eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Dziecko niepełnosprawne a ulga


2008-03-06 11:38 autor: speenka

4 562 odsłon

Dziecko niepełnosprawne a ulga

Witam.

Czy na dziecko niepełnosprawne, całkowicie ubezwłasnowolnione - 35 lat, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje ulga???

U urzędzie skarbowym dwie panie i dwie opinie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż stronicowane)

  • 2008-03-06 14:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Na dziecko niepełnosprawne, otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny, ulga przysługuje bez względu na wiek i dochody - a Paniom w urzędzie można powiedzieć, że jest to wyraźnie napisane w art.27f i art.6 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunek "dochodowy" dotyczy tylko osób uczących się.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-06 17:42 autor odpowiedzi: speenka

    serdeczne dzięki, informację o tym, ze nie mozna odliczyć ulgi przekazała mi kierowniczka działu podatków oo osób nieprowadzacych działalności gosp.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-06 18:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Cóż, czasami tak bywa... może i urzędy cierpią na brak wykwalifikowanych pracowników... pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-07 13:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    a można wiedzieć jaki to urząd? :)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-11 10:22 autor odpowiedzi: speenka

    w Rudzie Śląskiej

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-11 13:12 autor odpowiedzi: speenka

    No to jestem po rozmowie i wychodzi na to, że ulga się nie należy, gdyż renta jest tzw rentą chorobową z tytułu niezdolności do pracy, gdyby była to renta rodzinna lub socjalna, to jaknajbardziej, a tak to klops. Mam jeszcze przedzwonić w poniedziałek, bo sprawę do przeanalizoania wzięła pani radczyni prawna i ma podobno na piśmie dać odpowiedź.

    Sama nie wiem już co robić, na razie tylko czekać

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-11 17:51 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Ale ten przepis o rentach dotyczy studentów - a nie osób niepełnosprawnych!

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie mówi:

    Art. 6 ust. 4 :

    1) dzieci małoletnie,

    2) dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

    3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

    Moim zdaniem, nie może tu być mowy o żadnej innej interpretacji. Treść dotycząca dochodów znajduje się w punkcie 3 i dotyczy wyłącznie punktu 3.

    Tak samo zresztą uważają "znajome" mi urzędy :-)

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-11 20:13 autor odpowiedzi: aneczka_k-ce

    mam pytanie jestem na emeryturze ale wychowuje dziecko na które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjne. czy moge sobie odliczyc ulge od podatku te 1145 zł?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-12 07:42 autor odpowiedzi: speenka

    Tak też mi sie wydawało, ale wolałam sie upewnić. Serdeczne dzięki za odpowiedź. Na razie czekam na decyzję radcy prawnego. Sama obdzwaniałam okoliczne urzędy skarbowe i wszędzie wiążący był ptk.2 - zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek ( renta nie miała nic do rzeczy), a w moim urzędzie czegoś się doszukują. Pozdrawiam i czekam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-12 08:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Proszę zapytać, jeśli faktycznie odmówią, o podstawę prawną, na której się opierają. Ale wydaje mi się, że po "przemyśleniu", odpowiedź powinna być dla Pani pozytywna. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

    Do aneczki_k-ce: jeżeli to Pani dziecko, to jak najbardziej.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-12 10:36 autor odpowiedzi: speenka

    Dzięki. Poczekam na odpowiedź urzędu i się odezwę. nie zapomne też o podstawie prawnej ich interpretacji.

    Pozdrawiam.:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-17 17:21 autor odpowiedzi: speenka

    No i do bani. Urzad nie pozostawił mi złudzeń. W ustawie pisze,że ulga przysługuje na dzieci, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny (tylko). Wg US nie mozna rozszerzać prawa. Jezeli napisaliby, ze "zasiłek pielęgnacyjny i renta"-to owszem.

    Pozostaje mi tylko złozyć wniosek do Izby Skarbowej o interpretację.Mam tylko obawy czy warto. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-18 07:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ja bym pisał o izby o pisemną interpretację. Moim zdaniem z przepisu wynika, że jeżeli dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, to ulga się zawsze należy, bez względu na to czy osiągało także inne dochody. Warunkiem jej otrzymania jest właśnie zasiłek pielęgnacyjny, a ustawodawca nie wskazuje na inne ograniczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku dzieci uczących się (czytaj ustawodawca nie wskazał, że dziecko nie może uzyskiwać innych dochodów poza zasiłkiem pielęgnacyjnym).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-18 08:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Według mnie to US rozszerza sobie prawo. Nie ma tam napisane, że "tylko" zasiłek. I tak traktuje się ten przepis w innych urzędach.

    Radziłabym faktycznie złożyć wniosek o interpretację, uważam, że warto, bo to dla mnie nieprawdopodobne, a ulgę i tak bym sobie odliczyła - ale to już Pani decyzja.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-18 08:45 autor odpowiedzi: speenka

    Dzięki serdeczne. Postanowilam złozyć wniosek do izby skarbowej, a na razie nie odliczę tej ulgi. Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi złożę najwyżej korektę. Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-20 08:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Przegląd prasy:

    (Gazeta Prawna/20.03.2008, godz. 05:00)

    Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom dzieci otrzymujących w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny niezależnie od ich wieku i uzyskiwanych dochodów.

    Do redakcji Gazety Prawnej docierają sygnały, że niektóre urzędy skarbowe odmawiają prawa do ulgi, jeżeli dochody dorosłego dziecka otrzymującego zasiłek pielęgnacyjny przekroczyły kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku, czyli 3015 zł. Do takich dochodów w przypadku dzieci niepełnosprawnych w praktyce należą m.in. renta socjalna, inwalidzka czy też świadczenie rehabilitacyjne. Z taką interpretacją przepisów przez organy podatkowe nie można się zgodzić. Zgodnie z ustawą o PIT, warunek braku dochodów odnosi się wyłącznie do pełnosprawnych i pełnoletnich dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się w szkołach.

    Jak wyjaśnia Marcin Mianowany, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, ustawa o PIT w art. 6 ust. 4 określa trzy odrębne grupy dzieci, których wychowywanie uprawnia rodziców do skorzystania z odliczenia. Przepis ten kolejno wymienia dzieci małoletnie oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny. W trzecim punkcie wskazano dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Zdaniem Marcina Mianowanego, tak sformułowany przepis art. 6 ust. 4 ustawy o PIT nie powinien przysparzać wątpliwości interpretacyjnych.

    - Warunek nieuzyskiwania dochodów, z wyjątkiem dochodów wskazanych w tym przepisie, dotyczy wyłącznie dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się w szkołach - potwierdza ekspert.

    Jedynym kryterium korzystania z ulgi w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest zatem wyłącznie otrzymywanie przez nie w roku podatkowym zasiłku pielęgnacyjnego.

    - W mojej ocenie, niedopuszczalne jest dowolne uzupełnianie przez organ podatkowy warunków poza ściśle wskazanymi dla poszczególnych grup dzieci, które powinny one spełniać, aby rodzicom przysługiwała na nie ulga podatkowa - podkreśla Marcin Mianowany.

    źródło: onet.pl

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-20 08:36 autor odpowiedzi: speenka

    ;)Dziękuję.

    Ale o interpretację i tak wystapię. Dla mojego US nie jest istotne co tam w "Gazecie Prawnej" wypisują - oni i tak wiedzą lepiej. Dopiero, kiedy będą mieli czarno na białym napisane, że mogę korzystać z ulgi - to wówczas odpuszczą. Z drugiej strony, to jawne naciąganie podatnika na 75 zł. Dlaczego nie ma jasnych interpretacji ze strony US, tego nie wiem. Sama Pani pisała, że w okolicznych US nie byłoby problemu z uzyskaniem ulgi, a w moim są. Miłego dnia. Pozdrawiam i życzę Wesołych i pogodnych Świąt

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-20 09:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Właśnie szukam, czy Ministerstwo Finansów nie wypowiadało się przypadkiem już na ten temat... szkoda 75 zł, jeżeli ma się rację.

    Pozdrawiam i również życzę wesołych i spokojnych Świąt.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-20 20:36 autor odpowiedzi: speenka

    Szukałam też interpretacji, ale nie znalazłam, wszędzie tylko są opinie ekspertów, ale nigdzie nie ma MF. Wniosek wysłałam, opłatę zapłaciłam, mam tylko nadzieje, że nie na darmo. jak dostanę odpowiedź, to się odezwę. To niestety może trochę potrwać. Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-08 21:40 autor odpowiedzi: speenka

    Otrzymałam pisemna interpretację z Izby skarbowej w Katowicach - wg niej MOGĘ SKORZYSTAĆ Z ULGI. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania