eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Co zrobić z PIT-8C ?


2013-03-02 20:22 autor: slawomir-gorniak

25 175 odsłon

Co zrobić z PIT-8C ?

Mam pytanie odnośnie PIT-8C. Dostaliśmy taki pit od szkoły syna za stypendium wypłacone mu. Jak to rozliczyć? Czy syn nieletni ma wypełniać PIT jakiś czy można to dodać do moich lub żony dochodów?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-02 20:43 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

     stypendia są zwolnione z opodatkowania , zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 40- 40b  ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),.

    Przepis ten mówi , że wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.  Jeśli na PIT 8c nie ma naliczonego podatku to nioc państwo z tym nie robą 0- to tylko informacja o wysokości wypłaty .

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 4 21

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-02 22:32 autor odpowiedzi: slawomir-gorniak

    Wspomniałą pani o pomocy materialnej ale to stypendium jest nie jako pomoc materialna ale za osiągniecia sportowe czy wtedy tez sie nic nie nalicza???

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-02 23:17 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Skoro stypendium sportowe zostało przyznane uczniowi - nie powinno się  d go  opodatkowywać , jaka jest kwota roczna tego stypendium ? Powyżej 3.800 zł? Jeżeli tak , to nadwyżka jest opodatkowana

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 8

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-03 02:13 autor odpowiedzi: slawomir-gorniak

    Całe 90 zł na rok

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • DW

    Dodano 2014-03-18 23:19 przez DW

    Czy powinnam zrobić korektę?

    Rozliczam się wspólnie z mężem na PIT-37. Za rok 2013 córka - gimnazjalistka - dostała PIT-8C za stypendium naukowe na kwotę 200 zł - wolna od podatku (która wpłynęła na moje konto) i tę właśnie kwotę doliczyłam w PIT-37 do mojego dochodu - w inne źródła nie wymienione  w wierszach od 1 do 4.
    Spowod...

  • lima

    Dodano 2014-01-08 14:11 przez lima

    Jak rozliczyć PIT-8C?

    W ubiegłym roku córka pracując na umowę zlecenie otrzymała dochód do wysokości, która jest zwolniona z podatku. Od października, jako studentka otrzymała stypendium z tytułu którego ma właśnie otrzymać PIT-8C.
    Jak ująć ten PIT w rozliczeniu za rok 2013? Czy kwota, którą otrzymała zwiększy jej dochód...

  • julijka

    Dodano 2013-03-02 16:58 przez julijka

    PIT-8C - czy mam go rozliczać?

    Witam serdecznie.
    Jak w tytule. Otrzymałam PIT-8C na kwotę 199,29 zł. Czy muszę go uwzględnić w zeznaniu rocznym?

  • Malwa27

    Dodano 2013-02-25 12:30 przez Malwa27

    Dwa PIT-y-11 i PIT-8C

    Witam!
    Dostałem dwa PIT-y-11 i PIT-8C.
    Pierwszy PIT-11 jest z pracy (przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód, zaliczka, ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne), drugi PIT-11 jest za staż z UP (przychód, dochód, zaliczka i ubezpieczenie zdrowotne); a PIT-8C jest za częściową rekompens...

  • joanna_k

    Dodano 2013-02-20 09:48 przez joanna_k

    Rozliczenie roczne. Umowa zlecenie a renta rodzinna

    Witam,
    Mam pytanie dotyczące rozliczania podatkowego.
    W 2012 r. pracowałam na umowę zlecenie. Od pracodawcy otrzymałam PIT z następującymi danymi:
    pkt 6. - działalność wykonywana osobiście(pole 55) przychód: 5448,00
    (56) koszty uzyskania: 1089,60
    (57) dochód: 4358,40
    (58): 784 
    pkt 10 - inne (swoją ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kto nie musi składać PIT?

    Kto nie musi składać PIT?

    Zbliża się koniec terminu składania deklaracji podatkowych za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za ...

  • Przy liniowym PIT nie można rozliczyć się z dzieckiem

    Przy liniowym PIT nie można rozliczyć się z dzieckiem

    Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencji podatkowej polegającej na rozliczeniu się „razem z dzieckiem”. Preferencja ta obejmuje jedynie dochody opodatkowane skalą podatkową. Ma jednak dodatkowe warunki.

  • Separacja małżonków a rozliczenie PIT z dzieckiem

    Separacja małżonków a rozliczenie PIT z dzieckiem

    Gdy dwoje małżonków w separacji wychowuje to samo dziecko, nie jest możliwe rozliczenie się przez jednego z nich jako osoba samotna - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26.06.2019 r. nr ...

  • Opieka nad dzieckiem a rozliczenie jako osoba samotna

    Opieka nad dzieckiem a rozliczenie jako osoba samotna

    W sytuacji, gdy dwie osoby wychowują te same dzieci, nie jest możliwe uznanie, że którakolwiek z tych osób wychowuje dzieci samotnie. W efekcie żadna z tych osób nie może rozliczyć się jako samotnie wychowująca dziecko - uznał Dyrektor ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania