamierzam zakupić z Angli pendrivy, które będę dalej sprzedawała. Co z VAT? Firma, od której kupuje dała mi taką informację:
   
  "Proszę pamiętać, że nasza firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, stąd wystawiamy faktury z 0% VAT. Jedynym warunkiem jest rejestracja firmy w ...

 • DonVitold

  Dodano 2020-06-05 18:21 przez DonVitold

  Sprzedaż auta firmowego osobie prywatnej a podatek VAT?

  Witam,
  Chcę sprzedać auto firmowe osobie prywatnej/fizycznej. Auto było w leasingu, który jest już spłacony od 26 lutego 2020. Właściciel auta (firma) jest VAT’owcem. Auto jest środkiem trwałym w firmie.
  Czy zapłacę podatek od transakcji sprzedaży? Czy muszę wystawiać fakturę, czy może być to zwykła...

 • Jaromir

  Dodano 2017-01-04 14:29 przez Jaromir

  Nieuprawnione kupno towaru w UE z 0% VAT na polską firmę

  Co się może zdarzyć, jeśli ktoś kto zna dane polskiej firmy posiadającej unijny nr VAT, dokona zakupu np. w Niemczech na tą firmę, nie płacąc niemieckiego VAT, a następnie wyrzuci fakturę zakupu do kosza, nie informując nikogo (przede wszystkim z polskiej firmy, na którą jest wystawiana faktura), że...

 • lalka27

  Dodano 2014-02-11 16:27 przez lalka27

  Świadczenie usług dla niemieckiego kontrahenta

  Serwisuje centralę wentlacyjne. Wysłałem pracowników do Niemiec do jednego z moich klientów, by tam przeprowadzili konserwację centarli. Czy w związku z tym muszę wystąpić o VAT w UE, by wystawić fakturę i czy stawka VAT to "np" czy "0"? Klinet ma NIP UE.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania