eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Zasiłek macierzyński koniec umowy


2018-04-17 09:55 autor: elena23

1 177 odsłon

Zasiłek macierzyński koniec umowy

Moja umowa kończy się ostatniego września 2018 r. Poród mam na początku lipca. Wiem, że przysługuje mi na ten czas urlop macierzyński.

Moje pytanie: jaką opcję wybrać? Dodam, że mam najniższą krajową. Czytałam, że lepiej 100% na 60%, bo ZUS i tak ta drugą połowę musi wyrównać do 1000 zł, tylko nie rozumiem czy to też tyczy się mojego przypadku skoro tylko 3 miesiące będę na urlopie macierzyńskim. A potem co dalej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-06-08 08:42 autor odpowiedzi: Jowita

  Nie ma znaczenia przez jaki okres będzie Pani na urlopie macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia ZUS przejmie wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres. W przypadku wybrania opcji 100/60 jeżeli w drugim półroczu świadczenie będzie niższe niż 1000 zł przysługuje wyrównenie do 1000 zł (ZUS dokona wypłaty po stwierdzeniu uprawnienia).

  Zgodnie z art. 31 ustawy zasiłkowej:

  ust. 3a: W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (1 000 zł), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

 • Urlop macierzyński można przerwać

  Urlop macierzyński można przerwać

  Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona lub dziecko wymagają opieki szpitalnej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

 • Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński w ostatnich latach przeszedł dużą transformację, dotyczącą nie tylko długości, ale przede wszystkim możliwości dzielenia go z ojcem dziecka. Staje się zatem w coraz większym stopniu urlopem rodzicielskim. Obecnie ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania