eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Pracuję w Niemczech. Jak mam rozliczyć moje dochody?


2013-04-06 15:25 autor: dusia3026

2 048 odsłon

Pracuję w Niemczech. Jak mam rozliczyć moje dochody?

Witam, 

Mam taki problem: Obecnie pracuję w Niemczech i jestem tam zameldowany, posiadam obywatelstwo niemieckie i mam dowód niemiecki. W 2011 roku pracowałem w Polsce, bo wtedy jeszcze nie miałem ich dowodu i tak od stycznia 2011 do lipca 2011 roku pracowałem w Polsce i dalej w Niemczech.

Za te miesiące, które tu pracowałem rozliczyłem się tu w Polsce, a za te 7 miesięcy teraz otrzymałem list w Niemczech od urzędu skarbowego (tylko inaczej tam się nazywa), że mam dostarczyć PIT-37 za 2011 rok i tam rozliczać drugie pół roku.

Czy urząd wyda mi taki PIT za 2011 rok i czy nie zapłacę jakiejś kary, jak im powiem że pracuję w Niemczech i tam opłacam podatki i wszystko?

W Polsce mam gospodarstwo i jestem właścicielem ziemi, ale tu nie mieszkam - brat mieszka i gospodaruje ziemią. Za 2012 rok nie rozliczyłem się, bo w Polsce nie mam żadnego dochodu.

Teraz odprowadzam wszystko w Niemczech, tu przebywam góra 1 tydzień w ciągu roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-07 18:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  a czy czasem w Niemczech nie chcą zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego (o rozliczeniu roku 2011)? Sam PIT można otrzymać. Urząd może bowiem dać jego ksero potwierdzone za zgodność z oryginałem. Kwestia jednak może też dotyczyć określenia rezydencji podatkowej i tego, czy w ogóle w którymkolwiek ze wskazanych państw rozliczył się Pan z całości uzyskanych dochodów.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-07 19:16 autor odpowiedzi: dusia3026

  pismo wyslali ze mam rozliczyc sie za 2011 rok tylko problem w tym ze za 7 miesiecy rozliczylem sie tu w polsce i ksiegowa w niemczech zeby mnie rozliczyc potrzebuje z urzedu skarbowego dolument teraz juz nie wiem czy pit wziasc czy zaswiadczenie czy to i to o ustalenie rezydencji podatkowej to znaczy ze jak przebywam tam w niemczech to tam mam sie rozliczac tak a nie tu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania