eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie podatku zmarłej osoby


2013-03-06 09:24 autor: konto usunięte

8 551 odsłon

Rozliczenie podatku zmarłej osoby

Moje pytanie dotyczy następującej kwestii. Mama była chora od dłuższego czasu. Przez ostatnie 2 lata przebywała w placówce  opiekuńczo-leczniczej i przysługiwała jej ulga rehabilitacyjna w związku z faktem, że pobyt w placówce był odpłatny (ok. 1900 zł za miesiąc - posiadam faktury). Jako jej syn i opiekun prawny rozliczałem podatek mamy za poprzednie lata i opłacałem m. in. pobyt w placówce. W roku ubiegłym mama otrzymała zwrot podatku.

Mama zmarła we wrześniu 2012. Czy po śmierci zmarłego ojca/mamy w żadnym wypadku nie ma możliwości rozliczenia zeznania podatkowego? Czy w takim przypadku ewentualny zwrot podatku z tytułu poniesionych kosztów przepada i nie ma możliwości odzyskania poniesionych kosztów?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-07 05:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zastanawiam się, czy Pan jako podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną nie mógłby rozliczyć wydatków. Proszę napisać, jak wysokie dochody mam uzyskiwała oraz kto ponosił wydatki związane z jej niepełnosprawnością (na kogo były wystawione faktury, rachunki).

  majkelos

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-03-07 09:20

  Dokładnie była to renta rodzinna w wysokości nieco wyższej niż opłata za pobyt w ZOL. Wszystkie faktury były wystawiane do tej pory na mamę. Tak było w 2011 i tak zostało również w ubiegłym roku. Rozumiem, że osoba nie może złożyć podpisu, ale mama nie składała również podpisu w latach poprzednich, gdyż nie była w stanie . W przypadku 'standardowego' rozliczenia z US nie byłoby problemu, natomiast jeżeli osoba poniosła znaczne wydatki w roku 2012 i zwrot się takiej osobie przecież należy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Aneczka83-2007

  Dodano 2013-02-26 09:39 przez Aneczka83-2007

  Jak korzystać z ulgi internetowej?

  Chciałam się dowiedzieć, czy możemy z mężem skorzystać z ulgi internetowej, w przypadku gdy mąż pracuje, a ja nie mam żadnych dochodów (tzn. pobieram zasiłek z tytułu opieki nad babcią 520 zł miesięcznie i właśnie się dowiedziałam, że nie dostanę z pomocy społecznej PIT-u, ponieważ ten zasiłek jest ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-16 10:14 przez konto usunięte

  Problemy z rozliczeniem podatku

  Witam,
  Rozliczam się właśnie z podatku, niestety mam pewne wątpliwości z logicznym zrozumieniem tego rozliczenia. Otóż rozliczam się sam jedyny, przychód to ze stosunku do pracy 3,306,95 zł - koszty uzyskania przychodu to 278,12 zł (czyli jak rozumuje to koszty za dojazd do pracy, jaki straciłem od ...

 • agnabal1

  Dodano 2013-04-10 21:54 przez agnabal1

  Co to jest dochód osoby niepełnosprawnej w uldze rehabilitacyjnej?

  Moja mama jest osobą niepełnosprawną. Korzysta z odliczeń wydatków na lekarstwa. Ja jako opiekun przystosowałam łazienkę na jej potrzeby (likwidacja schodków, poręcze dla niepełnosprawnych, sedes dla niepełnosprawnych, kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem).
  Wiem, że mogę odliczyć te wydatki, jeśl...

 • pokerzystka

  Dodano 2013-03-20 21:09 przez pokerzystka

  Jak rozliczyć pracę w Polsce i Niemczech?

  Witam,
  Zadaję pytanie, ponieważ pomimo przetrzepania internetu nie jestem pewna co do tego, jak rozliczyć moją mamuśkę, a mnie właśnie to zadanie powierzyła.
  Mama w roku 2012 pracowała w Polsce od stycznia do końca kwietnia.
  Od 1 maja do końca grudnia pracowała w Niemczech - legalnie, będąc zameldow...

 • piotrek9555

  Dodano 2019-04-15 23:56 przez piotrek9555

  Gdzie mam się rozliczyć z pracy za granicą?

  Jestem studentem. W 2018 roku w wakacje pracowałem w Niemczech. Miałem pierwszą klasę podatkową. Jeszcze podczas pracy mój szef powiedział, że mam się rozliczyć z urzędem skarbowym w Polsce, gdy dostanę od niego tzw. Lohnsteuerbescheinigung, dopytałem czy w Niemczech też, odpowiedział, że nie. Jako ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania