eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu wychowawczego po nowelizacji


2013-11-11 12:14 autor: milka7997

6 832 odsłon

Urlop wypoczynkowy po powrocie z urlopu wychowawczego po nowelizacji

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie mojego przypadku. Do 26 lutego 2013 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim, następnie od 27 lutego 2013 r. do 26 marca 2013 r. na urlopie wypoczynkowym za rok 2013 i od 27 marca 2013 r. do 06 listopada 2013 r. na urlopie wychowawczym. Czy zgodnie z nowelizacją ustawy przysługuje mi jakiś urlop i w jakim wymiarze?

W okresie od 27 lutego do 26 marca wykorzystałam 20 dni urlopu, a zgodnie ze stażem pracy należy mi się 26 dni. Czy mam rozumieć, że te 6 dni mi przepadło?

Pytanie zaktualizowano 2013-11-11 13:09

Ale w okresie od 27 lutego do 26 marca wykorzystałam 20 dni urlopu, a zgodnie ze stażem pracy należy mi się 26 dni. Czy mam rozumieć, że te 6 dni mi przepadło?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-11 12:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

    W nowelizacji jest mowa o tym ze osobom przebywajacym na urlopie wychowawczym nalezy sie urlop wypoczynkowy. Przed nowelizacja urlop sie nie nalezal za ten okres.

    Z tego co Pani napisala to urlop za 2013 zostal wykorzystany od 27 lutego do 26 marca wiec wiecej sie nie nalezy.

     

    milka7997 skomentował/a odpowiedź 2013-11-11 13:04

    Ale w okresie od 27 lutego do 26 marca wykorzystałam 20 dni urlopu, a zgodnie ze stażem pracy należy mi się 26 dni. Czy mam rozumieć, że te 6 dni przepadło?

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-11 17:36

    Pozostały okres urlopu moze wiec Pani wykorzytac. Przyjelam ze nalezalo sie Pani 20 dni urlopu a ze tyle Pani wykorzystala to napisalam ze sie wiecej nie nalezy.

     

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 15:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Za okres przebywania na urlopie wychowawczym, urlop wypoczynkowy ulega pomniejszeniu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 16:54 autor odpowiedzi: milka7997

    Kogo w takim razie obejmuje nowelizacja przepisów? Osoby, które rozpoczęły urlop wychowawczy po 1 paździenika 2013r?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 17:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nowelizacja czego, prawa do urlopu za wychowawczy? Takiej nie było. Jeżeli w ciągu roku przebywała Pani na urlopie wychowawczym, to za ten okre nie ma Pani naliczanego urlopu wypoczynkowego, bo nie świadczyła Pani pracy. Ten okres jest pomniejszony do wymiaru. Jeżeli, dajmy na to, w 2013 byłaby Pani na wychowawczym i wróciła do pracy 1 stycznia 2014 roku, to za 2013 nie dostanie Paniu urlopu wypoczynkowego za 20013.. Jeżeli w 2013 była Pani na 6. miesiącach wychowawczego, to urlop wypoczynkowy pomniejsza się o 6 misięcy. To logiczne.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 17:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jezeli urlop wychowawczy zakonczyl sie po 1 pazdzienika 2013 roku nie zmniejsza sie urlopu proporcjonalnie tak jak to bylo przed nowelizacja (zmiana do art. 1552 § 2 Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, Dz.U. z 2013 r. poz. 1028).

    W ustawie nie ma przepisu przejściowego więc nie wiadomo, czy nowa reguła obejmie osoby, które rozpoczęły korzystanie z urlopów wychowawczych jeszcze na starych zasadach, ale powrócą do pracy po 1 października, czyli po zmianach przepisów. Oznacza to przyjęcia stanowiska, że obowiązek zastosowania nowych regulacji dotyczy także osób, które wcześniej rozpoczęły urlopy wychowawcze. Jedną z podstawowych reguł prawa w tym zakresie jest bowiem zasada bezpośredniego stosowania nowej ustawy.

    W zwiazkuztym nalezy sie Pani pełny urlop w tym roku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 17:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To ciekawe, bo Pani TIR-TAX  cztery godziny temu napisała, że urlop się Pani nie należy, a w ostaniej akualizacji napisała, że się należy:). Ja jednak uważam,że powinien byc pomniejszony.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 17:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Panie Grzegorzu napisala ze sie nalezy i ze nie obniza sie proporcjonalnie. Osoba pytajaca nie okreslila ile urlopu jej przysluguje wiec przyjelam ze 20 dni a ze tyle wykorzystala to wiecej nikt jej nie da.

    A ponizej zmiana do poczytania:

    2) w art. 1552§ 2 otrzymuje brzmienie:

     

     

    „§ 2. Jeżeli okres, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 3–6, przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu

    w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego

    ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał

    urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.”;

     

     

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-11 17:29

    O urlopie wychowawczym jest mowa w pkt. 2 wiec zostalo wylaczone z proporcjalnego obnizenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 17:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No tak, jeżeli nie wykorzystał, to nie ma z czego obniżać. Tak jak przy bezpłatnym. Natomiast jeżeli nie wykorzystał, to mu sie obniża.
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-11 17:38
    Jeżli "wykorzystał"-błąd

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 17:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Urlop bezplatny nie został ta nowelizacja wylaczony z proporcjonalnego zmniejszenia a urlop wychowawczy tak.

    Oczywiscie kazdy ma prawo do indywidualnych interpretacji. Chciałabym wiec poznac Pana zdanie czego dotyczyla ta nowelizacja:

    2) w art. 1552§ 2 otrzymuje brzmienie:

     

     

    „§ 2. Jeżeli okres, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 3–6, przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu

    w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego

    ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał

    urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.”;

     

     

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 18:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak jak napisałem, jeżeli pracowwnik w danym roku korzystał z urlopu wychowawczego to za dany okres przebywania na urlopie (po wyżej 1 miesiąca) wymiar urlopu wypoczynkowego podlega obniżeniu o ten czas (urlop proporcjonalny). Nie ma tu dowolnej interpretacji. Jeżeli wykorzystał wcześniej, przed wybraniem to nikt mu nie odliczy niczego, bo nie ma z czego. Jeżeli coś mu zostanie i wróci do pracy to mu odliczą proporcjonalnie.

    ksiegowawarszawa.pl

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-11-11 18:31

    Na podstawie ktorego art. Pan to pisze? Niestety nie znalazłam w interpretacjach podobnego stanowiska co Pan a jedynie potwierdzenie mojego.

    ksiegowawarszawa.pl

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-11-11 21:28

    http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/prawo-pracy/art,6381,zmiany-w-urlopach-wychowawczych.html

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 18:46 autor odpowiedzi: milka7997

    Szanowny Panie Grzegorzu,

    jak w takim razie mam rozumieć artykuł

    Tutaj wyraźnie wskazuje się na to, iż urlop nie jest pomniejszany proporcjonalnie...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 21:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Interpretacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-11 22:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zgoda. Od 1 października 2013 r. pracownikowi, który powróci do pracy po urlopie wychowawczym w tym samym roku, w którym go rozpoczął, będzie przysługiwał za ten rok pełny wymiar urlopu wypoczynkowego. I tu mamy rozbieżności, co do interpretacji ministerstwa z zapisem w k.p. co do pełnego 3 letniego okresu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

    Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

    Lipiec i sierpień to gorące miesiące w wielu firmach i to nie tylko ze względu na temperaturę. W tym okresie pracownicy najczęściej korzystają z dłuższego urlopu, który zaplanowali już w styczniu. Ale czy pracodawca musi go udzielić ...

  • Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

    Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

    Tegoroczny sezon urlopowy można uznać za otwarty. To zatem dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są podstawowe zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

  • Sprawdź, ile dni urlopu udzielić pracownikowi

    Sprawdź, ile dni urlopu udzielić pracownikowi

    Pracownikowi przysługuje albo 20 dni, albo 26 dni urlopu w trakcie roku. Mniej dni wypoczynku mają ci, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, a więcej ci, którzy mają za sobą co najmniej 10 lat stażu pracy. Do stażu pracy, oprócz ...

  • 1/2 etatu to 1/2 urlopu

    1/2 etatu to 1/2 urlopu

    Osobom pracującym jedynie na część etatu również należy się urlop. Jego długość będzie proporcjonalna do skróconego wymiaru pracy i w pierwszej kolejności będzie zależała od stażu pracy. Absolwenci szkół wyższych mają na start ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania