eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › jak rozliczyć częściowo wykorzystany urlop??


2008-05-07 00:30 autor: Danieljuss

2 544 odsłon

jak rozliczyć częściowo wykorzystany urlop??

Witam!!!

Mam kilka pytań, których rozwiązania nie znalazłem na forach, proszę o pomoc.

1.) Po pierwsze chce zrezygnować z obecnej pracy i pracować max. do końca tego miesiąca (do końca maja) lecz nie wiem kiedy złożyć wypowiedzenie (okres wypowiedzenia to 2 tygodnie, gdyż jestem zatrudniony na czas określony - do 3 lipca 2009 roku). Czytałem na formum, że wypowiedzenie liczy się od pierwszej soboty po jego złożeniu? I te dwa tygodnie liczone jest jako 14 dni z weekendami?

2.) Druga sprawa to rozliczenie wybranego już częściowo urlopu. Wykorzystałem już 10 dni urlopu za ten rok (2008), jeżeli będe pracował do końca maja to przysługuje mi (20 dni/12 czyli 1,6 dnia za miesiąc?? czyli daje 5x1,6=8 dni??) i te dwa dni będe musiał odpracować?

3.) Kolejny problem związany jest po części z pytaniem drugim, gdyż nie wiem na 100% ile przysługuje mi teraz dni urlopu. Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-05-07 10:48 autor odpowiedzi: teresa

  Witam

  ad1) wypowiedzenie najpóźniej należy złożyć 16.05.2008 w piątek, aby umowa zakończyła się 31.05.2008

  ad2) nie odpracowuje się wykorzystanego urlopu, na świadectwie pracy będzie napisane ile dni zostało wykorzystane za ten rok i przyszły pracodawca nie będzie mógł udzielić więcej niż przysługująca reszta z wymiaru; za 5 miesięcy przysługuje 9 dni: 20/12=1,67, to razy 5 daje 8,35, a że urlopy zaokrągla się zawsze w górę to przysługuje 9 dni

  ad3) należy dokładnie prześledzić dokumenty bo nie można liczyć lat studiów i czasu pracy jesli okresy się zazębiają. Ukończenie uczelni - to data na dyplomie i jesli już w tym czasie pracowałeś to nie możesz liczyć lat pracy przez ten okres. Liczy się albo jedno albo drugie w zależności od tego co jest korzystniejsze dla pracownika.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-05-07 22:51 autor odpowiedzi: Danieljuss

  dziękuje

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-05-08 14:15 autor odpowiedzi: teresa

  Wypowiedzenie najlepiej złożyć na piśmie i to najpóźniej w takim terminie jak wspominałam wcześniej jeśli chcesz zakończyć pracę z końcem maja.

  Wypowiedzenie jest to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron umowy [może to być zarówno pracodawca jak i pracownik] i nie musi być podpisane przez drugą ze stron, ale najważniejsze, że ta wola została wyrażona na piśmie i druga strona to pismo otrzymała. Aby mieć pewność, że taki dokument nie trafi do kosz, a pracodawca się wyprze, że coś takiego miał miejsce - najlepiej mieć śwadka, że takie czynności zostały poczynione [może to być np. kolega, a ze strony pracodawcy może też być więcej osób np. pracownik kadr, bądź bezpośredni przełożony]. Zatarcie wydażenia, w którym uczestniczyło kilka osób nie jest wcale proste i podpis pracodawcy na wypowiedzeniu nie jest konieczny.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania